Co dělat, když mi nejde internet? 3. díl

16.05.2013

Přečteno 3249x

V minulém díle jste se dozvěděli něco o pingu a jak ho použít k diagnostice problému. V této části se podíváme opět o trochu dále a to na příkaz ipconfig a co se s jeho pomocí dá zjistit.

Ipconfig je zkratka tří slov – internet protocol configuration, což by se dalo volně přeložit jako nastavování internet protokolu. Po jeho zadání do příkazové řádky (jak pustit příkazovou řádku se můžete podívat do předchozího dílu) a stisku klávesy Enter se objeví výpis údajů různých síťových karet a zařízení. Přestože jste obvykle připojeni pouze přes kabel nebo bezdrátově, ve výpisu uvidíte i ty zrovna neaktivní zařízení.

Trocha teorie

V tomto výpisu vás nejvíce zajímá položka Adresa IPv4 u Připojení k místní síti, která představuje známou IP adresu. Tu musí mít každý počítač, respektive síťové zařízení. Nemůže však být jakákoliv. Musí být správně určena z rozsahu, který byl určen pro danou síť – např. nejčastější adresa domácích sítí 192.168.1.x s maskou 255.255.255.0 znamená, že počítač musí mít IP adresu z rozsahu 192.168.1.1-254. Čísla 0 a 255 jsou vyhrazena pro speciální účely.

 

Obrázek 1 - typický vzhled výpisu příkazu ipconfig

Většina domácích sítí také používá DHCP server na svém routeru. Ten při připojení/zapnuti zařízení sám domluví veškeré náležitosti s vaším počítačem/notebookem/mobilním telefonem a přidělí mu výše zmíněnou správnou adresu. A v této chvíli může nastat problém – pokud počítači z nějakého důvodu adresu nepřidělí, nebo má počítač ručně nastavenou špatnou IP adresu (třeba notebook, který jste měli s sebou v jiné síti), nemůže komunikovat s ostatními.

Když se tedy podíváte na výpis příkazu ipconfig, problém můžete na první pohled odhalit tak, že vaše síťová karta bude mít nastavenou IP adresu 169.254.x.y (jinak také APIPA). To znamená, že počítač očekával automaticky přidělenou adresu od vašeho domácího routeru, ale žádnou nedostal – automaticky si nastavil tuto. V případě, že máte nastavenou ručně adresu, která vaší síti nevyhovuje, zjistíte to také ve výpisu ipconfig, musíte však vědět, která ta správná je – pokud to nevíte, nejlépe je se obrátit na správce vaší domácí sítě.

Kromě IP adresy můžete z výpisu ipconfig zjistit ještě masku sítě, výchozí bránu a MAC adresu (ve výpisu jako „Fyzická adresa“). Adresu výchozí brány (tedy vašeho routeru) si můžete někam zaznamenat a ulehčit si později zjišťování údajů. Když už zjistíte adresu vaší brány, zkuste se na ni „pingnout“ – je to dobrý test funkčnosti celé sítě a v budoucnu se vám může hodit, když budete vědět jak na to.

Maska sítě se vám hodí v podobném případě, když byste třeba chtěli nastavovat DHCP server na novém routeru a nevěděli, co do kolonky přijde. A poslední případ – MAC adresa se vám může někdy hodit při pokročilejším nastavování vaší sítě, jako je třeba lepší zabezpečení bezdrátové sítě.

Zkontrolujte nastavení síťové karty

Abyste se mohli pustit do odstranění problémů, jako první musíte zjistit korektní nastavení vaší sítě. Tedy zda jsou ve vaší síti adresy přidělovány zařízením pevně (což není už dnes příliš pravděpodobné, pro mobilní zařízení to představuje poměrně otravný problém) nebo pomocí DHCP.

Jelikož to bude spíše ta druhá možnost, zkontrolujte si, jestli v nastavení vašeho síťového adaptéru (Ovládací panely\Síť a Internet\Síťová připojení) máte ve vlastnostech „Protokol IP verze 4“ nastaveno „Získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky“ a kousek níže „Získat adresu serveru DNS automaticky“ (video s podrobným postupem, jak se dostat do nastavení síťových adaptérů, naleznete na konci článku). Jestliže však v těchto kolonkách do této doby něco bylo vyplněné a připojení vám fungovalo, nic neměňte – spíše byste tímto krokem situaci ještě více zkomplikovali.

 

Obrázek 2 - nastavení přijetí adresy z DHCP serveru nebo ručně

Kromě ipconfig existují ještě další příkazy, které vám o síti poskytnou užitečné informace. Pokud chcete se o nich něco dozvědět sami, zkuste si vyhledat příkazy arp –a (výpis IP a MAC adres počítačů v síti), tracert <ip adresa> (zobrazení směrovačů/cesty mezi vaším počítačem a cílovým serverem/počítačem) nebo route print (výpis směru a zařízení, kam váš počítač posílá data).

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese