Jak rychlý internet potřebujete, když...

16.08.2017

Přečteno 16150x
Jak rychlý internet potřebujete, když...

„Dejte mi ten nejrychlejší,“ chtělo by se říci pokaždé, když si zařizujete nové připojení. Jakou rychlost ale ve skutečnosti využijete? K vyřizování e-mailů potřebujete rychlost stahování asi jen 300 kb/s, vysokorychlostní připojení však nabízejí rychlosti tisíckrát vyšší. Komu se vyplatí tak rychlý internet pořídit a kdo si vystačí s běžnou „třicítkou“?

Hlavně, ať to rychle běhá

Všichni ho chceme, ale málokdo ví, co vlastně znamená. Rychlost připojení udává dobu, za kterou se data z internetu stahují nebo na internet nahrávají.  Nejčastěji se rychlost udává v kilobitech (kbit/s, kb/s) nebo megabitech (Mbit/s, Mb/s) za sekundu a říká nám, jaký objem dat jsme schopni za sekundu stáhnout nebo nahrát.

Nepleťte si ovšem bity s bajty. Jednotky značené velkým B se používají například u kapacity pamětí a platí, že jeden bajt je osm bitů. Pokud by tedy rychlost vašeho připojení byla 8Mb/s, znamenalo by to, že během jedné sekundy odešlete nebo přijmete 1 MB dat.

Jak jsme se to ve škole učili?

Hodnoty bitů i bajtů jsou velmi nízké, a proto se uvádějí v násobcích. Malé k znamená „kilo“ a násobí hodnotu 1 000x, velké M znamená „mega“ a násobí hodnotu 1 000 000x, velké G znamená „giga“ a násobí hodnotu 1 000 000 000x. Tedy 1 Gb = 1 000 Mb = 1 000 000 kb = 1 000 000 000 b a podobně 1 GB = 1 000 MB = 1 000 000 kB = 1 000 000 000 B. Pozor však na zmíněný rozdíl 1 B = 8 b.

Pragmatik nebo maniak?

Ale jak rychlý internet ve skutečnosti potřebujete? Především zvažte, k jak náročným uživatelům vlastně patříte. Stahujete filmy ve vysoké kvalitě nebo si občas ulítáváte do světa on-line her? Pak budete mít pravděpodobně vyšší nároky než uživatel, který na internetu vyřizuje jen elektronickou poštu.

K prohlížení jednoduchých stránek nebo posílání e-mailů bez velikých příloh stačí rychlost internetu asi jen 300 kb/s. Sledování on-line videa však vyžaduje rychlost minimálně 10 x větší. Čím náročnější úkony se chystáte na internetu provádět, tím budou nároky na rychlost vyšší.

TIP: Zajímá vás, jak rychle zrovna běží váš internet? Měření rychlosti ovlivňuje celá řada faktorů a ne všechny „měřiče“, které na internetu najdete, podávají přesné výsledky. Nejpřesnější měření probíhá přes ethernetový kabel, pokud ovšem žádný nemáte, lze měřit i přes Wi-Fi.

Patří už kabelové připojení do říše archaismů anebo má ještě stále své výhody? Přečtete si, jaké jsou možnosti internetového připojení

Takové to domácí surfování

Patříte mezi „běžné surfaře“, kteří na internetu denně vyřídí pár e-mailů, prohlédnou si facebookovou zeď a přečtou si zprávy ze světa? Pak si bohatě vystačíte s rychlostí 30 Mb/s. To ovšem platí v případě, že se internet chystáte využívat pouze s jedním zařízením.

Právě počet zařízení je totiž druhým důležitým kritériem, který byste při výběru rychlosti měli zvážit. Čím větší počet zařízení se najednou k internetu připojí, tím větší bude počet dat, který je v jediný moment potřeba přenést.

Zaplatili jste si rychlý internet, ale nějak vám to „nefrčí“? Vyzkoušejte 3 jednoduché tipy, jak zrychlit internet

Nejste na to sami? Vybírejte rychlejší

Určitě už jste to zažili; z ničeho nic se vám internet zpomalí a potom zjistíte, že ve vedlejším pokoji právě váš spolubydlící stahuje film k večerní projekci. Pokud chcete, aby připojení běhalo bez ohledu na to, kolik zařízení se v bytě připojí, měly by být vaše nároky na rychlost vyšší.

připojením o rychlosti 150 Mb/s si pohodlně vystačíte v domácnosti, kde se k internetu pravidelně připojuje několik zařízení najednou. Klidně můžete současně sledovat videa nebo stahovat soubory, aniž byste se svými aktivitami navzájem rušili.

TIP: Chcete se připojovat z různých míst v domě i ze zahrady? Aby signál připojení se vzdáleností neslábl, potřebujete kvalitní Wi-Fi modem.

Připojení rychlé jako blesk

Chcete si dopřát připojení, se kterým se nebudete muset omezovat ani při těch nejnáročnějších on-linových aktivitách? Pokud patříte mezi milovníky on-line her, potřebujete rychlý internet k práci nebo rádi sledujete streamovaná videa v nejvyšší kvalitě, určitě oceníte internet s maximální rychlostí.

Pro fajnšmekry internetu jsou dostupné výhodné tarify od Vodafone s rychlostí až 500 Mb/s, se kterými už nikdy nebudete čekat, „až se to načte“. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese