Jaký internetový prohlížeč vybrat - 3.díl: Google Chrome

04.05.2015

Přečteno 2706x

Chrome od společnosti Google patří mezi nejmladší prohlížeče. Na trhu se objevil teprve v roce 2008, avšak pouze jediný rok stačil k raketovému startu a umístění mezi třemi nejoblíbenějšími prohlížeči.

Inovativní přístup Googlu přestali brzy největší konkurenti Internet Explorer a Mozilla Firefox stíhat, a tak počet uživatelů Chromu strmě rostl. V České republice ho dokonce už v roce 2015 využívalo kolem 40 % uživatelů.

Na začátku vývoje stála snaha vytvořit jednoduchý a především rychlý prohlížeč. To se podařilo. Tyto aspekty se navíc zúročily s nástupem kódovacího jazyka HTML5, na který konkurence nebyla dostatečně připravena.

Google Chrome specifikují tři slova

 • Rychlost

 • Jednoduchost

 • Bezpečnost

 1. Rychlost byla jednou z hlavních konkurenčních výhod, kterou si Chrome držel několik let. V posledních letech se ale o prvenství přetahuje s Firefoxem.

 2. Jednoduchost Chromu spočívá především ve velice přehledném uživatelském rozhraní. Vývojáři se snažili přijít s prvky, které maximálně usnadňují surfování na internetu a vyhledávání. Proto Chrome jako poprvé použil sloučení adresního a vyhledávacího řádku. Takzvaný omnibox byl opravdu revolucí a prvkem, který postupně zkopírovaly ostatní prohlížeče.

 3. Chrome rovněž klade důraz na bezpečnost. Má tak v sobě zabudovanou ochranu proti malwaru a phishingu. Rovněž je vybaven funkcí automatických aktualizací. Prohlížeč si dokáže stáhnout seznamy potenciálně nebezpečných webových stránek a upozornit uživatele o jejich problémovosti.

Co všechno Google Chrome nabízí

 • Dostupnost na platformách Windows, Mac OS X, Linux (Windows XP pouze do konce roku 2015)

 • Dynamické vyhledávání

 • Vyhledávání pomocí obrázků

 • Rychlé časy načítání stránek

 • Synchronizaci záložek a dotazů napříč všemi zařízeními

 • Anonymní režim

 • Rodičovskou kontrolu

 • Jazykové překlady stránek (až 52 jazyků)

 • Zabudovaný Adobe Flash

 • Čtečku PDF souborů

 • Instant Pages (inteligentní vyhledávání na webu)

 • Širokou podporu HTML5 prvků (např. CSS Path Drawing, CCS Selectors)

 • Podporu 3D grafiky (WebGL),

 • Podporu skriptovacího enginu Java V8

Propracované centrum podpory

Google myslí na nové uživatele, a proto má pro ně připravenou silnou zákaznickou podporu. Nejenom, že nainstalování Chromu je velice jednoduché, ale pokud si s něčím nevíte rady, rozhodně najdete odpovědi v help centru.

Podpora slouží i pokročilejším uživatelům, kteří si mohou přečíst nejčastější dotazy uživatelů, případně se podívat i na časté problémy Chromu. K dispozici je i diskuzní fórum, na kterém můžete komunikovat s dalšími uživateli.

Užitečné doplňky pro Google Chrome

Chrome nabízí širokou nabídku doplňků. Za pozornost například stojí ty, které slouží k uchovávání informací. Ať už je to široká plejáda RSS čteček (Feedly, Pocket), možnost interakce se sociálními sítěmi (Pinterest, Buffer, notifikace ze sociálních sítí), nebo možnost práce s poznámkami (Evernote).

Skvělá volba pro vývojáře

Mezi jednu z výrazných výhod prohlížeče Google Chrome patří široká nabídka vývojářských nástrojů, která patří k těm nejlepším. Vývojářská konzole umožňuje ladění HTML a CSS přímo v prohlížeči. Změny jsou ihned viditelné, ale nepropíší se do zdrojového kódu. Máte tak možnost testovat úpravu elementů a zobrazit změny v prohlížeči přímo bez nutnosti obsah znovu nahrát.

Vývojáři rovněž ocení práci s JavaScriptovými funkcemi nebo Timeline panel, který přináší jednoduchý přehled o spouštění jednotlivých AJAXových funkcí webu.

Nevýhody prohlížeče aneb Velký bratr vás vidí

Na první pohled se může zdát, že Chrome nedisponuje žádnými negativy. Jako hlavní problém však jeho kritici vidí výše zmiňovaný omnibox (spojený adresový a vyhledávací řádek).

Veškeré záznamy, které do něj napíšete, se totiž odesílají do Googlu. Ten získaná data používá především k vylepšování našeptávače, jehož prostřednictvím se snaží nabídnout na hledané výrazy opravdu relevantní výsledky. Na druhou stranu o vás ví úplně všechno.

Pokud je i pro vás tento argument důvodem k hledání nového prohlížeče, přečtěte si předchozí články o prohlížečích Internet Explorer a Mozilla Firefox a vyberte si ten nejlepší.

V posledním díle našeho seriálu se podíváme na webový prohlížeč Opera.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese