Vyznáte se v licencích? Jak se od sebe liší freeware, shareware nebo open source?

11.04.2017

Přečteno 5640x

V čem spočívá výhoda shareware? Jaký je rozdíl mezi freeware a open source a za jakých podmínek je můžete používat bezplatně? Pokud vybíráte typ licence, měli byste se zamyslet také nad tím, pro jaké účely budete software používat. Ne vždy totiž „free“ znamená pro všechny zdarma a open source za určitých podmínek vyjde třeba i dráž než placené programy.

I Freeware má své podmínky

Softwary freeware jsou lákavou nabídkou. Můžete je bezplatně instalovat a užívat, dokonce je zcela legální je libovolně šířit a kopírovat. Autoři těchto programů poskytují svůj produkt nezištně, jejich cílem bývá jen vlastní uspokojení, rozšíření dobrého jména nebo prosazení pokrokového nápadu, který bude všeobecně užitečný.

I v případě freeware se však vyplatí věnovat pozornost licenčním podmínkám. Autoři často omezují bezplatné použití na nekomerční účely, jako jsou osobní potřeby na domácích počítačích nebo vzdělávání ve školách. Pokud se vám zalíbil nějaký freewarový program a rádi byste ho použili pro potřeby své firmy, raději se o podmínkách nejprve informujte. I freeware distribuce totiž zachovává autorská práva a jejich porušení je chráněno autorským zákonem.

Autorský zákon předepisuje mimo jiné i to, že nabyvatel freewarové licence není oprávněn program jakýmkoli způsobem měnit. Freeware softwary jsou programy s uzavřeným zdrojovým kódem a není je proto možné upravovat tak jako v případě open source.

Mimochodem, open source je například redakční systém WordPress. Přečtěte si náš článek: Pokud chcete vlastní web snadno a rychle, vsaďte na WordPress.

Softwary otevřené k úpravám

Softwary open source jsou dostupné nejen k bezplatnému použití, program si můžete za určitých podmínek také upravovat pro vlastní potřeby. Open source je totiž software s otevřeným zdrojovým kódem, který je přístupný nejen ke čtení, ale i ke změně. Velkou výhodou open source je tak možnost přizpůsobovat program specifickým potřebám vaší firmy.

Ne vždy je však taková možnost výhrou. K provozu open source programů potřebujete kvalifikovanou pracovní sílu, která bude systém spravovat a zajistí technickou podporu. Pokud vaše firma nedisponuje IT oddělením, může se i open source prodražit. Některé služby jako přidávání nových funkcí, technická podpora nebo prioritní odstraňování chyb bývají totiž u těchto softwarů zpoplatněny.

 Věděli jste, že…

Existuje předpoklad, podle kterého open source softwary obsahují mnohem méně chyb než programy s uzavřeným zdrojovým kódem. Open source řešení totiž nabízí vysokou transparentnost, díky které podléhá kontrole zajištěné velkým počtem programátorských očí.

Pokud stahujete software často, určitě oceníte rychlý internet.  Populární internetové balíčky od Vodafone nabízejí ideální škálu rychlosti stahování, aby si vybral každý dle svých potřeb.

freeware a shareware

Zdarma, ale s omezením

Hledáte užitečný software, ale nechce se vám platit, dokud si neověříte jeho funkčnost? Ideálním řešením je v takovém případě shareware. Produkty pod licencí shareware jsou šířeny zdarma a uživatel má možnost software bezplatně použít. Nikoli však bez omezení. Shareware programy jsou stejně jako ty freeware chráněny autorským zákonem.

Omezení použitelnosti shareware může být různé. Velmi často je bezplatné použití programu limitováno časově a po uplynutí stanovené doby by měl uživatel zaplatit autorskou odměnu. V jiných případech sharewarové programy odepřou uživateli některé funkce a plně funkční verzi obdrží až po zaplacení.

Stáhnete-li software z neoficiálního zdroje, riskujete, že se vám v počítači usadí například spyware: Co to je a jak se ho zbavit?

Některé sharewarové programy i po skončení zkušební doby zůstanou funkční a pouze zintenzivní naléhání na úhradu poplatku. Pokud i po této době pokračujete v používání softwaru, měli byste mít na paměti, že nepostupujete v souladu s licenčními podmínkami.

Jakou podobu může mít shareware? 

  • Adware – v průběhu používání programu se objevují reklamní sdělení
  • Crippleware – ve zkušební verzi jsou některé funkce programu nedostupné
  • Trialware – funkce programu jsou časově omezené a po uplynutí lhůty přestane software fungovat
  • Nagware – v programu se během jeho používání opakovaně zobrazuje výzva k registraci

Kde bezpečně stahovat?

Nejlépe rozhodně uděláte, když budete softwary stahovat z originálního zdroje. Jestli se vám tohle řešení zdá příliš pracné, vyplatí se alespoň navštěvovat spolehlivé zahraniční servery, jako jsou FossHub nebo Ninite. 

Pokud ale patříte k těm, kteří jsou věrní českým zdrojům jako Slunenice.cz, Stahuj od Centrum.cz nebo Instaluj.cz, měli byste počítat s určitým rizikem. Provozovatelé těchto serverů se brání tím, že „software prověřují v antivirovém programu“. Některé záškodné programy však neodhalí ani antivir.

Velká část těchto webů navíc k originálnímu softwaru přibaluje vlastní instalační programy, aniž by vás o tom informovala. Do počítače se vám tak dostane něco, co jste si vůbec nevyžádali. V nejlepším případě vás tyto programy budou „jen“ neustále obtěžovat vyskakovacími oznámeními. Kromě zmíněných českých webů se s těmito praktikami setkáte třeba i u zahraničního Download.com.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese