Záchrana dat: Dostanete je i z harddisku, který odešel do křemíkového nebe

24.04.2017

Přečteno 18900x

Zmizela vám data z harddisku, případně se vám rozbil a zálohu ke vší smůle nemáte? Žádnou paniku, s velkou pravděpodobností není pořád nic ztraceno. Pokud nedošlo k mechanickému poškození záznamového média, soubory si můžete obnovit sami. Jinak se ale raději obraťte na profíky.

Nejdřív zkuste disk připojit k jinému počítači

Krabička jménem harddisk obsahuje jak záznamové médium (plotny) s uloženými daty, tak mechaniku na jejich zápis a čtení. Když se nemůžete dostat ke svým fotkám, videím či dokumentům, problém může být jak v disku, tak i v samotném počítači, do kterého je zapojen.

Pokud disk nejde načíst ve vašem počítači, možná to půjde v jiném. Všechny aspoň trochu novější harddisky se připojují k PC speciálním kabelem s konektorem SATA, který najdete uvnitř skříně. U notebooků, kde není na druhý harddisk prostor, si můžete zhruba za 250 Kč pořídit převodník do USB portu.

Funguje to? Super. Nefunguje? Čtěte dál

Jestli pokus s náhradním počítačem nevyšel, pořád máte dobrou šanci dostat svá data zpět. Zvlášť pokud můžete předpokládat, že jde pouze o softwarovou chybu či neúmyslné smazání. Dokud totiž stará data nepřepíšete novými, zůstávají na disku a je možné je zachránit.

Horší je to v případě mechanického poškození (nefunkční čtecí hlava, zničené plotny). Toto podezření vám mohou naznačit viditelné známky poškození, jako jsou pokřivené konektory či divné zvuky při pokusech o načtení. A pokud vám disk vyletěl z okna nebo spadl do vody, pak opravdu není co řešit.

TIP: Data dnes nutně nemusíte ukládat jen fyzicky přímo do počítače, ale využít můžete i cloudové služby. Pak je ale potřeba mít stabilní a rychlý internet.

V takovém případě už vám nepomůžou žádné rady z internetu. Místo toho je na čase zamyslet se, jak cenná pro vás data na rozbitém harddisku jsou a zda se vám za ně vyplatí investovat i několik tisíc na záchranu ve speciálních laboratořích.

Cenná data, to můžou být třeba rodinná fotoalba. Přečtěte si, jak ukládat fotografie online.

harddisk

Softwarové poškození: Nainstalujte software, připojte disk a čekejte

Na internetu najdete desítky placených i neplacených programů, které umějí poškozený disk diagnostikovat a následně ztracená data obnovit. Většina z nich funguje velmi podobně:

  1. Nejdříve software nainstalujete do počítače. Pokud se vám za program nechce platit, najděte si bezplatnou alternativu (třeba Recuva od tvůrců populárního CCleaneru), případně využijte omezenou demo verzi.

  2. Vyberte zdroj dat (rozbitý harddisk) a také disk, kam se mají obnovená data nahrát, samozřejmě s odpovídající kapacitou.

  3. Připravte se na to, že obnova bude trvat hodně, hodně dlouho. Klidně i desítky hodin, v případě 120GB disku dokonce i několik dní.

S obnovenými daty je to přitom jak s nalezením ukradeného kola. Je bezva, že ho máte zpátky. Zároveň vás ale nejspíš čeká hodně práce, než ho dáte znovu do kupy. Zapomeňte na to, že najdete své soubory pod správnými názvy a v původních složkách. Až se s nimi opět shledáte, budou seřazeny podle typu s názvy jako DOC0192.doc nebo IMG0021.jpg.

TIP: Až si uděláte čas na to, abyste si soubory správně roztřídili a pojmenovali, udělejte si rovnou i zálohu. Překvapí vás, jak je to oproti martyriu s obnovou dat z rozbitého disku rychlé a jednoduché. A hlavně, pravidelné zálohování dat je základ

Mechanické poškození: Do laboratoře nebo do koše

I pokud si váš harddisk prošel peklem – povodní, ožehnutím plamenem či pádem z pátého patra, stále je možné, že plotny zůstaly nepoškozené a půjde je přečíst ve specializovaných laboratořích. Nechají si za to sice zaplatit (řádově tisíce korun), jejich úspěšnost blížící se 100 % je však nadějí pro všechny smolaře.

Až do nich zavoláte, určitě vám poradí, ať se hlavně nepokoušíte spravit si harddisk sami. Věřte, že v tom není ani tak nedůvěra ve vaše zlaté ručičky, jako leta zkušeností. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese