Grafika pro negrafiky: Zkuste programy Canva nebo Fotor

14.03.2019

Přečteno 719x
Grafika pro negrafiky: Zkuste programy Canva nebo Fotor

Chcete občas udělat nějakou grafiku, ale nechce se vám učit s Photoshopem? Správně, proč taky. Stejnou (nebo alespoň podobnou) parádu přece uděláte i s online nástroji, které jsou mnohem jednodušší na ovládání a nemusíte za ně platit ani korunu. Ano, mluvíme o aplikacích jako Canva nebo Fotor.

Hlavní problém s „velkými“ grafickými programy jako Photoshop nebo Gimp je v tom, že jsou složité. Na jejich ovládání potřebujete příručku, školení nebo aspoň pár desítek minut strávených u YouTube tutoriálů. Zbytečně moc času pro někoho, kdo potřebuje jen vytvořit plakát na školní nástěnku nebo příspěvek na Facebook.

Pro „negrafiky“ naštěstí existuje jednodušší řešení – online nástroje, se kterými nepotřebujete vědět, jak fungují vrstvy a masky. Nikdy navíc nezačínáte úplně od nuly s prázdným plátnem. Prostě si vyberete tu správnou šablonu, do které vložíte vlastní text a fotku a je to. Už nemusíte škemrat u svého kamaráda grafika, jestli by neměl chvilku vám s něčím pomoct.

Velké plus také je, že nic neinstalujete. Všechno, co potřebujete pro tvorbu grafiky v roce 2019, je internetový prohlížeč a připojení k internetu. Ne, že by snad byla instalace grafického programu bůhvíjak složitá. Jenže třeba na firemním počítači si zdaleka ne vždycky můžete instalovat, co chcete.

Na rychlé úpravy fotek dokonce nepotřebujete ani počítač. Stačí vám smartphone s kvalitní aplikací. Našli jsme 5 nejlepších grafických programů, které fungují i na mobilu.

Canva – Umí všechno, jednoduše a zdarma

Říkali jsme, že je to jednoduché a rychlé, tak pojďme na to. Na www.canva.com se přihlaste přes svůj účet na Googlu nebo Facebooku, a pokud už jste netrpěliví, neztrácejte čas a pusťte se rovnou do objevování. Anebo radši vydržte ještě chvilku, ať se pak snadněji rozkoukáte.

Canva umí česky, což je velká výhoda oproti konkurenci. Pokud se vám otevřela v angličtině, rozklikněte svůj účet vlevo dole a v nastavení si jazyk změňte.

  1. Rozhodněte se, co chcete tvořit – Příspěvek na Facebooku, koláž, přání k narozeninám, co chcete. Vyberte si šablonu podle klíčových slov a obrázků v náhledu.

  2. Nahrajte obrázky – A to přes záložku Nahrané obrázky. Do šablony je překopírujete jedním kliknutím. Přetáhněte na vhodné místo a přidejte barevný filtr odpovídající zbytku šablony.

  3. Napište texty – Canva dřív moc neuměla české háčky a čárky. Dnes tu už najdete přes 200 fontů, se kterými můžete bez problémů napsat i slova jako řeřicha a štěňátko.

  4. Přidejte doplňky – V záložce prvky najdete banku s ilustračními fotkami, různé nálepky, mřížky a grafy. Je jich tu spousta zdarma, za další si ale musíte připlatit.

  5. Hotovo – Výsledek si stáhněte nebo rovnou nahrajte na sociální sítě. Hotovou i rozdělanou práci máte nahranou na svém účtu, takže se k ní dostanete z každého počítače.

Canva je zdarma, možná vám ale časem základní fotky a šablony přestanou stačit. Pak je čas zaplatit si předplatné zhruba 2 700 Kč ročně. Získáte k využití dalších 300 000 fotek, ilustrací a šablon.

Nelíbí? Zkuste Fotor, Befunky nebo PicMonkey

Zkusili jste Canvu a nevyhovuje vám? Internet je naštěstí plný vhodných alternativ. Vybrali jsme pro vás tři, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.

  • Fotor – Udělat přehlednější a uživatelsky přívětivější program na základní grafiku už asi nejde. Fotor je nepřekonatelný právě v jednoduchosti, se kterou vytvoříte koláž z vlastních fotek. 

  • Befunky – Aplikace je podobně jednoduchá jako Fotor, najdete tu hezčí grafické šablony a spoustu bláznivých filtrů. Kromě úplného základu si ale za každou z nich musíte zaplatit.

  • PicMonkey – Tato aplikace bývala skvělou náhradou za Canvu. A pořád je, pokud vám ovšem nevadí předplatné 6 dolarů měsíčně. Dnes už PicMonkey bezplatně využijete maximálně 7 dní.

Je vám líto, že vaše vypiplaná grafika brzo zapadne v newsfeedu? Nahrajte ji na Pinterest! Přečtěte si náš článek a objevíte, že co je Pinterest a že rozhodně není jen sociální síť pro bydlenky.

Zdroj titulní fotky: Freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese