Jaký internetový prohlížeč vybrat - 5. díl: Safari

25.05.2015

Přečteno 2566x

V rámci našeho seriálu o webových prohlížečích se dnes zaměříme na Safari. Tento prohlížeč pochází z dílny společnosti Apple Inc. Ačkoliv dosáhl světového tržního podílu kolem 12 %, v České republice nepatří mezi rozšířené prohlížeče. Což může zejména souviset s nižším počtem uživatelů operačního systému OS X, který však rok od roku roste. V posledním díle seriálu o webových prohlížečích se zaměříme na výhody a nevýhody právě prohlížeče Safari.

První verze prohlížeče Safari byla představena v roce 2005. V témže roce se také Safari stalo výchozím prohlížečem pro operační systém OS X. Po několika letech spolupráce Applu a Microsoftu, tak Safari nahradilo Internet Explorer.

V roce 2007 se prohlížeče dočkali i uživatelé operačních systémů Windows XP, Vista a 7. U těch se však nesetkal s výrazným ohlasem, jelikož první verze byla nestabilní a plná chyb. To se však vývojářům v posledních letech povedlo vylepšit, i tak ale u většiny uživatelů operačních systémů Windows dominují jiné prohlížeče.

Rychlý prohlížeč bez výrazných vychytávek

Vývojáři Safari se od začátku zaměřovali především na jeho výkon, o čemž svědčí i vylepšené jádro Nitro, které dokáže velice rychle zpracovávat JavaScript. Díky tomu je prohlížeč sice považován za jeden z nejrychlejších na trhu, avšak svým uživatelům nenabízí oslnivé doplňky či funkce.

Nutno však podotknout, že ve stylu většiny produktů od společnosti Apple Inc. jde o prohlížeč, který zaujme svým čistým a elegantním vzhledem. Oproti ostatním prohlížečům nedisponuje zbytečnými lištami či pluginy a maximum prostoru je tak vyhrazeno pro obsah prohlížených stránek. Uživatelé oceňují i jeho stabilitu při náročných činnostech.

Uživatelské rozhraní Safari se neliší od jiných prohlížečů. Nalevo od adresního řádku, který je rovněž spojen s vyhledáváním, naleznete tlačítka vpřed a vzad. Další tlačítka si můžete přidat a libovolně si je seřadit.

Dále máte k dispozici přednastavenou nabídku záložek, ve které najdete sociální sítě (Twitter, Facebook), iCloud či seznamy zpravodajských webů. Praktický je i přehled nejnavštěvovanějších stránek tzv. Top Sites. Své nejoblíbenější stránky si navíc můžete uzamknout na jedné pozici.

Klávesové zkratky

Command + L

Otevření adresy

Command + T

Otevření nového panelu

Command + W

Zavření současného panelu

Command + R

Znovunačtení stránky

Command + .

Zastavení načítání stránky

Command + [

Navigace vzad

Command + ]

Navigace vpřed

  

Co dalšího prohlížeč Safari nabízí?

 • Podporu vyhledávače DuckDuckGo – možnost nastavení vyhledávače, který své uživatele nesleduje a nepředává informace třetím stranám

 • Ikona Reader – jednodušší čtení na jedné stránce

 • Rychlé načítání stránek

 • Synchronizaci historie, záložek a otevřených oken napříč zařízeními (Mac, iPad, iPhone) – lze využít pouze na zařízeních s operačním systémem iOS a OSx

 • Kvalitní podporu HTML5

 • Geolokaci HTML5

 • Cover Flow – listování záložkami ve formě celých stránek

 • Anonymní režim

 • Inteligentní vyhledávání – při zadávání hledaného výrazu do adresního řádu navrhuje Safari i odpovídající položky ze záložek a historie

 • Synchronizaci hesel napříč zařízeními (je potřeba přihlášení k účtu iCloud)

 • Zvýšené bezpečnostní prvky

 • Funkci Nesledovat – při zapnutí této funkce žádá prohlížeč navštívené weby, aby vás nesledovaly

 • Rodičovskou kontrolu

 • Pokročilé technologie úspory energie

 • Podporu Adobe-Flash, Silverlight, Java

Užitečné doplňky

Ačkoliv se Safari nemůže vyrovnat ostatním prohlížečům, co do počtu rozšíření, najde se pár užitečných pluginů, které zjednoduší práci, zvýší produktivitu či funkcionalitu. 

Click To Flash 

„Obrana“ proti flashové grafice, která zpomaluje prohlížení nebo snižuje výdrž baterie. Všechny flashové bannery se díky Click To Flash promění v šedivé bloky, které spustíte pouze kliknutím myši.

Ultimate Status Bar

Toto rozšíření umožňuje zobrazování cílových URL, rozklíčování cílových adres skrytých za zkracovači nebo odkrytí velikosti souboru v odkazu.

Awesome Screenshot

 

Jednoduše provedete screenshot celé obrazovky bez toho, aniž byste museli zmenšovat či zvětšovat danou stránku. Umožňuje otisk celé stránky, případně její zvolené části.

Safari Restore

 

Řešení pro případ, že si omylem zavřete prohlížeč s nekonečným množstvím záložek, které jste později chtěli využít. Safari Restore si pamatuje, které stránky jste měli naposledy otevřené včetně jejich pořadí. 

Turn Off the Lights

 

Plugin, který vám dopřeje příjemnější sledování YouTube videí. Toto rozšíření umí ztlumit okolí přehrávače. 

  

Jestliže jste se ještě nerozhodli, jaký prohlížeč pro vás bude ten nejlepší, můžete informace načerpat v našem seriálu. V jednotlivých dílech najdete zajímavé informace o prohlížečích Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox a Opera.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese