Bez reklam: Jak se zbavit reklam v prohlížečích i při sledování filmů

22.05.2018

Přečteno 3260x

Už na začátku roku 2017 blokovalo reklamu 615 milionů uživatelů z celého světa. Tak to alespoň vyplývá z průzkumu společnosti PageFair a předpokládá se, že využití aplikací či pluginů pro blokování internetové reklamy dále roste. Důvod? Uživatelé nejčastěji uvádějí bezpečnost, skoro stejné procento z nich ale tvrdí, že je reklamy prostě ruší. Máte už všudypřítomných reklam také dost? Tady jsou nástroje, díky kterým se jich můžete zbavit.

Blokování v číslech: kde reklamu nechtějí?

Kde na světe se nejčastěji blokuje? Největší využití blokátory nachází v západní Evropě, například v Německu reklamu blokuje až 28 % uživatelů počítačů. Možná vás to překvapí, ale pozadu s blokováním nejsou ani v Asii – tam reklamu nechtějí především na mobilních telefonech. Třeba v Indonésii ji na mobilu blokuje až 58 % uživatelů. A u nás? Čechům asi reklama tolik nevadí, na mobilech i počítačích ji blokuje přibližně 9 % uživatelů.

Jsou blokátory stále potřeba, když…?

Google v létě 2017 oznámil, že se zapojil do Koalice pro lepší reklamu a 15. února 2018 spustil v prohlížeči Chrome blokátor, který automaticky skrývá reklamu všem uživatelům. Omezení se ale týká jen těch nejagresivnějších reklam, které nesplňují požadovaná kritéria, a většinu stránek vám od reklam vůbec nevyčistí.

Zajímavé také je, že mezi těmi, kteří nechtějí internet zahlcený reklamou, ve velké míře převažuje využití jednoho doplňku. AdBlock Plus si nainstalovalo už 100 milionů uživatelů.

AdBlock Plus: Proč je tak oblíbený?

Doplněk prohlížečů Chrome, Opera, Firefox, Safari, Explorer, Edge i Maxthon umí vyčistit stránku od reklam a urychlujte tak její načítání. Skrývá reklamu na pozadí i reklamní bannery, blokuje vyskakování pop-up oken i malware, které na sebe mají často navázané, a poradí si i s video reklamou. Otevřete-li internetovou stránku za použití AdBlock Plus, najednou se plně můžete soustředit na obsah, který hledáte.

Nainstalovat AdBlock Plus je přitom otázkou pár minut. Stačí si vyhledat rozšíření pro konkrétní prohlížeč a povolit ho ve svém počítači. Ale pozor, pod ruku by se vám při tom mohlo dostat také rozšíření s názvem AdBlock, které s AdBlock Plus nemá nic společného.

Ani AdBlock Plus není bez chybičky…

V roce 2016 vyšlo najevo, že AdBlock Plus prodává povolenku na zobrazení reklam. Tvůrci doplňku se prý rozhodli, že reklamám, které nejsou příliš agresivní, povolí zobrazení. Ani „poslušným inzerentům“ ale něco takového neumožnili zadarmo. Kruh se tehdy uzavřel a program na blokování reklam začala financovat reklama sama.

I další nástroje pomohou s blokováním

I přes zmiňované prohřešky patří AdBlock Plus stále mezi nejoblíbenější doplňky internetových prohlížečů a svým uživatelům pomáhá k nižšímu zatížení paměti – té vlastní i té operační. Ale není jediný. Pokud vám jeho obchodní model příliš nevoní, vybírat můžete i mezi dalšími blokátory. K těm spolehlivým patří třeba ty následující:

  • µBlock Origin je moderním nástrojem, který pomáhá nejen k blokování nevyžádané reklamy, ale zlepšuje také celkové zabezpečení prohlížeče. Jeho výhodou je nižší zatížení procesoru a tím pádem i menší zátěž pro baterii v případě notebooků. I tady ovšem pozor na záměnu za doplněk se zkráceným názvem uBlock.

  • Ad Muncher podobně jako µBlock Origin pomáhá s komplexním blokováním reklamy, zajišťuje bezpečný pohyb po internetu a ochranu před nežádoucím malwarem. Ad Muncher má vestavěný filtrační mechanismus, který šetří kapacitu paměti a urychluje načítání stránek. Výhodou je také fakt, že podporuje většinu prohlížečů.

Filmy a videa bez reklam

Vytvořili jste si už bannerovou slepotu, ale reklamy vám stále otravují život při sledování filmů nebo videí?  Většina blokátorů se vypořádá i s video reklamou, některé servery ale přehrávání video obsahu uživateli neumožní, pokud stránce neudělí výjimku.

…pak zbývá jedině obrnit se trpělivostí anebo zvolit spolehlivější zdroj – jako je videotéka od UPC, kde si seriály a filmy pohodlně přehrajete bez reklam.

Už jste se taky odhodlali k surfování bez reklam?

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese