Vše o bitcoinech: Jak se těží, jaký je kurz a jaké jsou výhody této měny?

31.08.2016

Přečteno 2555x

Nedá se padělat, nedá se ovlivňovat, nepodléhá inflaci, není ničím krytý a jeho hodnota vychází pouze z důvěry uživatelů a nabídky a poptávky na trhu. Bitcoin je jednou ze zhruba dvou set počítačově vytvořených měn. Z nich se mu ale dostává největší publicity. Už jen proto, že pořád existují pochybnosti o tom, kdo ho v roce 2009 vlastně vytvořil.

Kryptoměna bitcoin vznikla v roce 2009 jako reakce na ekonomickou krizi. Dlouhé roky se pak spekulovalo o tom, kdo se ukrývá pod pseudonymem Satoshi Nakamoto – kdo je autorem bitcoinu. V létě 2016 se k autorství přihlásil australský podnikatel Craig Wright, který své tvrzení podložil i důkazem – kovovou mincí bitcoin, kterou prý drží jen sám autor a nejužší tým vývojářů.

Co je to bitcoin?

Ti vytvořili unikátní open-source peer-to-peer síť, která funguje na stejném principu jako torrenty. Síť má otevřený kód, všechny transakce jsou viditelné. Klienti bitcoinu komunikují přímo mezi sebou, bez centrálního serveru.

Tím je bitcoin unikátní. Díky decentralizaci se měna nedá ovlivňovat (ani ze strany států, ani ze strany bankovních institucí), nedá se padělat, bitcoinové účty není možné zabavit a bitcoin nepodléhá inflaci. Jeho hodnota je krytá pouze důvěrou trhu. I proto má kurz bitcoinu celkem dramatický vývoj a často a rádi s ním obchodují spekulanti.

Bitcoiny vám může ukrást hacker, a pomoci mu v tom může i vaše klávesnice. Pozor na keylogger: Umí (nejen) odposlouchávat klávesnici. Víte, jak ochránit svůj počítač?

Jaký je kurz bitcoinu?

Ostatně, posuďte sami: Hodnota jednoho bitcoinu v červnu 2010 byla 8 amerických centů. V listopadu 2013 byl jeden bitcoin k mání za 350 dolarů. Na maximum se bitcoinová bublina nafoukla na konci listopadu 2013, kdy se bitcoin rovnal částce okolo 1000 amerických dolarů. Pak bublina praskla a v srpnu 2016 jste dostali za jeden bitcoin asi 570 dolarů.

Těžba bitcoinů

Jedním ze způsobů, jak můžete získat bitcoiny, je jejich těžba. Zapomeňte ale na horníky a kahany. Tato těžba probíhá v počítačích a jde o složité matematické operace náročné na hardware, software a čas.

Obtížnost těžby se postupem času zvyšuje, trvá déle a je stále náročnější – logicky tak dochází k tomu, že se snižuje rychlost „dodávání“ nových bitcoinů do oběhu. Dokonce dnes platí i to, že se těžba v porovnání s elektrickou energií, která je potřeba na provoz náročného hardware, už nevyplatí. Počítačem prostě proteče elektřina za vyšší částku, než jakou obdržíte za vytěžený bitcoin.

Konečné množství imaginárních elektronických mincí je tedy předem dané. V roce 2140 jich bude 21 000 000. Drtivá většina bitcoinů se přitom „vytěží“ do roku 2030, v roce 2033 jich bude vytěženo 99 procent. Pro zajímavost, v polovině roku 2016 bylo v oběhu asi 15,5 milionu bitcoinů.

Bitcoin – jak vypadá peněženka a kde se s ním dá platit?

Bitcoin si sice můžete představovat jako mince, nicméně hmotnou podobu tato kryptoměna nemá. Bitcoiny mají jejich majitelé nejčastěji uložené v osobních počítačích v podobě speciálního souboru s „peněženkou“. Při platbách je pak mohou dělit – aktuálně jsou bitcoiny dělitelné až na zlomky s osmi desetinnými čísly.

Jak bitcoiny získat?

Na energii, software a hardware náročnou těžbu už jsme zmiňovali. Bitcoiny ale můžete pořídit i na speciálních burzách (k nejznámějším patří Bitfinex.com, Bitstamp.net, BTC-e.com, případně největší česká burza Bitstock.com). Existují i klasické bitcoinové směnárny, kde si bitcoiny směníte jako kteroukoli jinou měnu. Případně můžete bitcoiny vyměnit s jakýmkoli jiným uživatelem za částku, na které se domluvíte.

Existují i speciální bitcoinmaty, prostřednictvím kterých můžete bitcoiny kupovat, nebo je prodávat. Úplně první vznikl v kanadském Vancouveru, v Česku jich je aktuálně 5. Tři najdete v Praze (obchodní centrum Nový Smíchov, Arkády Pankrác, Slovanský dům), jeden v Brně (Galerie Vaňkovka) a jeden v Karlových Varech (Fontána).

Bitcoinmap vám může bitcoiny uložit do elektronické peněženky, nebo vygeneruje QR kód s adresou uložení. O těchto kódech jsme také psali: QR kódy: K čemu jsou, jak na jejich tvorbu a čtení?

Kde se s bitcoiny dá platit?

Bitcoin se pravděpodobně nikdy nestane masovým platidlem – už jen s ohledem na to, jak turbulentní je jeho kurz – nicméně v Praze najdete asi 80 míst, na kterých s ním můžete zaplatit. Ve zbytku republiky je pak bitcoinová síť výrazně řidší.

Najít místa, kde můžete s touto kryptoměnou platit, je snazší díky stránkám Coinmap.org. Na interaktivní mapě celého světa najdete místa, kde můžete s bitcoiny platit, kde je můžete vybírat, případně ukládat. Celosvětově bylo do mapy v srpnu 2016 zaneseno asi 8300 míst.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese