Co je Python? Projděte si abecedu programovacích jazyků pro „neajťáky“

14.11.2019

Přečteno 436x
Co je Python? Projděte si abecedu programovacích jazyků pro „neajťáky“

Možná jste k programování v životě ani nepřičuchli, i tak jste jistě slyšeli divné názvy jako Python, Java nebo C++. Jde o různé programovací jazyky, a když se je naučíte, firmy se o vás budou prát. Nakoukněte s námi do světa programátorů. Možná zjistíte, že to není až taková raketová věda.

Abychom s počítači nemuseli komunikovat zadáváním nul a jedniček, naučili jsme je rozumět slovním příkazům. V praxi to vypadá tak, že píšete-li zdrojový kód, má svá pravidla daná právě programovacím jazykem.

Jakmile jazyk ovládáte, můžete počítači zadat výpočet nebo rovnou napsat celý program, počítačovou hru nebo celou umělou inteligenci.

Kolik vlastně programovacích jazyků existuje? Používaných je 256, internetová sbírka Hello World jich se všemi odnožemi a vývojovými větvemi má dokonce 592. Pro drtivou většinu vývoje počítačových programů, webových stránek, databází se jich ale samozřejmě využívá mnohem míň. Pojďme si představit ty nejpoužívanější a nejzajímavější.

Pokud vás oslovila historie programování, dejte si také 5 milníků, které zatočily s televizním pravěkem.

Sedm programovacích jazyků, které byste měli znát – aspoň podle jména

  1. Python – Popularitu Pythonu odstartovalo jeho využití v kódu YouTube. Poměrně snadno se ho naučíte, takže ho mají rádi učitelé i žáci programování. Hlavně je ale univerzální. Naprogramujete v něm cokoli od webové aplikace po datovou analýzu.

  2. Java – Co jednou naprogramujete v Javě, poběží pak na každém počítači s libovolným operačním systém. To je hlavní výhoda jazyka, ve které se vytvářejí počítačové hry a mobilní aplikace. Na druhou stranu spousta ajťáků Javu nemá rádo pro velkou náročnost na paměť a výkon.

  3. C – „Céčko“ je jeden z nejstarších programovacích jazyků, rozhodně ale nepatří do křemíkového nebe. Jeho silné stránky jsou jednoduchost a nenáročnost, což oceňují programátoři mikropočítačů v chytrých domácích spotřebičích. Jakmile zvládnete základy, snadno pak přejdete na další jazyky.

  4. C++ a C# (čti sharp) – Už název napovídá, že se jedná o příbuzné „céčka“. C++ vznikl v roce 1983 jako jeho rozšíření pro vytváření software. Pokud máte v počítači třeba nějaký program od Adobe, byl pravděpodobně napsán právě v C++.  C# je pak úprava šitá na míru operačnímu systému Windows.

  5. R – Jestli máte rádi matematiku a statistiku, určitě jste slyšeli o programovacím jazyku R, který umí analyzovat statistická data uložená třeba v Excelu. Snadno se s ním pracuje, navíc má volnou licenci, takže programovací prostředí můžete používat úplně zdarma.  

  6. Go (Golang) – Programovací jazyk od Googlu z roku 2009 někteří oslavují jako „nové C“ a jeho královstvím je serverový software, využívá se ale i pro desktopové aplikace – např. pro cloudové uložiště Dropbox. Programátoři oceňují rychlý rozvoj jazyka i bezpečnost.

  7. Karel – Profesor informatiky na americké Standfordově univerzitě vytvořil v 80. letech minulého století maximálně jednoduchý výukový programovací jazyk, kterým studenti ovládali virtuálního robota. Jazyk pojmenoval po vynálezci slova robot, českém spisovateli Karlu Čapkovi.

Pokud vám každý z názvů programovacích jazyků něco říká, co vám říká třeba pojem on-demand a binge-watching? Přečtěte si o proměnách sledování televize.

Mimochodem, úplně první programovací jazyk Plankalkül vytvořil v Německu během 2. světové války inženýr Konrad Zuse. Širšího, komerčního využití se dočkal ale až jazyk FORTRAN, naprogramovaný IBM v 50. letech.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese