Jak vybrat Wi-Fi router a neztratit se ve složitých parametrech

14.03.2017

Přečteno 4042x

Vybrat kvalitní router není raketová věda, i když to tak na první pohled vypadá. Jak na to? Nenechte si poplést hlavu ze všech složitých čísel a parametrů, zaměřte se jen na to důležité a neutrácejte zbytečně za to, co nepotřebujete. Pokud si přečtěte následujících pár rad, určitě si vyberete správně.

Mějte vysoký standard

Při vybírání routeru často narazíte na zvláštní čísla označující tzv. „bezdrátový Wi-Fi standard“. Máme pro vás jednoduchou radu, se kterou nemůžete šlápnout vedle. Pokud kupujete nový, nechtějte nic jiného než ten aktuální, tedy 802.11ac.

Pokud najdete mezi parametry toto označení, je to záruka stabilního připojení. Zvládne jak streamování HD videa a online hry, tak připojení všech vašich notebooků, tabletů a mobilů najednou. U výběhových modelů doporučujeme alespoň 802.11n.

Rychlost? Na českou dálnici není potřeba Ferrari

Stejně jako automobilky, i výrobci routerů se rádi chlubí maximální rychlostí svých modelů – nejčastěji v megabitech za sekundu (M/s). Není divu, zákazníci na tato čísla slyší. V dnešní době není problém koupit zařízení nabízející více než 1 G/s. To už je taková rychlost, že by se jednomu zatočila hlava.

bezdrátový internet

Pokud váš aktuální router nepokryje Wi-Fi signálem celý byt, máme pro vás pár tipů, jak ho zesílit: Občas stačí pootočit anténou nebo přemístit dětskou chůvičku

Ve skutečnosti je to opět podobné s auty. Maximální rychlostí pojedete opravdu zřídka, a dost možná nikdy. Jednak proto, že v praxi vám bude po 90 % času stačit mnohem méně. Ani Usain Bolt mezi routery nedokáže přímo zvýšit rychlost připojení, které vám nabízí váš operátor.

Chcete rychlejší připojení k internetu? Mrkněte na rychlý internet od Vodafone.

5 GHz nebo 2,4 GHz? Nejlepší je obojí

Wi-Fi routery nabízejí připojení ve frekvencích 2.4 GHz a 5 GHz. Frekvence 2,4 GHz je pomalejší, zato se ale lépe šíří například přes zeď a v klidu s ní zvládnete většinu běžných činností. 5 GHz pásmo je zase rychlejší a méně náchylné na rušení signálu, ovšem nedosáhne tak daleko.

Nejlepší na tom je, že nejnovější routery mají dvoupásmový provoz (dual-band) a oba signály samy distribuují mezi připojená zařízení podle potřeby. Nemusíte tak nic nastavovat a vše frčí maximální možnou rychlostí.


Zlaté pravidlo: Co je populární, nemůže být úplně špatné

I když bychom možná našli výjimky v kultuře či politice, u spotřební elektroniky včetně routerů se touto radou určitě můžete řídit. Pokud si nějaký výrobek kupuje hodně lidí, vypovídá to především o jeho spolehlivosti a rozumné ceně. Pokud tedy nestojíte o žádný zbytečný luxus nebo módní designový výstřelek.

Jste na cestách a připojujete se k internetu přes veřejný hotspot? Poradíme vám, jak se (ne)chovat na veřejné Wi-Fi

Dobrým, i když zdaleka ne 100% spolehlivým vodítkem jsou samozřejmě také uživatelské recenze. Pokud vybíráte router a na seznamu už máte několik favoritů, není od věci podívat se jak na počet hvězdiček udělených reálnými uživateli, tak na slovní hodnocení.

3 tipy na závěr

  1. USB port vám pomůže se sdílením souborů – Routery mimo nejzákladnější kategorii mívají zabudovaný USB port. Pokud do něj zapojíte flashku nebo externí disk, můžete mít ze všech připojených zařízení snadný přístup třeba ke svojí sbírce hudby nebo filmů.

  2. Více antén znamená vyšší rychlost a spolehlivost, ne dosah – Ty nejlevnější routery mají často jen jednu anténu, ty dražší mají čtyři i víc. Dá se přitom říct, že co se týče dosahu signálu, více anténami si nijak zvlášť nepomůžete. Výhoda vyššího počtu antén spolu s aktuálním Wi-Fi standardem (viz výše) spočívá v zajištění rovnoměrného pokrytí signálem po celém bytě či domě.

  3. Chytrá volba za málo peněz: prémiový Wi-Fi router od Vodafone – Děsí vás představa, že si stejně vyberete špatně? Ruku do ohně dáme za router ušitý na míru pro vysokorychlostní optické připojení, který poskytujeme k Vodafone internetu. Nejen, že je rychlý a stabilní jako formule, ale také hezky vypadá a bez problémů vám pokryje signálem celý dům.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese