Bitcoin není jediná kryptoměna: Poznejte Bitcoin Cash, Ethereum nebo Ripple

27.09.2018

Přečteno 2681x
Bitcoin není jediná kryptoměna: Poznejte Bitcoin Cash, Ethereum nebo Ripple

Bitcoin je sice pro většinu laiků symbolem a synonymem pro digitální měnu, není ale zdaleka sám. Vždyť na internetu aktuálně funguje přes 700 kryptoměn! Jsou to všechno pouhé plagiáty úspěšného bitcoinu, nebo se mezi nimi najdou zdatní konkurenti? Pojďte se s námi podívat na ty nejznámější.

Jednou z charakteristických vlastností většiny kryptoměn je, že jejich zdrojový kód je otevřený, tedy volně přístupný. Každý si tak teoreticky může vytvořit poměrně jednoduše vlastní klon a ten si upravit podle svého. To mnozí také udělali a Bitcoinu tak roste řada ambiciozních následníků, do nichž se navíc mohutně investuje.

Není divu. V době, kdy Bitcoin působí ve srovnání s ostatními kryptoměnami trochu těžkopádně, bitcoinové transakce jsou poměrně drahé a těžit tuto měnu se vlastně nevyplatí, uživatelé přirozeně hledají alternativy.

Nedá se padělat, nedá se ovlivňovat, nepodléhá inflaci, není ničím krytý a jeho hodnota vychází pouze z důvěry uživatelů a nabídky a poptávky na trhu. Přečtěte si vše o bitcoinech.

Bitcoin Cash (BCH)

O alternativních kryptoměnách se v novinách moc často nedočtete. Na přelomu července a srpna 2017 se ale na stránky mainstreamových médií dostala jedna úplně nová. Vznikla totiž odštěpením od původního Bitcoinu (BTC), její název Bitcoin Cash (BCH) pak svého staršího bratříčka rozhodně nezapře. A jsou lidé, kteří tvrdí, že je to schválně.

Pokud jste v době odštěpení nějaké původní bitcoiny vlastnili (a měli ji ve vlastní peněžence chráněné vlastním privátním klíčem), díky odtržení části převážně čínských rebelů máte i stejné množství těch nových. Což je fajn, protože najednou máte zadarmo další měnu, která navíc netrpí některými kritizovanými nedostatky Bitcoinu. Jenže to má háček.

Nikdo netuší, co s Bitcoin Cash bude do budoucna. Nikoli nevýznamná část odborníků mu do budoucna příliš nevěří a jeho aktuální hodnotu považuje za nafouknutou bublinu. Uživatelé si proto v mnohých případech převádějí nové Bitcoiny zpět na „starý dobrý“ Bitcoin, což může být trochu složité. Další zase vyčkávají, co se bude dít. Tak si vyberte…

 

Ethereum (ETH)

V džungli kryptoměn, která je zcela mimo všechny mezinárodní právní řády světa, se snadno můžete stát obětí podvodu, vlastní neznalosti i prosté nepozornosti. Žádné záruky, nic se nedá vrátit zpět. Ethereum založené v roce 2013 v Kanadě žijící Rusem Vitalikem Butěrinem, umí tyto problémy částečně eliminovat díky systému tzv. chytrých kontraktů.

A co jsou chytré kontrakty? Pokud třeba chcete poslat kryptoměnu někomu, komu nevěříte na 100 %, můžete si v rámci Etherea jednoduše pojistit hladký průběh transakce oboustrannou zálohou na neutrální účet. Tu Ethereum vrátí, teprve jakmile obě strany potvrdí, že transakce proběhla tak, jak měla.

Chytré kontrakty stejně tak dobře fungují pro crowdfundingu ve světě kryptoměn (ICO projekty). Ethereum rychle roste a optimisté říkají, že v roce 2018 bude dokonce populárnější než Bitcoin. Pokud mezi ně patříte a chcete spekulovat s dlouhodobým růstem, proč tedy nekoupit pár „Etherů“?

Další známější kryptoměny

Monero – měna, která zajišťuje při platbě dokonalou anonymitu

IOTA – kryptoměna vytvořena na míru internetu věcí

Dash – Vysoce pružná a rychlá anonymní měna, dříve „Darkcoin“

 Ripple (XRP)

Zatímco Bitcoin a další rozšířené digitální měny jsou víceméně decentralizované, pro Ripple to neplatí. Globální společnost, která ji vymyslela, zároveň stojí za celým vývojem a vlastní 61 % celé měny. „Peníze“ se postupně a plánovaně pouští do oběhu, takže je nelze vytěžit jako ostatní kryptoměny. Musíte si je prostě buď koupit, nebo dostat jako dárek.

Ripple se už nyní spoléhá na důvěru velkých mezinárodních bank jako jsou UniCredit, RBC nebo Bank of America. A zatímco třeba Bitcoin spousta uživatelů bere hlavně jako atraktivní investici, Ripple (nebo také Ethereum) je považován také za sexy rychlý nástroj pro uskutečňování finančních transakcí.

Přestože z definice není Ripple opravdová kryptoměna, komunita se o ní mimořádně zajímá. Zvlášť ti, kteří obchodují v různých měnách a chtějí je jednoduše převádět bez prostředníků a poplatků. Na to je Ripple ideální, mimo vlastní měny totiž její systém umí posílat i třeba dolary, Bitcoiny nebo slevy z věrnostních programů.

Vaší kryptoměnu vám může ukrást hacker, a pomoci mu v tom může i vaše klávesnice. Pozor na keylogger: Umí (nejen) odposlouchávat klávesnici. Víte, jak ochránit svůj počítač?

LiteCoin (LTC)

Produkty pojmenované „Lite“ většinou bývají velmi podobné svým předlohám, zároveň jsou ale levnější, menší a osekané o všechny zbytečnosti. Takový je také LiteCoin, který vychází z Bitcoinu. A přestože v minulosti prošel několika krizemi, důvěra se vrátila a jeho hvězda stoupá opět vzhůru.

Hlavně proto, že se jedná o blízkého příbuzného, který vám ovšem třeba v pražské kavárně Paralelní Polis umožní dát si kávu a nezaplatit za ni 120 Kč – tak jako v případě bitcoinové transakce, která zahrnovala i vysoké poplatky. Litecoin je takový „běžný kryptoměnový účet“ na placení. Navíc také flexibilnější ohledně inovací, na rozdíl od Bitcoinu implementoval očekávané vylepšení SegWit zvyšující propustnost sítě už dávno.

Právě díky snadnějším platbám a dlouhodobému vývoji by se mohl Litecoin nadále prosazovat, a to i v Česku, kde se pomalu začíná uznávat jako platební metoda. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese