Surfujte bezpečně i na mobilu: Tipy na nejlepší antivirové programy

07.12.2015

Přečteno 8363x

Napadlo by vás brázdit internetové vody bez kvalitního antiviru? Na notebooku nejspíš ani náhodou. A teď ruku na srdce – řešíte stejně poctivě i ochranu svého mobilního telefonu nebo tabletu? Většina z nás nad antivirem pro mobilní zařízení mávne rukou. Přitom i na mobilu dnes používáme internetové bankovnictví a na Google Play se čas od času objeví programy, které nejsou tím, čím se zdají být.

Argument, že antivir pro mobilní telefon akorát „užírá“ výdrž baterie a zpomaluje mobil, je lichý. Dokazují to testy, které provádí Nezávislý institut pro IT bezpečnost. Antivir mobil nezpomalí, baterku nevysaje a vás ochrání před nástrahami internetu.

Bezpečné (?) vody oficiálních „stores“

Odpůrci mobilních antivirů tvrdí, že těchto prográmků netřeba, když stahujete z platforem App Store, Google Play nebo Windows Phone Store. Aplikace tady umístěné by měly být nezávadné, ale… praxe je bohužel jiná. Na Google Play se několikrát objevily aplikace, jež se maskovaly oficiálním názvem a do mobilu následně provedly výsadek spywaru, mallwaru a trojských koní.

Když už jsme u mobilních telefonů. Používáte Mobilní připojení k internetu? Spoléhat se jen na něj chce odvahu

A bezpečno už není ani na App Storu. Ten musel v září 2015 stáhnout několik „nakažených“ aplikací. Po osmi letech fungování této platformy šlo sice o první vážný útok, nicméně už ani milovníci Apple produktů si nemohou být jistí stoprocentní bezpečností.

Nejlepší antiviry pro systém Android

Systém Android můžete ochránit pomocí mnoha a mnoha antivirových programů. Ale pozor – ne všechny jsou kvalitní! Zajímat by vás měla kvalita skenování, schopnost odhalit viry, ale i další dodatečné funkce – jakou je například funkce Anti-Theft, tedy jakási ochrana při odcizení.

Nezávislý institut pro IT bezpečnost, pak několikrát do roka sestavuje žebříček nejlepších (nejen) mobilních antivirů. V žebříčku ze září 2015 uspěly například tyto:

Mobilní antivirus AhnLab V3 Mobile Security 3.0

  • Antivir pro mobilní telefon, který zachytí 99,6 % všech hrozeb

  • Nezkracuje výdrž baterie ani nezpomaluje systém

  • Obsahuje Anti-Theft funkce i pokročilou blokaci hovorů

Antivir pro mobily Alibaba Mobile Security 2.8

  • Zachytí 99,8 procenta „škodlivin“

  • Disponuje funkcemi Anti-Theft

  • Nabízí pokročilou blokaci hovorů i filtr zpráv a mailů

Antivir pro mobilní telefony Antiy AVL 2.3

  • Prográmek zachytí 99,9 % všech hrozeb

  • Nedisponuje Anti-Theft službami ani filtrováním zpráv

  • Nastavit si můžete pokročilou blokaci hovorů

Antiviry pro Windows Phone

Nabídka antivirových programů pro mobily s operačním systémem Windows Phone není široká. Nicméně do špičky dlouhodobě patří antivir ESET Mobile Security. Předtím, než pořídíte placenou verzi, můžete ho testovat 30 dní zdarma. Antivir obsahuje Anti-Theft systém, díky kterému můžete na dálku mazat data a který vám v případě výměny SIM karty, pošle zprávu s jejím telefonním číslem.

A co mobilní antivir pro iOS?

Apple z App Store postupně odstraňuje aplikace, které mají chránit tablet nebo iPhone před malwarem. Obecně totiž stále platí, že systém iOS žádný antivirový program nepotřebuje. Stažené aplikace totiž nemohou vykonávat příkazy, které jim nepovolí sám systém.

A co vy? Uvědomujete si, že připojení k rychlému internetu s sebou nese i zodpovědnost? Chráníte svá mobilní zařízení antivirovým programem?   

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese