Jak zachránit neuložený Word nebo Excel… A jde to vůbec?

07.09.2020

Přečteno 2012x
Jak zachránit neuložený Word nebo Excel… A jde to vůbec?

Zbývalo vám posledních pár slov rozpracovaného textu, ale váš počítač se rozhodl, že se začne restartovat? Ve spěchu jste odklikli tlačítko „Neukládat“? Hrálo si vaše dítko s počítačem a několika hodinovou práci vám smazalo? Ať už se vám povedlo Word či Excel ztratit jakýmkoliv způsobem, nemusíte si rvát vlasy hrůzou, pomůžeme vám ho obnovit.

Naštěstí jsou už dávno pryč časy, kdy nešťastné zavření dokumentu znamenalo nešťastného pisatele. Nejpoužívanější kancelářské programy už dnes dokumenty automaticky ukládají a nabízejí i možnost „vyvolat“ z útrob systému práci, kterou jste neuložili.

Obnova neuloženého dokumentu ve Wordu

I když se vám vaše situace může zdát bezvýchodná, obnova „ztraceného“ dokumentu vám zabere pouze pár vteřin. Jak na to?

Nejdříve rozkliknete aplikaci Word a po levé straně ťuknete ikonku „Otevřít“. Vpravo dole najdete tlačítko „Obnovit neuložené dokumenty“. Po kliknutí vás systém vezme na exkurzi do složek s dočasně uloženými daty z programů a aplikací. A vy v okně, které se vám zobrazí, jen vyberete neuložený dokument, který postrádate. Pak už stačí jen kliknout a hned (!) ho uložit.

Možná se vám budou hodit „lifehacky“ z tohoto článku: 10 tipů, jak si ušetřit práci ve Wordu

Co dělat, když zapomenete uložit aktualizovanou verzi

Rozkliknete si už hotový dokument, ale při pohledu na něj vás polije ledový pot, protože všechny změny, které jsme v něm provedli, jsou pryč. I tohle má řešení.

Nejnovější verzi dokumentu najdete tak, že kliknete vlevo nahoře na tlačítko „Soubor“ a v sekci „Informace“ najdete možnost „Spravovat dokument“. Tam jsou uloženy všechny verze tohoto dokumentu, včetně té nejnovější, kterou jste neuložili. Klikněte na tu verzi, kterou chcete zobrazit a po jejím otevření ji uložte. Tadá! Vaše práce je zachráněna.

U Excelu vás zachrání adresář

Dalo by se říct, že Excel počítá s tím, že možná ze zbrklosti při otázce: „Přejete si soubor uložit?“, odkliknete tlačítko „Ne“. Proto si vytváří dočasné kopie souborů, které jsou umístěny v adresáři ve vašem počítači.

Cesta k adresáři s vaší několikahodinovou prací pak vede přes záložku „Soubor“, dále přes položku „Možnosti“ a následně přes možnost „Ukládání“. V okénku, které na vás vyskočí, pak najdete položku „Umístění souboru automatického uložení“. A jste tam. Právě tady najdete složku, která obsahuje několik historických verzí.

Poučte se z vlastních chyb

Říkáte si, že už si rozpracovaný dokument vždycky uložíte? Představa je to sice hezká, ale raději se na to nespoléhejte. Vždyť nejčastějším generátorem chyb a průšvihů bývá ten prvek mezi židlí a klávesnicí. Bingo, jste to vy. A tady jsou ty praktické tipy:

Uložte si dokument hned při jeho vytvoření

Ano, zní to jako úplná banalita, ale tahle banalita vám může zachránit hodiny práce. Všichni známe to: „Za chvilku si to uložím, jen dopíšu poslední odstavec,“ a pak bum, práce je fuč a vy ani nevíte jak. Proto si každý nový dokument ihned pojmenujte a uložte, ať to můžete pustit z hlavy.

Nastavte si průběžné zálohy

Nechcete myslet na ukládání rozpracované verze pokaždé, když ji pozměníte? Ve Wordu lze nastavit průběžné ukládání. Word vám ho automaticky nabízí v levém horním rohu, (pře)nastavit ho můžete i prostřednictvím položky „Uložit“ v hlavním menu. V dialogovém okně, které se vám nabídne stačí kliknout na položku „Nástroje“ a pak už jen na „Možnosti ukládání“. Tady si zvolíte, po jakých časových intervalech se vám bude dokument automaticky ukládat.

Používejte online dokumenty

Online dokumenty jsou jasnou volbou, pokud máte stálé připojení k internetu. Při jakékoliv změně se vám soubor automaticky ukládá, můžete ho snadno sdílet s ostatními lidmi a dostanete se k němu z počítače, mobilu i tabletu. Obligátním online řešením jsou Google dokumenty, ale pracovat v online rozhraní můžete i v aplikacích MS Office – byť jejich používání není tak intuitivní jako v případě Googlu, nabízejí ve výsledku více možností a funkcionalit.

Zdroj titulní fotografie: Freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese