Instagram: Sociální síť plná fotek. Jak se na něm chovat a koho sledovat?

04.05.2016

Přečteno 2991x

Má celosvětově téměř půl miliardy uživatelů a jen v Česku se k němu alespoň jednou měsíčně přihlásí zhruba 600 tisíc lidí. Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě. A stejně jako například Facebook má svá pravidla, své zákonitosti a své celebrity. Mimochodem, víte, která z českých celebrit je na Instagramu nejúspěšnější? Nevíte? Přečtěte si náš článek!

Princip Instagramu je vlastně až geniálně jednoduchý – a možná proto tak populární. Na mobilní telefon vyfotíte snímek, ten zkrášlíte některým z desítek filtrů a pochlubíte se jím online. A pak už jen sledujete – přibývající komentáře, „lajky“, followery. Celosvětově nejúspěšnější účty mají desítky milionů fanoušků a jejich majitelé ohromný vliv.

Instagram: Od aplikace pro iOS k celosvětové popularitě

Světlo světa spatřila aplikace Instagram v roce 2010, používat ji ale mohli jen majitelé telefonů iPhone. Až o dva roky později v roce 2012 se brány Instagramu otevřely i uživatelům systému Android a v témže roce Instagram odkoupila společnost Facebook. A dnes? Dnes má Instagram odhadem asi půl miliardy uživatelů, kteří každý den nahrají asi 80 milionů fotek.

Vlastně tedy není divu, že se na konci roku 2015 na Instagramu objevily první placené reklamní příspěvky a že na jaře 2016 Instagram oznámil, že změní algoritmus pro zobrazování příspěvků – teď už uživatelé neuvidí všechny, ale „jen“ ty, které Instagram vyhodnotí jako pro něj relevantní.

Instagramová etiketa: Jen vlastní výtvory a (téměř) žádná nahota

Stejně jako jiné sociální sítě má i Instagram svá psaná i nepsaná pravidla. Jejich nedodržením můžete v tom lepším případě „jen“ naštvat ty, kteří vás sledují, v tom horším editoři, kteří bdí nad vhodností příspěvků – a ti váš profil mohou bez milosti smazat.

Základní pravidlo Instagramu říká: Nahrávejte a sdílejte jen fotografie a videa, která jsou vaše. Obsah vašeho profilu musí být autentický – zapomeňte na fotky stažené z internetu a následně nahrané do profilu, tuto činnost Instagram zapovídá.

Nepřehánějte to se selfie a s textem

A přemýšlet byste měli i o tom, jaké fotky sdílíte. Privátní materiály raději posílejte přes službu Instagram Direct. Instagram také zapovídá publikaci fotografií, na kterých jsou obnažené postavy. Problémem jsou fotky s obnaženým pozadím a z profilů také mizí fotografie nedostatečně oblečených dětí – z bezpečnostních důvodů. Instagram také vede osvětovou kampaň proti poruchám příjmu potravy a sebepoškozování.  

Má váš potomek účet na Instagramu? A víte, jak se na něm chová? Děti a jejich bezpečnost na internetu: Víte, jak se váš potomek chová na sociálních sítích?

Jak mít followery na své straně? Zkušení „Instagramisté“ se shodují, že příliš selfie škodí. Stejně jako přemíra textů u fotografií. K popisu fotografií používejte takzvané hashtagy, které zvyšují dosah příspěvku. Odborníci také doporučují sjednotit uživatelské jméno – ideálně s tím, které používáte například na Twitteru, vaše followery to nebude mást.

Top české Instagram účty? Boduje i Leoš Mareš

Alespoň jednou do měsíce se do svého účtu přihlásí asi 600 tisíc Čechů, 400 tisíc uživatelů je aktivních každý den. A který účet je mezi českými, potažmo slovenskými účty nejsledovanější? Účet Daniela Štraucha! Že vám to nic neříká? Známější vám tento slovenský youtuber bude pravděpodobně pod přezdívkou GogoManTV, pod kterou vystupuje. Mimochodem, jeho Instagram GogoManTV sleduje (v květnu 2016) asi 390 tisíc fanoušků.

Nechcete publikovat, ale jenom ukládat? Jak ukládat fotografie online: Nejlepší fotoalba na internetu

Druhý je Instagram Teri Blitzen – tuto nejznámější českou youtuberku sleduje asi 322 tisíc fanoušků. Až třetí je „klasická“ celebrita – Instagram účet Aleny Šeredové sleduje 287 tisíc fanoušků. Následuje ji Majk Spirit, až desáté místo okupuje Instagram Leoše Mareše, v závěsu za ním se drží Instagram účet Dary Rolins.

Mimochodem, dlouhou dobu byl nejsledovanějším českým uživatelem Instagramu muž s přezdívkou Jeera, který v prvních letech existence této sociální sítě nasbíral desítky tisíc followerů díky nádherným fotkám z cest. I dnes patří tento účet, který spravuje český fotograf Jiří Šiftař, k nejúspěšnějším českým profilům. Sleduje ho asi 260 tisíc lidí – a to nejen z Česka, ale z celého světa.

A co vy? Máte účet na Instagramu? A koho sledujete?

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je UPC internet dostupný i na vaší adrese