Herní legendy: Zavzpomínejte na Maria, Dooma nebo Prince of Persia

28.04.2017

Přečteno 1474x

Pokud jste tyhle staré hry hráli, mají navždy místo ve vašem pařanském srdci. Pokud ne, hybaj si doplnit vzdělání! Legendy mezi počítačovými hrami dnes už možná neobstojí po grafické stránce, hlavní je ale hratelnost. A v této disciplíně strčí tyhle staré hry do kapsy spoustu dnešních pecek. Nemusíte ale jenom vzpomínat. Poradíme vám, jak si staré pecky zahrát i dnes.

Super Mario (1985)

Hop, hop, cink, bum. Oh, mamma mia! Znáte? Určitě ano. Italský instalatér Mario, který proráží hlavou zdi, vrhá se střemhlav do potrubí a skáče po krunýřích želv, je spolu třeba s Pokémony ikonou japonské společnosti Nintendo. Na herní scénu přiskákal v roce 1985, objevil se ve více než 200 titulech a stal se nejvýdělečnější herní postavičkou v historii.

Máte doma jakoukoli konzoli od Nintenda? Tak to aspoň jednoho Maria určitě máte a nic vám nebrání jít po letech opět zachraňovat princeznu Peach ze spárů draka Bowsera. Nebo si Maria stáhněte do mobilu, k mání je už i aplikace pro Android a iOS.

Hrami si báječně procvičíte mozek a reflexy. Máme pro vás ale i tipy, jak sportovat a zhubnout s chytrými aplikacemi.

DOOM I a II (1993)

V 90. letech se 3D střílečkám z úcty k legendě říkalo „doomovky“. Oba díly DOOMa mají tehdejší teenageři, dnešní třicátníci, v posvátné úctě. Přelomová hra napínala nervy milionů hráčů temnými labyrinty s poschovávanými klíči a lékárničkami, nesmrtelnost (IDDQD ;) ) si zasloužila ale ještě něčím jiným – nonstop brutální řežbou a prvním opravdovým multiplayerem.

Hratelnost je osekaná na dřeň, střílej a najdi cestu dál. Příběhové videosekvence nebo vedlejší postavy, to v DOOMovi opravdu nehledejte. Nakonec, přístup autorů k této „omáčce“ nejlépe vystihl duchovní otec celé hry John Carmack: Příběh ve hrách je jako příběh v pornu. Čekáte, že tam bude, ale není zas tak důležitý.“

Vyzkoušet kompletní arzenál původního DOOMa (mj. motorová pila, rotační kulomet, myslivecká brokovnice nebo „Big F*cking Gun 9000) si můžete i teď – stačí si stáhnout verzi Legacy upravenou pro dnešní počítače. Případně si na staré časy zavzpomínejte u nejnovější čtyřky.

Staré hry online

Některé klasické „DOSovské“ hry si můžete zahrát online. Například na fanouškovské stránce Classicreload.com, která je DOS hrám věnovaná. Bez rychlého internetu to ale nepůjde. 

Prince of Persia (1989) 

V porevolučním Česku by se těžko našel počítač, do kterého by někdo z 3,5palcové diskety nenahrál hitovku Prince Of Persia. Legendární 2D plošinovka nenabízí moc herních nápadů ani rozmanitost prostředí. A ještě k tomu je pořádně těžká. Pokud se vám během 60 minut podařilo bez cheatů (prince megahit, modří už vědí) zachránit princeznu, klobouk dolů.

V čem byl „Princ“ oproti ostatním starým hrám tak novátorský? Především v reálnosti pohybů hlavního hrdiny, a to i na tehdejších 14palcových CRT monitorech s rozlišením 640x480. Autor hry Jordan Mechner animaci vytvářel podle videonahrávek svého bratra, který všechny skoky, pády a výpady mečem předváděl naživo na zahradě.

Pokud si budete chtít Prince Of Persia zahrát, jde to zdarma online a bez instalace – na Classicreload.com. Když zvládnete napoprvé dojít aspoň pro meč, aniž byste umřeli, smekáme ještě jednou.

Přestaly vás bavit hry? Přečtěte si, jak legálně sledovat seriály a filmy online.

retro hry na pc

Transport Tycoon (1994)

Kdo si chtěl před 20 lety na počítači hrát na boha, měl na výběr – buďto stavět celé město SimCity, nebo přepravovat uhlí, dřevo, ocel i cestující v Transport Tycoonu. To druhé (i když budou mnozí nesouhlasit) bylo přeci jen o trochu zábavnější.  Nebo snad znáte lepší pocit, než postavit vlastní trať, koupit lokomotivu a sledovat, jak se vagóny postupně plní a první výdělek se blíží?

V Transport Tycoonu prožijete se svým dopravním impériem během pár hodin celé století, od párovek postupně upgradujete až na magnetické rychlovlaky, rozrůstající se města spojujete leteckými i železničními mosty a ničíte neúnavnou konkurenci úplatky pro radní, sabotážemi a dalšími nekalými obchodními praktikami. A najednou jsou tři ráno a vy u toho pořád sedíte….

Nebojte, nejste jediní, komu tenhle klenot mezi budovatelskými strategiemi nedá spát. Pro všechny blázny do vláčků, náklaďáčku a letadýlek je tu OpenTTD v češtině ke stažení zdarma.

Nestačilo? Tak ještě pár tipů na staré dobré hry:

  • Prehistorik – majzněte dinosaura po hlavě kyjem stejně jako v roce 1991. Ke stažení na Google Play

  • Heroes of Might and Magic III – dosud nepřekonaná fantasy tahová strategie. I dnes lze legálně koupit, a to dokonce v HD faceliftu z roku 2015.

  • Scorched Earth – Fanoušci retra, vyberte zbraň, namiřte a palte! Když netrefíte soupeřův tank, připravte se na nejhorší.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese