Filmy a seriály online: Kde je sledovat legálně?

06.03.2017

Přečteno 4151x

Klasickým videopůjčovnám už dávno odzvonilo. Ten, kdo si chce večer pustit film nebo seriál, na lov nejčastěji vyráží do internetových vod. Nicméně často jsou to vody zakázané – kdo by neznal torrenty, pirátské streamy, portály, které nabízejí stovky a stovky filmů ke stažení… My vám dneska ukážeme legální cesty a způsoby, jak se mrknout na zajímavé filmy a seriály online.

Stáhnout si film nebo seriál nikdy nebylo jednodušší. Z hlediska práva je takové jednání ve většině případů i legální, z pohledu etiky samozřejmě ale nesprávné. Nelegálním se stává, když stažený obsah začnete distribuovat dál. A jedno, jestli zadarmo nebo za peníze.

Mimo to u těchto „neoficiálních“ zdrojů často pokulhává kvalita, musíte bojovat s přemírou reklam nebo s absencí české podpory. I proto je lepší vsadit na oficiální kanály a služby – ceny bývají příznivé, kvalita skvělá a filmy zajímavé.

Jak je to sledováním filmů a seriálů online?

Pokud sledujete filmy a seriály prostřednictvím online streamů, zákon neporušujete. Zákon totiž porušuje ten, kdo obsah na internet umístil. Obezřetní ale buďte, pokud stahujete přes torrenty. Při jejich stahování totiž materiál nejen stahujete, ale rovnou i sdílíte. A to už protiprávní je.

 Videotéka Vodafone TV – užijte si české filmové klenoty

Zákazníci Vodafone, kteří mají balíček Komfort nebo Komplet, mají videotéku k dispozici zdarma ve své televizi. Videotéku si ale můžete pořídit i v případě, že máte od Vodafone „pouze“ internet a nikoli televizní tarif.

dálkový ovladač k TV

Prostřednictvím služby Vodafone TV můžete videotéku používat i na mobilech nebo tabletech, na notebooku, případně na klasickém stolním počítači.

Zpětné zhlédnutí jako alternativa k videotéce

Nechcete se vázat na televizní program? Alternativou k videotékám je funkce zpětného zhlédnutí, kdy si oblíbený pořad pustíte zpětně – tehdy, kdy chcete, bez reklam a pěkně od začátku. Jeden z nejdelších intervalů na českém trhu nabízí Vodafone. To, co vám uteklo, si můžete dohledat a pustit zpětně až po sedmi dnech. Sami si tak můžete naplánovat, na co a kdy se budete koukat.

A co je ve videotéce k mání? Několik stovek titulů – různých žánrů i různého stáří. Součástí nabídky jsou tak například filmy z Národního filmového archivu, ale i pohádky pro děti nebo nezávislá a dokumentární tvorba, kterou v Česku distribuuje společnost Aerofilms. Od března 2017 je fanouškům k dispozici téměř kompletní tvorba Jima Jarmusche.

Sledování filmů a seriálů je snazší díky Smart TV: Co umí chytré televize? A může je napadnout hacker?

HBO GO – jedna z prvních služeb na trhu

Služba HBO GO, která se objevila v roce 2012, byla jednou z prvních služeb na trhu. Tahle videotéka není bezplatná – abyste měli přístup k filmům a seriálům z produkce HBO, musíte platit měsíční poplatek. Filmy a seriály pak můžete online sledovat v prohlížeči, na mobilu, na notebooku nebo třeba na tabletu.

Další zajímavé projekty

  • Aerovod – videotéka s filmy z distribuce kin Aero, Světozor a Oko. Zapůjčení 1 filmu je možné za 60 korun.

  • Banaxi – videotéka určená původně pro B2B trh. Zapůjčení se pohybuje od 48 do 89 korun.

  • Promítej i ty – zhruba 50 filmů z festivalu Jeden svět určených k nekomerčnímu promítání.

iVysílání České televize – od zpráv až po sportovní záznamy

Nejbohatším videoarchivem mezi českými televizemi disponuje pravděpodobně veřejnoprávní Česká televize. V jejím iVysílání najdete původní tvorbu – od zpravodajství a publicistiky přes některé sportovní přenosy, na které má práva, až po filmy a seriály. Čas od času pak televize nabídne i něco navíc – například u příležitosti narozenin Miloše Formana bylo možné zdarma sledovat Amadea. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese