Wordpress, Drupal, Joomla: Jak vybrat redakční systém?

18.04.2017

Přečteno 5327x

Jak si rychle a levně zařídit web? Výjimečnou příležitost nabízí open source redakční systémy. Můžete je využívat zcela zdarma a s pomocí řady doplňků a šablon vám dovolí přizpůsobit web rozmanitým účelům. Uživatelé po celém světě dobře vědí, proč Wordpress, Joomlu a Drupal zařadili mezi ty nejoblíbenější. Který z nich se ale hodí pro váš projekt?

Co je to CMS?

Redakční systémy neboli CMS (content management system) usnadňují správu obsahu a online prezentaci mnohým významným firmám. Důvod je jednoduchý – protokol CMS je již napsaný a k obsluze systému stačí jen internetový prohlížeč a připojení.

Mezi světově nejoblíbenější a nejověřenější systémy se zařadily tři: Wordpress, Joomla a Drupal. Všechny jsou psané v protokolu PHP, patří do kategorie open source, všechny si můžete nainstalovat zdarma a jsou dostupné v češtině. Který z nich tedy vybrat? Výhod má každý z nich celou řadu, záleží na tom, jak velký projekt plánujete.

Ať už se ale rozhodnete pro kterýkoli z tří následujících, nezapomeňte na rychlý internet od Vodafone.

Ve Wordpressu se snadno zorientujete

Hledáte řešení, nad kterým nestrávíte velké množství času, a na oplátku nebudete vyžadovat příliš náročné funkce? Největší výhodou systému Wordpress je právě jeho snadné ovládání a přehledná administrace. V tomto redakčním systému zprovozníte svou webovou prezentaci rychle a intuitivně. K takové výhodě se ale váže i určitá daň – oproti Joomle a Drupalu nedisponuje Wordpress tak širokými možnostmi.

To ovšem neznamená, že se tu nemůžete vyřádit a upravit stránku podle svých představ. Do Wordpressu je možné naistalovat řadu doplňkových modulů, díky kterým vytvoříte libovolný typ webu. Svou stránku tak můžete proměnit na diskuzní fórum nebo třeba internetový obchod.

Wordpress má navíc na webu velmi aktivní komunitu vývojářů, díky které snadno najdete praktické návody a informace. Existuje také velké množství šablon, s nimiž bez obtíži vytvoříte stránky na vysoké úrovni.

Široké možnosti Joomly

Joomla se právem zařadila mezi jedny z neoblíbenějších redakčních systémů. Propracovaný systém využívají i významné společnosti a instituce jako například Harvardská univerzita. Velké množství pluginů a doplňků umožňuje rozšíření funkcionality a vytvoření různých typů stránek od běžných webů po internetové obchody, galerie, firemní adresáře nebo inzertní servery. S několika tisíci rozšířeními si zkrátka můžete ušít web na míru.

Výhodou je také to, že doplňky a šablony se v Joomle instalují přes administraci, takže web snadno vytvoříte i bez znalosti programování.

Podobně jako v případě Wordpressu si také fanoušci Joomly vypracovali silnou uživatelskou základnu. Díky ní existuje množství návodů a užitečné dokumentace, která vás provede rozsáhlými možnostmi systému. Pokud však patříte mezi méně náročné uživatele, mohlo by vás velké množství funkcí odradit. K menším projektům můžete vyzkoušet právě Wordpress, v jehož administraci se snáze zorientujete.

Drupal pro náročné uživatele

Na široké pole možností se můžete těšit i v Drupalu. Systém obsahuje mnoho funkcí pro vytváření externích i interních webů a množství nástrojů pro organizaci obsahu. Drupal podobně jako Joomla uspokojí náročnou poptávku pro tvorbu statických stránek, internetových časopisů, obchodů nebo diskuzních fór. V základní instalaci najdete několik šablon a velký výběr dalších je ke stažení na internetu.

Šablony upravujete přímo v administraci systému, a přes webový prohlížeč tak snadno nastavíte barvy, velikost písma nebo rozmístění objektů. Pro Drupal existuje více než 6000 doplňkových modulů, díky kterým rozšíříte funkce webu podle své potřeby.

Zaujměte na svém novém webu zajímavou infografikou! Vytvořit působivou infografiku zvládne každý – v našem článku vám poradíme jak

Drupal se podobně jako Joomla hodí pro složitější projekty, dokonce se by se dalo říci, že je ze všech tří systémů určen pro ty nejnáročnější. Široká nabídka funkcí se pojí s komplikovanějším ovládáním, stejně jako v případě Wordpressu a Joomly je však aktivní komunita vývojářů ochotná se vším poradit.

Ptáte se tedy „který“?

Nejspíš vás nepřekvapí, že odpověď není jednoznačná. Záleží totiž na rozsahu, náročnosti a povaze vašeho projektu. Chcete si založit blog nebo malé osobní stránky? Neuděláte chybu, když sáhnete po Wordpressu, možnosti tohoto sytému vám k menší prezentaci určitě budou stačit.

Pokud ale chcete založit náročnější firemní web, máte dostatek času a trpělivosti pro seznamování se složitějším systémem, určitě oceníte komplexní nabídku funkcí Drupalu a Joomly. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese