Vše, co byste měli vědět o defragmentaci: Co to je? A má ještě smysl?

13.06.2016

Přečteno 48658x
Vše, co byste měli vědět o defragmentaci: Co to je? A má ještě smysl?

Zapnuli jste defragmentaci disku a věděli jste, že několik dalších hodin na vašem počítači neuděláte nic. A běda, když jste zapomněli vypnout spořič obrazovky, který dokázal defragmentaci přerušit… Pamatujete? Doby operačního systému Windows 95 jsou sice dávno pryč, ale k defragmentaci disku můžete přistoupit i dnes. Otázkou je, zda má vůbec smysl. Co myslíte?

Obvykle byl celý proces vizualizovaný do mnoha a mnoha barevných kostiček, které se v okně přeskupovaly, zaplňovaly volná okénka, tvořily souvislé stejnobarevné řady. Víte ale, v čem defragmentace skutečně spočívá?

Defragmentace disku – bit k bitu

Abyste pochopili princip defragmentace, musíme začít od začátku – tedy od toho, jak se data zapisují na klasický harddisk. V ideální případě jsou data souboru uložená sekvenčně za sebou – pěkně bit za bitem – a čtecí hlava je pročítá pěkně za sebou.

Ideálně věci ale fungují málokdy – a tak s každou další úpravou souboru (uložení nových informací, smazání informací, aktualizace…) se nové bity ukládají jinam – do volných míst na disku. Soubor je tedy na magnetické plotně „rozházený“ na mnoha a mnoha místech. A v okamžiku, kdy se ho rozhodnete spustit, případně znovu uložit, pracuje na tom počítač opravdu dlooouho, protože rozházená data hledá.  

S disky souvisí i další problematika: Pravidelné zálohování dat je základ

Co je defragmentace?

A právě tady se ke slovu dostává defragmentace – chytrý systémový nástroj sekvence dat znovu přeorganizuje (vzpomeňte na barevné kostičky) a rozkouskovaná (fragmentovaná) data přeskládá tak, aby čtecí hlava hledající na magnetické plotně nemusela složitě hledat, ale našla je všechny pěkně po kupě. Čtení souborů by se mělo zrychlit, odezva zkrátit.

Má defragmentace ještě smysl?

Doby, kdy člověk spustil defragmentaci a počítač (s kapacitou harddisku maximálně ve stovkách MB) spokojeně chroupal celou noc, jsou pryč. Dnes už klasická ruční defragmentace obvykle ani není potřeba. Poslední verzí operačního systému Windows, ve kterém se defragmentace prováděla ručně, byly Windows XP. V dalších verzích už k defragmentaci dochází automaticky – můžete ale nastavit, jak často bude probíhat.

Defragmentace disku u Windows 10

Defragmentace se automaticky spouští i v systému Windows 10. Ručně ji můžete zakázat, nebo určit její četnost. Cesta k nastavení vede přes Start → Všechny programy → Příslušenství → Systémové nástroje → Defragmentace disku. Případně stačí kliknout na Start a do vyhledávacího pole zadat Defragmentace disku.

Máte-li pocit, že defragmentace prováděná systémem není to pravé ořechové, můžete si na internetu stáhnout některý z mnoha speciálních prográmků. K nejznámějším patří Smart Defrag, Disk Defrag, Diskeeper nebo Defragger. Při stahování jakéhokoli softwaru nicméně myslete na potenciální riziko stažení malware. Rizikové jsou zejména freeware programy.

Mezi nebezpečný typ programů patří i spyware: Co je spyware a jak se ho zbavit?

Defragmentace SSD disku – neprovádět, prosím!

Podle některých odborníků už je dnes ručně prováděná defragmentace přežitek – a chcete-li zvýšit rychlost, respektive zkrátit odezvu svého počítače, měli byste podle nich spíše vsadit na pořízení SSD disku namísto disku klasického.

Pamatujte ale na to, že při výměně klasického harddisku za SSD disk musíte automatickou defragmentaci v nastavení systému zakázat. Proč? Protože defragmentace SSD diskům nepomáhá, ale naopak jim škodí.

SSD disky nejsou tvořené magnetickou plotnou, pohyblivými částmi ani čtecí hlavou a pracují na jiném principu – defragmentace u nich tedy nejen nemá význam, ale dokonce jim i škodí. SSD disky mají de facto jen omezený počet zápisů a data se zapisují vždy na stejná místa. Dochází tak k nerovnoměrnému opotřebení jen některých částí paměti.

Ostatně, obecně platí, že každá náročnější činnost disk opotřebovává. Odejde-li vám ale klasický disk při defragmentaci do „křemíkového nebe“, není to chyba tohoto nástroje, ale disk by se pravděpodobně na věčnost odebral i tak – jen o pár dní později.  

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese