Co je to VPN a proč byste ji měli mít i vy

25.09.2018

Přečteno 1559x
Co je to VPN a proč byste ji měli mít i vy

Sem a tam, tam a sem, data letí tunelem

Nejčastěji se s VPN setkáte v práci, když vám zaměstnavatel dovolí pracovat z domova. K firemním složkám a e-mailům se připojíte i z obýváku nebo z kavárny, potřebujete na to jen speciální software. Před vstupem do sítě si systém ověří vaši totožnost, např. heslem a jednorázovým kódem z mobilu nebo tokenem, a jste vevnitř.

Mezi vámi, vašimi kolegy a pracovními složkami VPN vytvoří pomyslný tajný tunel, kde jsou data v bezpečí před hackery, podvodníky i zákeřnou konkurencí. Kdyby soubory cestou někdo zachytil, budou mu k ničemu. Protože jsou zašifrované, nikdo nepozná, co obsahují ani kdo je posílal.

3 důvody, proč mít VPN i na vlastním počítači

„To, že jsi paranoidní, neznamená, že po tobě nejdou,“ Joseph Heller, román Hlava 22

Čím dál populárnější je využití VPN i pro soukromé účely. V praxi jde o placený software, který vám umožní pohybovat se na internetu anonymně, pod cizí IP adresou. Na jedné straně se vám tím otevřou dveře k jinak zapovězeným službám, na straně druhé pak seberete munici hackerům a komukoli dalšímu, kdo by vás chtěl na internetu špehovat.

1. Ochrání vás před odposloucháváním hackery na veřejných Wi-Fi sítích

Možná jste to dosud nikdy neřešili, ale pozor na to. Na nezabezpečené Wi-Fi v kavárně nebo v hotelu není radno připojovat se k internetovému bankovnictví, platit kartou v e-shopech ani číst soukromou poštu. Hesla k účtům nebo čísla karet se odsud totiž dají snadno vytáhnout a zneužít. To s VPN nehrozí – všechna odesílaná data jsou přece šifrovaná.           

2. Pomůže vám obejít diskriminaci a různá omezení přístupu

Už dávno nejste malé děti a stejně vám nejrůznější školní a pracovní sítě zakazují navštěvovat některé stránky, o opravdové cenzuře například v Číně ani nemluvě. Stačí mít ale VPN a „tunelem“ se dostanete na sociální sítě, herní servery, zkrátka kam chcete.

Stejný recept může fungovat na internetové služby:

  • Streamovací služby bývají dostupné jen ve vybraných zemích, případně mají jako třeba Netflix pro různé země různě bohatou nabídku.

  • Rezervační stránky vám mohou napálit cenu hotelového pokoje jen proto, že jste z Česka, zatímco západní sousedé to mají levnější.

  • E-shopy podle vašeho nákupního chování poznají, že máte o zboží velký zájem a naúčtují vám přirážku.

Pokud vás na internetu štvou mnohem víc reklamy než ztráta soukromí, tak si je vypněte. Jak na to jsme radili v našem článku Bez reklam: Jak se zbavit reklam v prohlížečích i při sledování filmů.

3. Zamete za vámi stopy

Hlídat si svoje soukromí stojí za to, i když nejste žádný zločinec, světová celebrita, špion ani investigativní novinář. S VPN půjde mnohem hůř zjistit, s kým se na internetu bavíte, co vás zajímá a jaká videa si pouštíte, když nikdo není doma. Do toho totiž nikomu nic není.

Nainstalovat VPN zvládne i vaše babička

Jestli jste si představovali, že zprovoznění VPN je náročná operace hodná profesionálního ajťáka, můžete si oddechnout. Ty nejrozšířenější programy jako příjemně medvědovitý Tunnelbear, přehledný proXPN nebo oceňovaný VPN Unlimited spustíte na počítači i na mobilu za pár minut.

Jak na to:

  • Program si stáhněte z oficiálních stránek a nainstalujte.

  • Vytvořte si vlastní účet s tajným jménem a heslem.

  • Zadejte přihlašovací údaje, vyberte si IP adresu, pod kterou chcete vystupovat, a je to.

Má to i svá proti

Připravte se na to, že u velkých poskytovatelů VPN se za služby platí formou předplatného. Ceny se pohybují okolo 5 dolarů (cca 125 Kč) měsíčně. Zároveň však většina z nich má zkušební nebo omezenou verzi zdarma, takže si program můžete nejdřív osahat a pak teprve vytáhnout platební kartu.

Každý měsíc vás něco stojí i hudební streamovací služby, přesto jsou čím dál oblíbenější. Objevte, jak na streamování hudby: Spotify, Deezer a další.

Protože je VPN náročnější na datový tok než nechráněné surfování, počítejte také s trochu pomalejší rychlostí internetu – o 5 až 10 %. Což není až tak moc. Pokud máte dobrého poskytovatele internetového připojení, poznáte to víceméně jen při hraní online her nebo sledování streamů ve velmi vysokém rozlišení.

Nakonec se může také stát, že se na některé stránky přeci jen nedostanete, když se sdílená IP adresa ocitne na tzv. blacklistu. Stránky a internetové služby se tak brání proti počítačovým útokům a také proti obcházení blokace. V takovém případě je potřeba zkusit jinou adresu nebo holt VPN protentokrát vypnout.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese