Instagram: Sociální síť plná fotek. Jak se na něm chovat a koho sledovat?

04.05.2016

Přečteno 4104x

Má celosvětově téměř půl miliardy uživatelů a číslo neustále stoupá. Jen v České republice se k němu alespoň jednou měsíčně přihlásí zhruba 600 tisíc lidí. Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě. A stejně jako Facebook má i svá pravidla, zákonitosti a své celebrity. Mimochodem, víte, která z českých celebrit je na Instagramu nejúspěšnější?

Princip Instagramu je vlastně až geniálně jednoduchý – a možná proto je tak populární. Na mobilní telefon vyfotíte snímek, ten zkrášlíte některým z desítek filtrů a pochlubíte se jím online. A pak už jen sledujete jak přibývají komentáře, „lajky“ a sledující. Celosvětově nejúspěšnější účty mají desítky milionů fanoušků a jejich majitelé na ně mají ohromný vliv (také proto se jim říká influenceři).

Instagram: Od aplikace pro iOS k celosvětové popularitě

Světlo světa spatřila aplikace Instagram v roce 2010, používat ji ale mohli jen majitelé telefonů iPhone. Až o dva roky později v roce 2012 se brány Instagramu otevřely i uživatelům systému Android a v témže roce Instagram odkoupila společnost Facebook. A dnes? Dnes má Instagram odhadem asi půl miliardy uživatelů, kteří každý den nahrají asi 80 milionů fotek.

Vlastně tedy není divu, že se na konci roku 2015 na Instagramu objevily první placené reklamní příspěvky a že na jaře 2016 Instagram oznámil, že změní algoritmus pro zobrazování příspěvků. Teď už uživatelé neuvidí všechny, ale „jen“ ty, které Instagram vyhodnotí jako pro něj relevantní. Podobně jako Facebook tím vlastně dává řád přemíře obsahu, který byste jinak měli zahlcený svůj hlavní feed. 

Instagramová etiketa: Jen vlastní výtvory a (téměř) žádná nahota

Stejně jako jiné sociální sítě má i Instagram svá psaná i nepsaná pravidla. Jejich nedodržením můžete v tom lepším případě „jen“ naštvat ty, kteří vás sledují, v tom horším editory, kteří bdí nad vhodností příspěvků – a ti váš profil mohou bez milosti smazat.

Základní pravidlo Instagramu říká: Nahrávejte a sdílejte jen fotografie a videa, která jsou vaše. Obsah vašeho profilu musí být autentický. Zapomeňte na fotky stažené z internetu a následně nahrané do profilu, tuto činnost Instagram zapovídá.

Nepřehánějte to se selfie a s textem

A přemýšlet byste měli i o tom, jaké fotky sdílíte. Privátní materiály raději posílejte přes službu Instagram Direct. Instagram také zapovídá publikaci fotografií, na kterých jsou obnažené postavy. Problémem jsou fotky s obnaženým pozadím a z profilů také z bezpečnostních důvodů mizí fotografie nedostatečně oblečených dětí. Instagram mimo to vede osvětovou kampaň proti poruchám příjmu potravy a sebepoškozování.  

Má váš potomek účet na Instagramu? A víte, jak se na něm chová? Děti a jejich bezpečnost na internetu: Víte, jak se váš potomek chová na sociálních sítích?

Jak mít followery na své straně? Zkušení „Instagramisté“ se shodují, že příliš selfie škodí. Ještě nedávno by k tomu přidali krátký text pod fotografií a varovali vás před delšími příspěvky, dnes se ale tyto popisky vyznačují naopak hutným textem se spoustou informací a ideálně příběhem. K popisu fotografií používejte takzvané #hashtagy, které zvyšují dosah příspěvku. Odborníci také doporučují sjednotit si uživatelské jméno napříč sítěmi.

Top české Instagram účty? Boduje Leoš Mareš

Alespoň jednou do měsíce se do svého účtu přihlásí asi 600 tisíc Čechů, 400 tisíc uživatelů je pak aktivních každý den. Jedním z nejúspěšnějších účtů na slovenské scéně je ůčet Daniela Štraucha. Že vám to nic neříká? Známější vám tento slovenský youtuber bude pravděpodobně pod přezdívkou GogoManTV, pod kterou vystupuje. Za instagramovou hvězdu na české scéně dnes platí Leoš Mareš. Oba tito instagrameři mají každý na svém kontě bezmála milion sledujících (údaje z května 2020). 

Nechcete publikovat, ale jenom ukládat? Jak ukládat fotografie online: Nejlepší fotoalba na internetu

Mimochodem, dlouhou dobu byl nejsledovanějším českým uživatelem Instagramu muž s přezdívkou Jeera, který v prvních letech existence této sociální sítě nasbíral desítky tisíc followerů díky nádherným fotkám z cest. I dnes patří tento účet, který spravuje český fotograf Jiří Šiftař, k nejúspěšnějším českým profilům, který sledují lidé po celém světě.

A co vy? Máte účet na Instagramu? A koho sledujete?

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese