Bezpečnost na internetu

24.09.2013

Přečteno 2144x

Že internet nebude asi to nejbezpečnější místo, tuší už snad skoro každý. Jen málo kdo ale dělá maximum, aby se všem hrozbám vyhnul, popřípadě je eliminoval. Existuje nespočet nástrojů, které náš pohyb na internetu ochrání, ale vše vždy začíná u uživatele. Jak jste na to vy a váš počítač?

Hrozba, kam se jen podíváš

Internet je tak zlý a zákeřný jako jeho uživatelé. Díky tomu je zcela jasné, že důkladná ochrana bude při procházení stránek více než zapotřebí. Podle společnosti Norton, která se zaměřuje na virtuální bezpečí, se každou sekundu stane obětí počítačové kriminality 18 dospělých – tedy přes jeden a půl milionu každý den[1].  

Nebezpečí na vás číhá v podobě malware (zákeřný software), spyware (programy, které sledují vaši aktivu a následně ji předávají dále) nebo tzv. trojských koní (programy, které budí zdání neškodných pomocníků, ale ve skutečnosti je tomu přesně naopak). Samozřejmě nesmíme zapomenout na všemožné viry a červy. Která z těchto hrozeb je nejnebezpečnější, je obtížné přesně určit. Pro někoho může ztráta jednoho souboru, ve kterém má roční práci, znamenat větší katastrofu než zničení celého disku.

Správná volba prohlížeče je základ

Spoustě rizik zamezíte volbou vhodného prohlížeče. Dle studie NSS Labs[2] je nejbezpečnějším prohlížečem MS Internet Explorer 10 v těsném závěsu s prohlížečem společnosti Google – Google Chrome. Prohlížeč není ovšem to jediné, na co byste měli spoléhat.

Svůj počítač je vhodné chránit pomocí dalších specializovaných programů, jako je například antivirus, anti-spyware či firewall. Samozřejmě můžete nainstalovat každý zvlášť, ale to je velmi zdlouhavé a navíc to neúměrně zatíží váš počítač.

Řešení poskytne komplexní bezpečností program

Většina společnostní zabývajících se bezpečností na internetu v dnešní době nabízí kompletní řešení v rámci jedné instalace. Mezi nejznámější poskytovatele těchto bezpečnostních balíčků patří např. společnost Norton, avast!, Kaspersky nebo AVG.

V podstatě se jedná o stejná řešení, která se ale liší velikostí, hardwarovou náročností a v neposlední řadě i cenou. Zdarma většinou získáte pouze základní antivir, který vás ochrání pouze před malým počtem hrozeb.

Ať se již rozhodnete pro jakékoliv řešení, mějte na paměti, že jakýkoliv software musí být vždy pravidelně aktualizován. To platí dvojnásob pro databáze bezpečnostních programů, které musí pružně reagovat na nové hrozby.


[1] http://www.feedit.cz/wordpress/2012/09/20/norton-kazdou-sekundu-se-stane-obeti-pocitacove-kriminality-18-dospelych/

[2] https://www.nsslabs.com/reports/categories/test-reports/browser-security

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese