Jak rychlý internet potřebujete pro hraní online her

09.01.2019

Přečteno 6130x
Jak rychlý internet potřebujete pro hraní online her

Na otázku v nadpisu článku by vlastně šlo odpovědět docela jednoduše – čím rychlejší internet, tím lepší hraní. Obzvlášť pro pařany online her. Uprostřed bitvy stačí jeden „lag“ a jste mrtví, i když už jste měli soupeře na mušce. Jak na to, aby při hraní rozhodoval váš herní skill a ne pomalý internet? Čtěte dál.

Online hry jsou extrémně náročné nejen na hardware. Když nemáte dost rychlý internet, bude se vám hra zasekávat, takzvaně lagovat. Trpět budete vy, a jestli hrajete v týmu, tak i vaši spoluhráči. Nedá se svítit – jestli se nechcete vrátit k offlinovkám, potřebujete pořádné připojení.

Potřebujete si na chvíli dát pauzu od hraní? Odpočiňte si u online seriálů. Připravili jsme pro vás tipy, které seriály sledovat online. A legálně!

PING – alfa a omega online hraní

Metrikou, která online hráče u internetu zajímá, je PING. Platí přitom, že čím nižší máte, tím plynuleji si zapaříte. Jaký PING zrovna máte, vám většinou ukáže rozhraní hry, kterou právě hrajete. A jak jste na tom s PINGem právě teď, si ověřte na naší testovací stránce.

Co je to PING

PING neboli Packet Internet Groper je laicky označovaný jako odezva a jeho hodnoty jsou udávané v tisícinách sekundy. Jde o software, který periodicky odesílá datagramy a očekává odezvu protistrany – tu pak vyjádří hodnotou, která je dobou odezvy mezi vysláním signálu z jednoho zařízení a přijetím na druhém zařízení.

PING nebývá konstantní. Jeho hodnoty kolísají během hraní podle toho, jak stabilní máte připojení a jak moc ho zatěžují programy na pozadí (případně ostatní počítače v domácnosti). Proto vždy raději vše nepotřebné nejdřív pozavírejte a pak teprve začněte hrát.

Záleží také na aktuálním vytížení herního serveru i na jeho fyzické vzdálenosti. Když se připojíte třeba na americký server, počítejte s pomalejší odezvou než na českém.

PING Jak jste na tom
0 až 25 Máte připojení pro profi hráče
25 až 80 V klidu i pro akční online hry
80 až 120 Ještě to jde, ale občas se zaseknete
Nad 120 Hrozí časté lagy i vyhazov ze serveru


Máte rychlý internet nebo pomalý? A je stabilní nebo nestabilní? Jak to poznat, si přečtěte v našem článku o správném měření rychlosti internetu.

Jakmile PING překročí hranici 200 (závisí na podmínkách serveru), provozovatel serveru vás může „vykopnout“. Chrání tak ostatní hráče, abyste jim nekazili zážitek ze hry. I vyšší hodnoty přitom můžou být OK pro hraní méně náročných her. Ale třeba týmové 3D střílečky jako Counter-Strike: Global Offensive jsou s vysokým PINGem nehratelné.

Stahujte data rychle a stabilně

Vedle odezvy vyžadují hry i neustálé stahování obrovského množství dat. To je únosné jen v případě, že máte stabilní připojení s dostatečnou rychlostí downloadu. Pro ilustraci, výše zmíněné nenasytné Counter-Strike: Global Offensive umí sežrat až 250 MB dat za hodinu hraní. Tedy téměř třetinu toho, co streamování kvalitního videa. Mrkněte do tabulky a zjistěte, jak jsou na tom ostatní hry.

Hra Spotřeba dat
Destiny 2 300 MB/h
Counter-Strike: Global Offensive 250 MB/h
Dota 2 120 MB/h
World of Warcraft 40 MB/h

 

Zdroj titulní fotky: Freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese