Jak na zálohování – nezapomeňte ani na data z mobilu

26.11.2020

Přečteno 161x
Jak na zálohování – nezapomeňte ani na data z mobilu

Na poslední březnové datum připadá Světový den zálohování, přesto více než polovina z nás svá data nezálohuje vůbec. A přitom přijít o všechny soubory v počítači nebo mobilu je poměrně snadné. Krádež, ztráta, softwarové či mechanické poškození nám často nenávratně cenná data seberou. Kdo je připraven, není překvapen. A proto se vrhněte na zálohu dat co nejdříve. Poradíme, jak na to

Češi a jejich data

Společnost Avast provedla v roce 2020 průzkum mezi více než tisícovkou uživatelů svých služeb a zjistila, že:

  • 27 % uživatelů neví, jak zálohovat data

  • 16 % zálohovat chce, ale zapomíná na to

  • 9 % chce, ale nemá čas

Více než polovina lidí nechává svoje data ležet ladem a nezálohují vůbec. Přitom existuje tolik možností, jak data zálohovat a rozhodně nejde o závratnou časovou investici.

Přistupujte k zálohování dat podobně jako k preventivním lékařským prohlídkám. Zabere to sice nějaký čas, ale můžete předejít mnohem závažnějším problémům. Více času, energie a nervů vám sebere následný pokus o obnovu ztracených dat.

Ti, kteří zálohují pravidelně, nejvíce spoléhají na:

  • Pevný disk (60 %)

  • USB disk (29 %)

  • Cloudové úložiště (27 %)

Zálohování dat z mobilu

Ještě před pár lety to téměř nikoho nenapadlo, ale dneska při zálohování myslíme víc i na mobily. Uchováváme v nich data a vzpomínky, hlavně multimediální soubory jako jsou fotky a videa.

Více zálohují uživatelé iPhonu (76 %)  oproti majitelům Androidu (67 %). Frekvence zálohování se ale příliš neliší. Většina si na zálohu najde čas jednou za měsíc. Menší počet uživatelů zálohuje průběžně.
Mobilní telefony mají často svá integrovaná cloudová úložiště. Proto je také ukládání na ně nejčastější metodou zálohování dat z mobilu.

Další způsoby jsou zálohování na externí pevné disky nebo přenášení souborů z mobilu do počítače.
Zálohování dat z telefonu se vám vyplatí nejen proto, že o svoje cenné fotky a videa a další dokumenty nepřijdete. Při pořízení nového telefonu, si také velmi snadno převedete všechna data z toho starého.

A to i v případě, že měníte nejen typ telefonu ale i operační systém. Pokud jako uživatel Androidu zatoužíte po přechodu na iPhone, o svoje data nepřijdete. Stačí si do starého telefonu stáhnout aplikaci Přechod na iOS.
Podobně to s daty funguje i při přechodu z iPhonu na Android. Tam se o všechno postará Google Drive, který si stáhnete do iPhonu a zvolíte soubory, které chcete přenést.

Zálohování dat na externí pevný disk

Zálohu dat na pevný disk využívá největší počet lidí a není divu. Je to poměrně jednoduchý, levný a rychlý způsob, jak si svoje data uchovat v bezpečí. Jelikož jsou externí pevné disky větší než třeba USB flash disky, nehrozí takové riziko, že se doma snadno ztratí.
Některé navíc vydrží i trochu hrubší zacházení. Ne že byste disk mohli hodit ze čtvrtého patra, ale když vám spadne ze stolu, přežije to.

Při výběru externího pevného disku si dívejte také kapacitu. Jak se na první pohled zorientovat v množství potřebného „úložného prostoru“? Na disk s kapacitou 120 GB se vám vejde 25 filmů nebo 30 000 fotek. Na disk o velikosti 2 TB (2 000 GB) uložíte 425 filmů nebo 512 000 fotek.

Pokud pracujete s velkými objemy dat a disk nepotřebujete přenášet, klidně si domů pořiďte větší s kapacitou 10 TB a více. Obecně platí, že disk byste po nahrání zálohy měli odpojit a doma uložit na bezpečném místo.

Tip: Podívejte se na rozdíly mezi HDD a SSD disky.

Zálohování na USB flash disk

U flashky je třeba počítat s menší kapacitou než u externích pevných disků. Využijete je hlavně pro zálohu datově menších souborů jako jsou textové dokumenty, tabulky nebo prezentace. Podle kapacity flashky se vám na ní vejdou i filmy, ale na zálohu videí ve 4K rozlišení u flashky spíš zapomeňte a sáhněte po pevném disku.

Najdete i USB disky s pamětí až 2 TB. Výhodou je jejich nižší cena oproti externím pevným diskům. Pozor ale na to, že při poškození máte téměř nulovou šanci, že z ní data zachráníte. USB flash disky jsou také poměrně malé a snadno se někam ztratí.
 

Cloudová úložiště – přístup odkudkoli

Přístup k souborů a datům odkudkoli, kde je dostatečně rychlý internet, nabízí cloudová úložiště. Není ideální spoléhat jen na ně, protože nikdy nevíte naprosto jistě, že k vašim datům nezíská přístup i někdo další.

Velkou výhodou je, že i ve verzi zdarma na ně uložíte poměrně dost velký objem dat.
Google Drive a OneDrive nabízí ve free verzi 15 GB prostoru. Což je naprosto dostačující na dokumenty, tabulky, prezentace a pár fotek. Pokud potřebujete větší prostor, musíte si připlatit.
Za příplatek například na Google Drive získáte kapacitu 30 TB. Apple iCloud v placené verzi nabízí až 50 TB úložného prostoru.

Další známé cloudové úložiště Dropbox, nabízí za roční poplatek 12 dolarů prostoru neomezeně. Ve free verzi jen 2 GB.

Tip: Podívejte se na přehlednou tabulku rozdílů mezi cloudovými úložišti

Další výhodou ukládání na cloud je průběžná automatická záloha. Nemusíte se bát, že záloha zabere hodně času.

Pár tipů na závěr

  1. Zálohujte data pravidelně.

  2. Zálohujte na více místech. Kombinujte třeba pevný disk s cloudovým úložištěm. Budete mít jistotu, že při výpadku jedné zálohy o svá data nepřijdete.

  3. Při zálohování na pevný disk nezapomeňte vždy po skončení zálohy disk odpojit. Ochráníte ho tak před malwarem, který se umí z počítače šířit i do připojených zařízení.

  4. Pro přihlašování do cloudového úložiště si nastavte silné heslo. Ideálně takové, které nepoužíváte nikde jinde.

Zdroj úvodní fotky: freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese