Ethereum: Další kryptoměna, která je na vzestupu

26.01.2018

Přečteno 1372x

Zatímco bitcoin někteří označují jako zlato, jehož nedostatek šponuje cenu vzhůru, Ethereum můžeme označit jako energii. Energii, která je potřeba k uskutečnění transakcí, palivo, díky kterému transakce běží. I jeho hodnota raketově roste. A to i proto, že je sofistikovanější než bitcoin. Ethereum není jen kryptoměna, je to velký virtuální stroj, jehož kapacity chce využívat stále více firem.

Koncept Etherea vznikl v roce 2013, a to v hlavě programátora Vitalika Buterina. Ten se mimochodem podílel i na rozvoji a vývoji bitcoinu. Pro běžné uživatele je „síť“ otevřená od 30. července 2015.

Co je to Ethereum?

Tvrzením, že Ethereum je kryptoměna, nic nezkazíte, ale neřeknete celou pravdu. Ethereum má totiž ambice být (a do značné míry už je) něčím víc než jen kryptoměnou.

Stejně jako bitcoin je i Ethereum vystavěné na takzvaném blockchainu. Tedy na decentralizované databázi, která uchovává záznamy a chrání je před vstupem/zásahem třetích stran. Nicméně tahle síť se, na rozdíl od bitcoinu nevyužívá „jen“ k finančním transakcím, ale má potenciál být platformou pro veškeré transakce, které vyžadují důvěru a maximální bezpečnost.

Ethereum – jak se mění kurz?

Dramaticky. Stejně jako u většiny ostatních kryptoměn. Když autoři konceptu Ethereum sháněli prostředky na vývoj, nabízeli za 1 bitcoin 2000 etherů. Pokud jste ethery kupovali v září 2017, zaplatili jste za jeden 280 dolarů, v prosinci už byla cena 1 etheru 700 dolarů a v lednu 2018 byl 1 ether k mání za zhruba 1050 dolarů. Už zítra ale může být ethereum na dně – v tom je riziko (a pro mnohé i krása) kryptoměn.

Ethereum síť je sdílenou výpočetní platformou, na které může běžet jakákoli decentralizovaná aplikace od jakéhokoli programátora. Tyto aplikace, pro které se vžil název „smart contracts“, pak dokážou přenést cokoli, co má nějakou hodnotu, od jednoho uživatele k druhému. A nemusí nutně jít jen o finance. Taková Ukrajina uvažovala o využití Ethereum sítě v případě voleb.

Zajímají vás i další kryptoměny? Bitcoin není jediná kryptoměna: Poznejte Bitcoin Cash, Ethereum nebo Ripple

Pro Ethereum síť totiž platí, že informace/hodnoty do ní poslané nedokáže třetí strana změnit. A zároveň není možné tyto informace/hodnoty jakkoli měnit po odeslání. Co je jednou do Etherea poslané, to je neměnné. A protože je zdrojový kód přístupný všem, může si každý zkontrolovat, že „smart contract“, tedy konkrétní aplikace, skutečně dělá to, co dělat má.

Ethereum – jak nakoupit Ethery?

Chcete-li pořídit ethery, je vše mnohem jednodušší než ještě před pár měsíci. Ethereum je k mání ve speciálních „bankomatech“ (například v pražské kavárně Paralelní polis), můžete ho směnit na některé z burz kryptoměn (Poloniex, Kraken, Bitstamp), a to za jiné kryptoměny (typicky z bitcoin), nebo za „klasické“ peníze. Nákup etherů si také můžete domluvit osobně s konkrétní osobou.

A jak je to s tou kryptoměnou?

Chybí vám v našem povídání ta na začátku zmiňovaná kryptoměna? Pak vězte, že ethery (tedy základní měnové jednotky Etherea) jsou palivem Ethereum sítě. Každá transakce potřebuje energii, aby proběhla. A každý, kdo zaštítí svým výkonem, respektive výkonem svého hardwaru transakce, obdrží od sítě jako odměnu ethery, respektive jejich zlomky. Jak s nimi naloží dál, to už je na něm.

Pro Ethereum platí, že všechny transakce jsou rychlejší než v případě bitcoinu. A pokud se rozhodnete ethery těžit, pak máte ještě, na rozdíl od bitcoinu, šanci. A to i jako běžný uživatel. Byť i tady je třeba říci, že s rostoucím počtem těžařů a vytěžených etherů, dramaticky roste náročnost další těžby a energetická náročnost celé Ethereum sítě.

Peněženka na Ethereum

Vlastnictví peněženky je jednou z podmínek toho, abyste mohl být hrdý vlastník etherů. Ostatně, tahle podmínka platí u všech kryptoměn. Uživatelům jsou k dispozici desktopové, mobilní nebo online peněženky. U všech ale hrozí riziko hackerského útoku, respektive krádeže etherů. Nejbezpečnější je hardware peněženka – zařízení, které obsahuje fyzický klíč k etherům. Ty jsou tak před hackery v bezpečí.

I tak je ale Ethereum, kteří někteří označují jako bitcoin 2.0, kryptoměnou budoucnosti. A všimly si toho i velké firmy. V březnu 2017 vznikla asociace EEA, Enterprise Ethereum Alliance, která sdružuje start-upy i významné společnosti a posouvá vývoj Etherea a možností jeho využití dál a dál.   

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese