Co je spyware a jak se ho zbavit?

11.01.2016

Přečteno 4049x

Na obrazovce vám vyskočí dotaz „Přijmout licenční podmínky?“ a vy bez přemýšlení kliknete na „Ano“. Poznáváte se? Právě tak se do vašeho počítače velmi často vplíží spyware – špión, který pozorně sleduje vše, co ve svém počítači děláte. A pak tyhle informace pošle dál. Co je spyware? Jak ho poznat? A jak se spywaru zbavit?

Věděli jste, že část škodlivého spyware si do počítače instalujeme sami a vlastně i dobrovolně – v okamžiku, kdy využíváme nabídek na freeware a shareware programy?

V dlouhých licenčních podmínkách se často objevuje zmínka o tom, že souhlasíme nejen s instalací „hlavního“ programu, ale i s instalováním jeho spyware sourozence – jež vás bude sledovat a připravovat ornou půdu pro cílenou reklamu. V tom lepším případě.  V tom horším si pečlivě poznamená i vaše přihlašovací jména, hesla a čísla platebních karet.

Co je spyware? Špion v počítači, který nikdy nespí

Spyware je typ škodlivého programu. Nemaže vaše soubory, nikam je nepřesouvá, neničí vaše data, „jen“ sleduje veškerou vaši aktivitu na internetu a informace o ní posílá dál – svému tvůrci.

Ten díky tomu ví, jaké programy používáte, které stránky navštěvujete a kdy, na jaké odkazy nejčastěji klikáte. Nebezpečnější programy shromažďují i data o heslech, uživatelských jménech a skenují texty příchozích a odchozích mailů. Z hlediska bezpečnosti dat je tedy spyware velikou hrozbou.

Ochrana před spyware? Prevence, prevence, prevence…

Nejúčinnější ochrana před spyware? Zdravá podezřívavost! Byť jsou nudná, čtěte licenční ujednání. Instalujte jen programy, které potřebujete – protože s „veselými zbytečnostmi“ se do vašeho počítače nejčastěji dostává počítačová „havěť“. Neklikejte bezhlavě na každé pop-up okno, které se objeví na obrazovce.

Vynechat byste měli i návštěvy stránek s porno obsahem, ale i těch, na kterých si můžete nelegálně stáhnout filmy, hry, aplikace a dalších obsah. Kromě klasického antiviru používejte i speciální antispywarové programy a nezapomeňte na firewall, který funguje jako filtr informací mezi vaším počítačem a okolím.

Příznaky? Ani o nich nemusíte vědět

Spyware může v počítači slídit a vy o něm nemusíte vědět. Nicméně mnohem častěji se prozradí. Jak? Počítač se výrazně zpomalí, včetně internetového připojení. Může se vám měnit domovská stránka, do kolonky „Oblíbené“ se vám ve webovém prohlížeči vpašují stránky, které ani neznáte, a výrazně přibude reklamních pop-up oken, které na vás začnou na internetu vyskakovat.

Může vám také začít padat operační systém Windows – a to nikoli proto, že mají vývojáři v Microsoftu špatný den. Přibydou chybové hlášky. A možná i ikonky na ploše, bez vašeho vědomí a vašeho zásahu.

Jak se zbavit spyware? Pomůžou chytré programy

Pamatujte, že klasický antivirový program nemusí spyware zachytit. Počítač před špiony ochrání takzvaný antispyware, který případného škůdce detekuje a odstraní. A pak bude preventivně skenovat příchozí data. Kvalitní spyware pracuje skrytě, počítač nezpomaluje a nevyžaduje zvláštní péči. Někteří odborníci pak doporučují zkombinovat více těchto programů.

A které odborníci doporučují?

  • Spyware terminator – program, který je pro nekomerční užití volně k dispozici. Váš počítač ochrání nejen před spyware, ale i před trojskými koňmi a adware. Nabízí jak rychlou, tak kompletní kontrolu. A potěší vás podporou češtiny.

  • Windows Defender –antispyware z dílny Microsoftu, který je integrovaný do některých verzí systému Windows, případně si ho můžete (jako uživatel legálních Windows) zdarma stáhnout. Poskytuje ochranu v reálném čase.

  • SpyHunter – skvěle recenzovaný program s uživatelsky přívětivým prostředím. Pro jednorázovou kontrolu můžete využít zkušební verzi, pro odstranění spyware už ale potřebujete licenci.

Nezapomeňte ani na bezpečné připojení k internetu. S rychlým připojením a neomezeným internetem na doma od Vodafonu budete surfovat po svých oblíbených stránkách v pohodě a bezpečí.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese