Děti a jejich bezpečnost na internetu: Víte, jak se váš potomek chová na sociálních sítích?

11.04.2016

Přečteno 1879x

„Naše Terezka sice Facebook má, ale mám ji v přátelích, takže mám všechno pod kontrolou!“ Taky už jste tuhle větu někdy slyšeli, nebo jste ji dokonce sami řekli? Bezpečnost dětí na internetu, v poslední době pak především na sociálních sítích, je velké téma. Jsou děti na internetu v bezpečí? Nejsou – i přesto, že si spousta rodičů myslí pravý opak. Pojďme se podívat na nejčastější rizika a možnosti, jak jim předcházet.

Na konci roku 2015 provedla Univerzita Palackého v Olomouci velký průzkum týkající se bezpečnosti dětí na internetu, respektive na sociální síti Facebook. A výsledky průzkumu České děti a Facebook 2015? Některé jsou znepokojivé. Ostatně, posuďte sami.

Ačkoli je oficiální hranice pro vstup na Facebook 13 let, zhruba 60 procent českých dětí, které jsou mladší 13 let, na této sociální síti svůj profil má. Celosvětově pak dokonce platí, že čtyři děti ze sta, které jsou na Facebooku, jsou mladší 6 let!

Bezpečnosti dětí na internetu už jsme se věnovali: Jsou vaše děti na internetu v bezpečí? 1. díl

A v klidu nemohou být ani rodiče, kteří potomka kontrolují prostřednictvím společného facebookového přátelství. 15 procent dětí v průzkumu totiž přiznalo, že nemají jen jeden, ale minimálně dva až tři účty. 12 procent dětí uvedlo, že na Facebooku vystupuje i pod falešnou identitou. Ač si tedy mnoho rodičů myslí, že má všechny internetové aktivity svých dětí pod kontrolou, není tomu tak.

Jaká jsou tedy některá z největších nebezpečí na internetu a na sociální síti Facebook? A jak se jim jako rodič bránit a zajistit bezpečnější internet pro děti? Tady jsou další informace, rady a tipy.

Kybergrooming – bezpečnost v ohrožení kvůli neznámým „přátelům“

Kybergrooming je snaha zmanipulovat a přemluvit oběť k osobnímu setkání. Průměrné české dítě má na Facebooku 194 přátel – a z toho třetinu osobně nezná. Zdá se vám už tento fakt děsivý? Pak vězte, že každé třetí dítě bylo takovým „přítelem“ požádané o osobní schůzku. A každé páté dítě ve výzkumu uvedlo, že by na takovou schůzku bez obav šlo.

V jiném článku jsme pro vás téma Bezpečnost na internetu rozpracovali do větších podrobností.

Mluvte proto se svými dětmi o nebezpečí na internetu „bez obalu“. Odborníci doporučují rizika, která na ně na internetu číhají, nesnižovat, ale naopak raději nadsadit. Nestačí podle nich mluvit „o zlých strýčcích“, ale napřímo (samozřejmě ale přiměřeně k věku dítěte) pojmenovat rizika, která se s neznámými přáteli na Facebooku pojí.

Sexting – když sami děti ohrožují svou (internetovou) bezpečnost

Netušíte, co je sexting? Pak vězte, že jde o šíření vlastních intimních materiálů. Že se to dětí přeci nemůže týkat? Omyl! Čtyři děti ze sta mají na svém veřejném profilu dobrovolně umístěné fotky, na kterých jsou částečně nebo zcela nahé. Každé desáté dítě navíc už přes Facebook někdy poslalo fotografii, na které bylo neoblečené.

Zajímá vás, jestli Jsou vaše děti na internetu v bezpečí? 2. díl

Vysvětlete dětem, že Facebook je veřejným prostorem, nikoli uzavřenou komunitou. A že vše, co na Facebook (nebo kamkoli jinam) nahrají, z internetových vod už nikdy nezmizí. Ač to tak na první pohled může vypadat. 

Kyberšikana – od obtěžování k výhružkám

Každé druhé dítě už na Facebooku někdy zablokovalo osobu, která ho obtěžovala. Jedna třetina českých dětí se setkala se sdílením ponižující fotografie a pět dětí ze sta s vyhrožováním. Ne, internet opravdu není bezpečné místo pro děti.

Pokud se váš potomek stane obětí kyberšikany, nespoléhejte na to, že vám Facebook podá pomocnou ruku. Nepodá. Vše je potřeba řešit ve škole, s třídním učitelem, s rodiči spolužáků… a především vysvětlovat důsledky, které takové chování na sociálních sítích může mít. Poradit vám ale mohou například na Rodičovské lince.

Bezpečnost na internetu i v dalších rovinách

Myslete také na to, že nebezpečí nespočívá „pouze“ v komunikaci se špatnými lidmi. Vaše děti se skrze Facebook mohou stát i oběťmi phishingu, sociálního inženýrství, používáním nejrůznějších aplikací mohou do počítače stáhnout nejrůznější typy malware, spyware a dalších škodlivých programů. Můžete tak snadno přijít o citlivá data – včetně přístupů do e-mailu, nebo internetového bankovnictví.

Počítač, který používají vaše děti, by tedy měl být perfektně chráněný – od kvalitního antivirového programu, přes anti-malware a anti-spyware zabezpečení až po rodičovský zámek. Nezapomeňte ani na bezpečné internetové připojení.

Zajímá vás Co je spyware a jak se ho zbavit?

Rodičovský zámek – je to to nejlepší řešení?

Á propos – rodičovské zámky, tedy chytré programy, které dětem zamezí přístup na stránky s nevhodným obsahem, obvykle také nebývají 100%. Je potřeba ručně vyladit přednastavené filtry. Rodičovský zámek by také nikdy neměl být jediným způsobem, jak kontrolovat, co vaše ratolesti na internetu provádějí.

Pravidelně s nimi o tom, co na internetu a sociálních sítích dělají, mluvte. Případně se s mladšími dětmi domluvte na možnosti nahlédnout jednou za čas do jeho profilu na sociální síti. Máte pocit, že vaše dítě umí s internetem zacházet lépe než vy? Zkuste se podívat na stránky Saferinternet.cz, které fungují jako užitečný rozcestník pro rodiče, kteří potřebují pomoci. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese