Jak rychlý internet potřebujete, když...

16.08.2017

Přečteno 22660x
Jak rychlý internet potřebujete, když...

„Dejte mi ten nejrychlejší,“ chtělo by se říci pokaždé, když si zařizujete nové připojení. Jakou rychlost ale ve skutečnosti využijete? K vyřizování e-mailů potřebujete rychlost stahování kolem 300 kb/s, vysokorychlostní připojení však nabízejí rychlosti tisíckrát vyšší. Komu se vyplatí pořídit Giga rychlý internet a kdo si vystačí se základní rychlostí?

Hlavně, ať to rychle běhá

Všichni ho chceme, ale málokdo ví, co vlastně znamená. Rychlost připojení udává dobu, za kterou se data z internetu stahují nebo na internet nahrávají.  Nejčastěji se rychlost udává v kilobitech (kbit/s, kb/s) nebo megabitech (Mbit/s, Mb/s) za sekundu a říká nám, jaký objem dat jsme schopni za sekundu stáhnout, nebo nahrát.

Nepleťte si ovšem bity s bajty. Jednotky značené velkým B se používají například u kapacity pamětí a platí, že jeden bajt je osm bitů. Pokud by tedy rychlost vašeho připojení byla 8Mb/s, znamenalo by to, že během jedné sekundy odešlete nebo přijmete 1 MB dat.

Jak jsme se to ve škole učili?

Hodnoty bitů i bajtů jsou velmi nízké, a proto se uvádějí v násobcích. Malé k znamená „kilo“ a násobí hodnotu 1 000x, velké M znamená „mega“ a násobí hodnotu 1 000 000x, velké G znamená „giga“ a násobí hodnotu 1 000 000 000x. Tedy 1 Gb = 1 000 Mb = 1 000 000 kb = 1 000 000 000 b a podobně 1 GB = 1 000 MB = 1 000 000 kB = 1 000 000 000 B. Pozor však na zmíněný rozdíl 1 B = 8 b.

 

Online televize bez rychlého internetu nepojede, e-maily ano

Jak rychlý internet tedy ve skutečnosti potřebujete? Především zvažte, k jak náročným uživatelům vlastně patříte. Pokud se při na internetu omezujete na jednodušší aktivity a jste spíše pasivní nebo občasný uživatel internetu, pak vám bude stačit základní internetové připojení. K prohlížení jednoduchých stránek nebo posílání e-mailů bez velikých příloh stačí rychlost internetu asi jen 300 kb/s. Samozřejmě platí, že čím náročnější úkony se chystáte na internetu provádět, tím budou nároky na jeho rychlost vyšší.

Stahujete filmy ve vysoké kvalitě nebo si občas ulítáváte do světa online her? Pak budete mít pravděpodobně vyšší nároky než uživatel, který na internetu vyřizuje jen elektronickou poštu. Například pro sledování Netflixu v Ultra HD kvalitě se doporučuje rychlost připojení alespoň 25 Mb/s, u HD kvality budete potřebovat 5 Mb/s.

TIP: Netflix spolu s rychlým internetem si můžete pořídit v jednom výhodném balíčku od Vodafone TV.

Rychlejší internetové připojení vám zkrátka poskytne mnohem více možností. Po vyšší rychlosti se určitě porozhlédněte v případě, že internet využíváte k práci, sledujete filmy, komunikujete pomocí videohovorů nebo posíláte velké soubory. Hráč online her, grafik, fotograf, streamer nebo programátor se bez rychlého připojení jistě neobejde.

TIP: Zajímá vás, jak rychle zrovna běží váš internet? Měření rychlosti internetu ovlivňuje celá řada faktorů a ne všechny „měřiče“, které na internetu najdete, podávají přesné výsledky. Nejpřesnější měření probíhá přes ethernetový kabel, pokud ovšem žádný nemáte, lze měřit i přes Wi-Fi.

Patří už kabelové připojení do říše archaismů anebo má ještě stále své výhody? Přečtete si, jaké jsou možnosti internetového připojení.

A jak je to s mobilními daty?

I u telefonu záleží na tom, k čemu všemu internet používáte. Na e-mail bez přílohy vám stačí 30 kB, odeslání příspěvku na sociální síť nebo do chatu je 50 kB a načtení webové stránky, která je uzpůsobená mobilnímu zařízení, vás bude stát 300 kB.

U stahování aplikací, online navigace, poslech hudby nebo sledování videa se spotřeba dat vyšplhá až do řádu megabajtů za minutu. Konkrétně videohovor vám průměrně odčerpá 12 MB za minutu. Pokud chcete sledovat videa nebo hrát online hry na cestách i v tabletu nebo mobilu, nezapomeňte se vybavit adekvátním mobilním tarifem s dostatečným množstvím dat.

Takové to domácí surfování aneb pozor na počet zařízení

Patříte mezi „běžné surfaře“, kteří na internetu denně vyřídí pár e-mailů, prohlédnou si facebookovou zeď a přečtou si zprávy ze světa? Pak si bohatě vystačíte s rychlostí 30 Mb/s. To ovšem platí v případě, že se internet chystáte využívat pouze jedním zařízením.

Určitě už jste to zažili; z ničeho nic se vám internet zpomalí a potom zjistíte, že ve vedlejším pokoji váš spolubydlící právě stahuje film k večerní projekci. Pokud chcete, aby připojení běhalo bez ohledu na to, kolik zařízení se v bytě připojí, měly by být vaše nároky na rychlost vyšší.

Právě počet zařízení je důležitým faktorem při volbě rychlosti internetového připojení. Čím větší počet zařízení se najednou k internetu připojí, tím větší bude i počet dat, který je v jediný moment potřeba přenést. Pokud máte velkou domácnost nebo uvažujete o internetu do kanceláře nebo kavárny, sáhněte po gigarychlém internetu, který zajistí pohodlné surfování pro celou rodinu. Klidně pak můžete současně sledovat videa nebo stahovat soubory, aniž byste se svými aktivitami navzájem rušili.

TIP: Stále si nevíte rady, jak rychlé připojení pro vás bude nejvhodnější? Jednoduše si to spočítejte v datové kalkulačce.

Připojení rychlé jako blesk s GigaSítí

Chcete si dopřát připojení, se kterým se nebudete muset omezovat ani při těch nejnáročnějších onlinových aktivitách? Pokud patříte mezi milovníky online her, potřebujete rychlý internet k práci nebo rádi sledujete streamovaná videa v nejvyšší kvalitě, určitě oceníte internet s maximální rychlostí.

Pro fajnšmekry internetu jsou dostupné výhodné tarify od Vodafone s nerychlejším a nejstabilnějším Gigabit internetem, se kterými už nikdy nebudete čekat, „až se to načte“. Gigabit internet je prvním připojením o rychlosti 1 Gb/s a rychlostí nahrávání až 50 Mb/s, takže vám to skutečně pofrčí i na více zařízeních najednou.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese