Co dělat, když mi nejde internet? 4. díl

19.08.2013

Přečteno 2456x

V předchozích dílech jsme se bavili o situacích, kdy internet nejde z nějakého důvodu vůbec. To však není jediná varianta, kdy vám špatný stav vašeho připojení může značně znepříjemnit práci nebo relax u počítače. Možná horším případem je totiž funkční, ale pomalý internet.

Ptáte se, proč horším? Přece aspoň nějaká funkčnost je lepší než žádná. Jenže zatímco takové úplně nefungující připojení je každému zřejmé a nikdo vám nemůže tvrdit, že vše je v pořádku, prosazení názoru, že je něco špatně s rychlostí, může být obtížnější.

Jak změřit rychlost a k čemu je vlastně odezva

Kromě očividně pomalého načítání stránek či videa se k vyšetření rychlosti používají aplikace na měření rychlosti připojení. Výsledek vám poskytne hrubou představu o aktuálním stavu vašeho připojení. Je však třeba brát výsledky s nadhledem. Pro důkladnější otestování proveďte měření několikrát a pokud možno i s časovým odstupem několik desítek minut.

Drtivá většina uživatelů nemá garantovanou rychlost a může být sdílena s ostatními uživateli. Díky tomu můžete měřit i 80 % nasmlouvané rychlosti a není to ještě důvod k panice. Naopak dlouhodobé výrazné rozdíly oproti rychlosti, kterou máte sjednanou, už mohou být impulsem k jednání s technickou podporou.

Pro hráče online počítačových her je důležitá spíše odezva (někdy nazývána jako latence, ale nejvíce známá jako ping) než rychlost. U ní platí naopak čím míň, tím líp. Vysoká odezva se projeví ve hrách pomalými reakcemi, příliš vysoká hra způsobí tzv. lagy a případně i odpojení od serverů. 

Odezva závisí na místě, ke kterému se hráč připojuje a z fyzikálních a technologických důvodů ji nelze snížit (především při připojení na zahraniční servery) na jednotky milisekund nebo dokonce mikrosekundy (i když by si to všichni hráči online stříleček moc přáli). Poskytovatel se skvělou sítí sice může udělat vše pro to, aby byl váš ping co nejnižší, ale pouze v rámci své sítě.

Platí, že kabelem je to vždy lepší než vzduchem a modernější síť dosahuje lepších výsledků (rychlosti, stabilita) než starší. Z toho jednoduše vyjde pořadí nejvhodnějšího připojení:

  1. Optické vlákno – FTTx (Fiber To The Building/Home…)

  2. CATV – internet přes síť kabelové televize

  3. ADSL – připojení přes telefonní kabely

  4. Bezdrátové spojení – místní poskytovatelé WiFi atp.

Stahování je častá příčina, ne však jediná

Oříškem bývá už odhalení příčiny zpomaleného připojení. Na rozdíl od nefunkčního připojení, kde je porušený kabel nebo porouchaný router poměrně jasné odhalitelný, je to u potíží s rychlostí horší. „Soused (syn/spolubydlící apod.) zase stahuje!“ má mnoho uživatelů okamžitě jasno. Situace však může být komplikovanější, než jen dítě od vedle stahující World of Warcraft.

Samozřejmě pokud sdílíte vaše připojení s více lidmi, třeba v celém bytovém domě, je na místě i otázka na nadměrné stahování. Pokud máte tento problém často, existují zařízení a programy, které se umístí na server do vašeho domu nebo k poskytovateli a jsou schopné limitovat stahování extrémních objemů dat. Vše se dá nastavit naprosto libovolně, takže lze omezovat rychlosti, objemy a služby (stahování, streamované video apod.) v závislosti na denní době. Hodně poskytovatelů řeší tento problém omezením např. od 06:00 do 22:00 hod.

Další příčina, ačkoliv zní trochu jako konspirační teorie, může být ve slabém hesle vaší domácí bezdrátové sítě. Typická hesla „123456“ a „heslo“, či nezměněné vstupní údaje z výroby do nastavení domácích přístupových bodů (jsou a musí být volně dostupná v návodech a tedy i na internetu) představují pro jen trochu znalé lidi snadný způsob, jak se připojit na vaši síť a dělat, co se jim zlíbí – dokonce změnit i celé její nastavení. Zabezpečení nepodceňujte a hesla nastavujte silná.

Velmi nepříjemná vlastnost se vyskytuje u bezdrátových spojů na delší vzdálenosti a to především při nepříznivém počasí. Možná to ani nevíte, ale kabel, který máte zaveden do vašeho bytu, vede na střechu vašeho domu, kde je anténa, přes kterou je dům připojen k bezdrátové síti poskytovatele. Při dešti, mlze, kroupách a dalších extrémních výkyvech počasí vám pak připojení může vypadávat úplně, nebo se aspoň významně zhorší jeho kvalita. Nemusí se také dít nic – záleží na parametrech daného spoje.

Levný domácí router dokáže skvělé připojení zpomalit

Příčina pomalejšího internetu může být ale také o dost „hloupější“. Stačí, když si neuvědomíte, že máte nasmlouvaný rychlý internet s rychlostí 500 Mb/s a kabely si doma spojíte zařízením (obvykle přepínač neboli switch), které nezvládá více jak 100 Mb/s. Taková zařízení ještě donedávna bohatě stačila, ale dnes už se může vyskytnout situace, kdy vás omezí.

Podobný problém nastává ještě u pomalejších WiFi routerů, které nedosahují ani těch 100 Mb/s. Jestli chcete mít jistotu, použijte 1 Gb/s switch na rozvedení kabelů po bytě nebo bezdrátový router se standardem 802.11ac nebo n. Na rozdíl od 1 Gb/s síťové karty, kterou má dnes každý moderní počítač, není notebook kompatibilní s 802.11ac vůbec samozřejmostí a je třeba ověřit specifikace konkrétního stroje.

Poslední, ale zdaleka ne nejméně nepříjemnou příčinou, je závada na zařízení v síti poskytovatele. Zde je však situace podobná jako u úplně nefunkčního připojení a jediné, co můžete dělat, je poskytnout technické podpoře dostatek informací, aby závadu mohli technici co nejdříve lokalizovat a odstranit.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese