Jak na tabulky nejen v Excelu: Alternativy zdarma, které je dobré znát

19.11.2020

Přečteno 39x
Jak na tabulky nejen v Excelu: Alternativy zdarma, které je dobré znát

V roce 1982 přišel Microsoft se svým prvním tabulkovým kalkulátorem Multiplan. Excel se mu začalo říkat v roce 1985 a byl určen pro počítače Macintosh. V listopadu 1897 lákal uživatele jako hlavní aplikace nového operačního systému Windows. A od roku 1993 má v podstatě dominantní postavení na trhu. Přesto existuje řada dalších tabulkových editorů, které mají stejné nebo srovnatelné funkce jako Excel. Hlavní výhodou těchto alternativ je, že jsou zcela zdarma.

Google Tabulky – online i v mobilu

Se svým vlastním nástrojem pro tvorbu tabulek přišel Google v roce 2006.  Jedním z důvodů jeho popularity je i fakt, že funguje online. Nemusíte tedy nic instalovat. Další velkou výhodou je snadné sdílení.
V podstatě kohokoli jednoduše přizvete k úpravám tabulky nebo jen k nahlédnutí.

V Google tabulce může pracovat víc lidí najednou a změny vidíte hned v reálném čase. Nemusíte ukládat upravenou verzi a znovu posílat. Navíc se vám ani nestane, že byste si během práce tabulku omylem zavřeli a o všechno přišli. Nemusíte řešit, jak zachránit neuložený dokument.
Stejně jako Excel i Google Tabulky si můžete stáhnout jako aplikaci do mobilu.

Tip: Podívejte se na seznam všech funkcí Google Tabulek a uvidíte, že zvládnou téměř všechno, co klasický Excel.

Apache OpenOffice Calc – zdarma pro všechny

OpenOffice vznikl s myšlenkou přinést na trh svobodný a zdarma dostupní balíček, který bude hravě konkurovat „offisům“ od Microsoftu. Tenhle smělý nápad se podařilo zrealizovat v roce 2002. OpenOffice od té doby ušel kus cesty a nabízí i lokalizaci do více než sto deseti jazyků včetně češtiny.
 

Naprosto bez problémů si poradí s filtrováním včetně podmínek, zvládne podmíněné formátování a vytvoříte v něm i grafy.
Soubor uložený ve formátu .odf (Open Document Format) otevřete i na zařízení, kde není OpenOffice nainstalovaný. A naopak není problém exportovat tabulku do „excelovského“ formátu .xls.

LibreOffice Calc – alternativní větev OpenOfficu

LibreOffice funguje stejně jako OpenOffice na bází volně dostupného softwaru. Uživatelské rozhraní jejich tabulek je téměř nerozeznatelné od Excelu. Pro nového uživatele je poměrně intuitivní. Základní tabulky v něm vytvoříte úplně stejně snadno jako v kterémkoli tabulkovém editoru.

Pokud potřebujete zkrotit více dat, můžete použít kontingenční tabulku. Další zajímavé a pokročilejší funkce nabízí Správce scénářů, který umožňuje například řešit úlohy typu „co kdyby“. Tuhle funkci využijete třeba při plánování ziskovosti, kdy máte více prognóz prodeje (nízkou, střední, vysokou).

Tip: LibreOffice je tvořený komunitou. Proto nabízí i databázi šablon a rozšíření, které si můžete volně stáhnout a používat pro své potřeby.
Plavete v licencích? Mrkněte se na článek, kde jsme rozebrali, co je to freeware a jak se liší od open source. 

Kde hledat pomoc s Excelem

Asi každý se někdy při práci s Excelem nebo jiným tabulkovým editorem prostě zasekne a neví, jak dál.
Naneštěstí tento problém mívá tolik lidí, že začaly vznikat různé tutoriály a návody, jak pracovat s Excelem. Velkou výhodou je, že jich najdete hodně i v češtině.
Tady je pár užitečných zdrojů, kde hledat pomoc v případě problémů s tabulkami.

Nápověda a výuka pro Excel

Jistota je stránka podpory pro Microsoft Excel, kde najdete poměrně širokou nabídku různých návodů i praktických tipů, jak využít Excel nejen v práci, ale i doma.
Nápověda je lokalizovaná do češtiny, ale videa jsou pouze v angličtině. Nicméně i z textové části toho hodně zjistíte.
Microsoft také vydává různá rozšíření, která vám pomohou třeba spravovat domácí finance. Nebo si pomocí nich můžete sledovat své cíle ve zdravějším životním stylu a nastavit si cvičební plány, jídelníčky a vyhodnocovat zapsaná data.

Excel video návody

YouTube kanál EduTv připravil sadu velmi užitečných video návodů a poradí vám, jak zkrotit excelové tabulky.
Zjistíte třeba jak na podmíněné formátování, dozvíte se základy o kontingenčních tabulkách nebo se naučíte pracovat s datumy a dalšími časovými údaji.

Další pěkně zpracovaná videa nabízí kanál ITLEKTOR, kde najdete více než šedesáti videí, které vysvětlují základní i pokročilé funkce Excelu. A doporučujeme i speciál o kontingenčních tabulkách.

Pro šťastnější a efektivnější život nejen v kanceláři, se mrkněte také na 10 tipů, které vám usnadní práci s Wordem.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese