Už jste se setkali s agregací? Může za váš pomalý internet

27.08.2014

Přečteno 34200x
Už jste se setkali s agregací? Může za váš pomalý internet

Trápí vás pomalé internetové připojení, zvlášť pokud ho sdílíte s dalšími pěti lidmi? A už jste slyšeli o agregaci? Vysvětlíme vám, v čem spočívá váš problém.

Co si jako první hodláte pořídit do nového bytu? Židle, stůl, postel? Určitě nebudeme daleko od pravdy, pokud to bude internetové připojení. Co všechno udělat proto, abyste opravdu dosáhli slibované rychlosti a nenaletěli na tajemnou formulaci „AŽ XX Mb/s“?

S agregací se to totiž má jako s jízdou po dálnici. V sobotu v šest ráno si po ní nerušeně uháníte stotřicítkou. Teď si ale stejnou situaci představte v pondělní ranní špičce. Povolená rychlost je sice 130 km/h, vy se ale tak maximálně loudáte 50kilometrovou rychlostí. Protože je zácpa. S čím větším počtem řidičů musíte bojovat o místo na silnici, tím nižší je vaše rychlost.

Co je to agregace?

Jestliže už jste se zajímali o nabídky některých z internetových poskytovatelů, mohli jste si všimnout, že často před slibovanou rychlostí připojení uvádějí slovo AŽ. Má podstatný význam, ačkoli si ho sotva všimneme.

Sjednáváte-li si například službu, kde je rychlost připojení až 40 Mb/s, této rychlosti nemusíte vůbec nikdy dosáhnout. Důvodem je právě ona zmiňovaná agregace (chcete-li shlukování). Jde o parametr internetového připojení, který sděluje, kolik uživatelů bude v daném okamžiku sdílet vyhrazenou rychlost. Udává se jako poměr X:Y, kdy X je minimální podíl a Y maximální podíl z rychlosti.

Čím vyšší je Y, tím hůř pro vás. Proto vždy hledejte nízká čísla.

Informace o agregaci se málokdy viditelně zveřejňuje. Většinou se nachází na poslední straně smlouvy. Musíte tedy trochu zapátrat, nebo se na ni přímo zeptat při sjednávání služby. Když budete dostatečně informovaní o všech parametrech připojení, vaše šance na dosažení požadované rychlosti se zvýší.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese