Jak na bezpečné heslo a co dělat, když ho zapomenete

20.06.2017

Přečteno 2682x
Jak na bezpečné heslo a co dělat, když ho zapomenete

Soukromý e-mail, pracovní e-mail, internetové bankovnictví, sociální sítě, e-shopy. A tím často seznam našich účtů nekončí. Ke všem je třeba nastavit heslo, které bychom navíc měli pravidelně měnit. Jak by mělo vypadat, aby bylo bezpečné? A jak si je všechna zapamatovat? Vyplatí se mnemotechnické pomůcky nebo správce hesel.

Riziko proniknutí k našim osobním údajům si většinou uvědomujeme, paměť se ovšem staví proti. Nejbezpečnější je totiž takové heslo, které kombinuje různé znaky, písmena i číslice, a stává se tak obtížně zjistitelným, zároveň ale i nesnadno zapamatovatelným. Z toho důvodu raději volíme slova, která pro nás mají osobní význam a dobře se nám pamatují.

Nebuďte předvídatelní

Jenže právě hesla, která se nějakým způsobem logicky vztahují k naší osobě, patří mezi ta nejrizikovější. Jméno přítelkyně či manželky, název rodného města, adresa, rodné číslo nebo třeba příjemní maminky za svobodna - i zcela cizí člověk o vás dokáže takové údaje snadno zjistit. A pokud bude chtít proniknout do vašeho účtu, vyzkouší je jako první.

Možná jste jako heslo zvolili slovo, které by ve spojení s vámi nikoho nenapadlo. A zabezpečení vašeho účtu teď považujete za neprůstřelné. Jakákoliv běžná slova bohužel nejsou dostatečnou ochranou, protože hackeři mají k dispozici programy, které během chvilky vyzkoušejí statisíce slov z různých jazyků.

Kombinujte písmena, čísla i znaky

Jak by tedy bezpečné heslo mělo vypadat? Ideální je kombinace malých a velkých písmen, čísel a speciálních znaků, jako je například čárka nebo lomítko. Silné heslo by přitom mělo mít nejméně 8 znaků. Náhodná posloupnost různých typů znaků se ale většině lidem velmi obtížně pamatuje. Existuje proto řada pomůcek, díky nimž si bezpečné heslo snadno uložíte do paměti.

Pozor na přednastavená hesla

Ať už máte internet na doma od jakéhokoli poskytovatele a jakýkoli modem, doporučujeme vždy změnit přednastaveného heslo WI-FI modemu. To totiž může být v některých případech generované z názvu sítě (tzv. SSID) a pokud je modem v továrním nastavení, není pro hackera příliš složité heslo zjistit.

Bezpečné heslo dává smysl jenom vám

Nejjednodušší varianta využívá grafické podobnosti některých čísel nebo znaků s písmeny. Například jméno „Karel“ se pak dá přepsat třeba jako „K4r3|_“ a z jednoduchého jména se tak stává heslo zkombinované z různých znaků.

Tento způsob šifrování je však už natolik rozšířený, že jej nelze považovat za zcela bezpečný. Osobní údaje, jako je vaše jméno nebo adresa, se nedoporučují jako heslo používat ani v této podobě. Vhodnější jsou fráze nebo věty, které si z nějakého důvodu pamatujete, jejich souvislost s vaší osobou se ovšem nedá dohledat.

Může to být například oblíbená hláška z filmu nebo název milované knihy. Heslo „M4|_ýPrinC43“ může posloužit člověku, jemuž kniha Malého prince už od mala přirostla k srdci a pamatuje si, že originál vyšel už v roce 1943. Na první pohled nesmyslná kombinace „5,Ktkj?“ ve skutečnosti obsahuje počáteční písmena první sloky písně „Řekni, kde ty kytky jsou?“, kde „ř“ je zastoupeno číslem 5, neboť sdílejí na počítači stejnou klávesu.

Bezpečné heslo v šesti bodech

Vytvořte si heslo, které má minimálně 12 znaků

Nikdy nevyužívejte své přihlašovací jméno zároveň jako heslo

Kombinujte velká a malá písmena, čísla a speciální znaky

Vyhněte se všem výrazům, které s vámi mají logickou souvislost (přezdívka, jméno manželky, psa nebo rodné číslo)

Nepoužívejte běžná slova, která lze najít ve slovníku

Nevybírejte do svého hesla opakující se znaky nebo posloupnosti

Univerzální řešení se pro hesla nehodí

Mnemotechnické pomůcky mohou být užitečné zejména kvůli tomu, že silných hesel potřebujeme hned několik. Jedna z nejnebezpečnějších praktik v případě zabezpečení je totiž používání jediného heslo pro všechny účty. Kdyby došlo k jeho odhalení, dostane se nepovolaná osoba ke všem našim údajům.

Zapamatovat si různá hesla k různým účtům nám ale může činit problémy. Zvlášť, když je pravidelně měníme. Bezpečné je měnit heslo alespoň jednou za 3 měsíce, v případě internetového bankovnictví se to ale doporučuje až jednou za měsíc.

Zapomněli jste? Nezoufejte

Občas se to stane každému – na heslo si prostě nemůžeme vzpomenout. Z toho důvodu webové stránky vyžadují při registraci vaši e-mailovou adresu, telefonní číslo nebo kontrolní otázku. Příslušný odkaz pro zapomnětlivce se vždy nachází někde v blízkosti přihlašovacího formuláře a pomocí něj si snadno odešlete ověřovací kód třeba na svůj mobilní telefon.

Využijte pomocníka, který si hesla pamatuje za vás

Pokud máte problém si hesla zapamatovat anebo jich v hlavě musíte nosit hodně, vyzkoušejte takzvané správce hesel. Tyto počítačové programy bezpečně uloží vaše přihlašovací údaje ke všem různým účtům a k přístupu k nim budete potřebovat jediné silné heslo, jež vaši databázi otevře.

Všechny uložené údaje jsou v nich šifrovány dostatečně silnou metodou, takže bez znalosti hlavního hesla se k datům nikdo nedostane. Vyzkoušejte třeba programy LastPass, Sticky Password nebo KeePass a mějte svá hesla na jediném bezpečném místě. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese