Jak blokovat reklamy na internetu? AdBlock to jistí

20.10.2015

Přečteno 5989x

Každý den se dobrovolně či nedobrovolně setkáme s téměř tisícem reklamních sdělení, a není proto divu, že mnozí z nás je touží ze svého života vymazat alespoň při surfování na internetu. Přečtěte si jak na to, ale nechoďte si k nám pak stěžovat, že vám unikl nějaký skvělý akční výprodej.

AdBlock – synonymum pro internet bez reklam

S reklamou na internetu se můžeme setkat v mnoha podobách – jde o bannery, obrázky, animace, videoreklamu, textovou reklamu či „oblíbená“ vyskakovací okna. Velmi obtěžujícími se reklamní formáty stávají v případě, že navštěvujete opakovaně tu samou stránku nebo ji často refreshujete a pokaždé na vás vylítne totožná změť bannerů a automaticky se spouštějících videoreklam. Jestli už nechcete dát reklamám šanci, je tu AdBlock a jemu příbuzné pluginy do prohlížečů Chrome, Safari, Firefox nebo Opera, které vám představí vaši oblíbenou stránku v čistém layoutu bez komerčních sdělení.

Jak AdBlock funguje? Velmi jednoduše – nainstalujete si toto rozšíření do svého prohlížeče, zapnete ho a to pak jen sledujete, jak blokuje automatické přehrávání flashových animací, načítání obrázků a vyskakování oken. Pomocí filtrů si pak můžete svůj AdBlock dolaďovat – zakazovat další typy reklam, povolovat jejich zobrazování jen u některých stránek nebo povolit vyskakovací okna jen tam, kde mají jinou než reklamní funkci. V současnosti jde o nejoblíbenější rozšíření pro Chrome se 40 miliony stažení.

Další nástroje pro blokaci reklamy

Externí program, nikoliv tedy doplněk pro blokaci reklamy integrovaný do prohlížečů, vám může pomoci nejen od komerčních sdělení, ale celkově od nevhodného či urážlivého obsahu. Na podobném principu fungují i tzv. dětské zámky a takový software má za úkol uzpůsobit proxy server tak, aby filtroval námi nechtěný druh obsahu dříve, než se může zobrazit v prohlížeči. Příkladem takového software je Privoxy či Squid. Jeho výhodou je možnost využívání více uživateli najednou a univerzální použitelnost.

Další možnosti, jak filtrovat reklamu a nežádoucí obsah, už vyžadují trochu IT znalostí. Můžete se pustit do editace hostitelského DNS souboru nebo si pohrát s DNS cache. Na co však žádné znalosti potřebovat nebudete (až na pár dolarů v peněžence), je hardware řešení AdTrap – zařízení připojíte doma k routeru a surfování bez reklam je na světe.

 

Výhody vypnutí reklam na internetu

Rychlejší načítání webových stránek.

Menší nároky na CPU a paměť vašeho počítače.

Menší datová náročnost, kterou ocení hlavně majitelé mobilních zařízení s omezeným datovým limitem.

Větší míra soukromí při surfování kvůli blokaci trackovacích a měřících kódů reklamních platforem.

Menší riziko nakažení počítače malwarem kvůli kliknutí na nedůvěryhodnou reklamu

 

Nakonec si můžeme klást otázku, zda rozšiřování mechanismů a software, jak blokovat reklamu, nezpůsobí to, že všichni markeťáci a reklamní pracovníci skončí na dlažbě. Ale nebojme se o ně – už teď se nás snaží oslovit mnohem nenápadněji, a to pomocí nativní reklamy či product placementu.

Chcete surfovat bez reklam a navíc mít ten nejrychlejší internet? Poraďte se s odborníky z Vodafonu.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese