Jak zesílit signál WI-FI? Občas stačí pootočit anténou nebo přemístit dětskou chůvičku

08.02.2017

Přečteno 18942x

Doma je tam, kde se automaticky připojíte na WI-FI. Co když vám ale signál nedosáhne třeba na terasu nebo balkon, kde trávíte letní večery, a v kuchyni se vám videorecepty pravidelně zasekávají, protože signál z druhého konce bytu sem ne vždycky doletí?

Pokud bojujete se slabým signálem, máme pro vás pětici rad a tipů, které vám pomůžou. A nemusíte se přitom pouštět do žádných velkých akcí.

1. Zakruťte anténami

Jestli nad slabým signálem WI-FI už jen kroutíte hlavou, přestaňte s tím a raději zakruťte s anténami na routeru. Antény nejsou na pevno, ale dá se jimi celkem snadno otáčet – právě proto, abyste je mohli nasměrovat podle svého. Anténa by vždy měla směřovat do volného prostoru, nikdy proti zdi.

Myslete také na to, že signál se od antény šíří kolmo, proto by neměla být kolmo k podlaze. Máte-li na routeru více než jednu anténu a zároveň potřebujete pokrýt třeba dvě patra, doporučují odborníci jednu směřovat rovnoběžně s podlahou, druhou pak kolmo k podlaze.

2. Postavte router doprostřed bytu

Když si pustíte rádio v obýváku a pak se zavřete v ložnici, nemůžete se divit, že nic neuslyšíte. A podobně to funguje i s WI-FI. Vzdálenost, ale i fyzické překážky, jako jsou stěny a dveře, jsou nepřáteli šíření internetového připojení. Klidně se vám může stát, že signál v pohodě chytíte v místnosti, která je o tři třiceticentimetrové stěny dál, ale v koupelně, která je hned za zdí, kvůli trubkám a rozvodům nikoli.

Až se budete někdy připojovat na veřejnou WI-FI, myslete na nebezpečí veřejných hotspotů: Jak se (ne)chovat na veřejné WI-FI?

Každopádně ideální místo pro router je přímo uprostřed bytu a nejlépe na vyvýšeném místě, třeba někde na poličce. Router rozhodně nepatří na podlahu, která šíření signálu také příliš nepomáhá (pokud tedy nechcete mít internet ve sklepě).

3. Pozor na elektroniku

Posadit router pod televizi nebo k počítači vypadá jako logická volba, ve skutečnosti je to ale špatně. Stejně tak pro router není vhodné mít za souseda některý z kuchyňských přístrojů. Zhruba dvě třetiny problémů s WI-FI totiž způsobuje rušení jinou elektronikou. Problematická může být například mikrovlnná trouba – některé typy totiž používají k ohřívání potravin mikrovlnné vlny ze stejné části spektra, ve které funguje i WI-FI.

Mikrovlnky jsou sice odstíněné, ale postavíte-li router do její blízkosti a spustíte ohřev, WI-FI bude vypadávat a přenos dat bude pomalejší. Obecně pak platí, že byste WI-FI router měli držet dál od všeho, co vysílá vlastní signál nebo má vlastní motorek. „Škodit“ mohou například dětské chůvičky, bezdrátové herní ovladače, dokonce i některé druhy zářivek.

wifi modem

4. Aktualizujte firmware routeru

Zkontrolujte si, zda má váš router aktuální firmware, tedy program, který ho řídí. Výrobce při aktualizaci může rozšířit funkcionalitu nebo „záplatovat“ chyby. Aktualizace také mívá pozitivní vliv na výkonnost přístroje.

Do uživatelského rozhraní routeru se u většiny modelů dostanete tak, že do vyhledávacího okénka v prohlížeči vepíšete číslice 192.168.1.1. Pak vás systém pravděpodobně vyzve k vložení uživatelského jména a hesla. To často najdete na štítku přímo na routeru. Pokud tam není a vy si ho nepamatujete, můžete router zresetovat do továrního nastavení – postačí na 20 vteřin zmáčknout tlačítko reset.

Nedaří se vám instalace internetu? Tři nejčastější chyby, které vás nepustí surfovat

5. Pořiďte si „zesilovač“ WI-FI

Možná jste ani nevěděli, že taková věc existuje. Extender, zařízení, které někteří nesprávně označují za zesilovač, WI-FI signál nijak nezesílí. Nicméně když ho postavíte do nevzdálenějšího místa, kde ještě WI-FI bez problémů chytáte, signál přijme a pošle ho dál. Nevýhodou tohoto řešení je ale fakt, že je WI-FI dvakrát pomalejší.

Lepší řešení, jak posílit WI-FI signál, je použití druhého routeru, který přepnete do režimu Acces Pointu a se stávajícím routerem propojíte LAN kabelem. K internetu se pak doma připojíte i z míst, odkud to dříve nešlo.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese