5G síť: Internet budoucnosti

15.10.2019

Přečteno 2463x
5G síť: Internet budoucnosti

5G síť je společně s neomezenými daty největší revolucí mobilního internetu. Nabídne neuvěřitelné rychlosti a stane se základem pro chytrá města a domácnosti, průmysl 4.0 a internet věcí. Čtěte dál a dozvíte se, kdy se ho dočkáte i vy.

Internet 5G je nástupce telekomunikačního standardu 4G. Má nabídnout vyšší rychlosti stahování a nahrávání než předchozí generace mobilního internetu. A nejen to. Cílem je také úplné pokrytí ČR vysokorychlostním internetem a přechod do plně digitalizované společnosti.

Jakou nabídne 5G síť rychlost?

Co se týče rychlosti, 5G sítě umožní až neuvěřitelných 10 Gb/s. Což překonává i nejrychlejší současná připojení přes optický kabel. S takovou rychlostí si můžete plynule přehrávat celé filmy ve 4K kvalitě ze služeb jako HBO Go nebo stahovat hry o velikosti několika desítek gigabajtů během několika krátkých minut.

To vše na mobilním telefonu, tabletu, notebooku, herní konzoli nebo televizi, na cestách, ve velkých městech i ve vzdálených vesnicích.

4G versus 5G síť

Přechod na 5G síť je nevyhnutelným krokem kupředu. 4G začalo být nasazováno od roku 2008, je to tedy více než dekádu starý formát. V současné době mohou zařízení s 4G internetem dosáhnout rychlosti 8 až 50 Mb/s. V Česku i ve světě je však problém s pokrytím. V takzvaných „bílých místech“ je stále k dispozici pouze 3G nebo edge (2G) připojení s rychlostí maximálně v jednotkách Mb/s.

Je internet 5G revolucí nebo „jen“ evolucí?

Od nástupu chytrých telefonů se mobilní internet neustále zlepšuje. Zvyšující se rychlost připojení umožňuje kromě čtení e-mailů a chatování také sledovat multimédia v čím dál tím vyšší kvalitě. Je také snazší stahovat větší objemy dat, s čímž jde ruku v ruce rozšiřování datového limitu. Díky neomezeným datovým tarifům lze maximálně využít potenciál vysokorychlostního připojení.

Internet 5G však nabídne mnohem víc než jen o řád vyšší rychlost. Nejdůležitějším aspektem má být plné pokrytí, univerzální dostupnost a daleko větší využití vysokorychlostního internetu. 5G je klíčem pro internet věcí a chytrá města.

K čemu je 5G síť: internet věcí a chytrá města

Revoluce internetu 5G spočívá v propojení domácností, aut, měst či průmyslu pomocí vysokorychlostního internetu. Jak to bude v praxi fungovat? Celou vaši domácnost půjde ovládat přes chytrý telefon. Budete mít přehled o vytápění, bezpečnosti či využití elektrické energie. Přes mobil si zapnete světla, nastavíte teplotu klimatizace a zapnete si kávovar, který vám připraví lahodné espresso.

5G síť je také základem pro chytrá města. Ta budou schopná mnohem efektivněji řídit například dopravu. Představte si třeba situaci, kdy městem projíždí sanitka. Všechna chytrá a autonomní vozidla nebo řidiči v okolí dostanou signál, aby jí dali přednost. Semafory díky chytrým senzorům a umělé inteligenci budou schopné lépe a rychleji reagovat na dopravní situaci. Internet 5G také usnadní nástup autonomních vozidel.

5G umožní nástup průmyslu 4.0

Nový standard by měl také přinést zásadní změny v průmyslu. Vysokorychlostní internet 5G umožní mimořádně efektivní komunikaci mezi zařízeními a využití pokročilých algoritmů či umělé inteligence. Mluví se o takzvaných „chytrých továrnách“, které dosáhnou mnohem větší míry robotizace.

5G v průmyslu umožní propojit výrobní zařízení, chytré senzory, řídící systémy a díky vzájemné komunikaci optimalizovat jejich provoz. Sníží se tím nároky na fyzickou či repetitivní práci zaměstnanců továren. Pro mnoho pracovníků se tak zásadním způsobem změní náplň jejich práce.

5G sítě: Rychlý internet v každé vesnici

4G a optické sítě dosahují vysokých rychlostí, ale zdaleka ne každý toho může využít. V mnoha odlehlých lokalitách je pro domácnosti dostupný pouze pomalý a často také drahý internet od lokálních poskytovatelů. Cílem 5G sítě je vyřešit i tento problém. 

Celé území České republiky mělo být postupně pokryto vysokorychlostním internetem, který bude dostupný pro všechny. 5G sítě bude využíváno nejen pro mobilní zařízení, ale také pro internet do domácností.

Kdy Česko přejde na 5G síť?

V srpnu 2019 oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček plán pro rozšíření 5G sítě v ČR. Prvním město, které bylo pokryto novým standardem, je Kolín. Jedním z důvodů k výběru byla přítomnost průmyslu i obchodu – zapojení průmyslových areálů patří mezi klíčové cíle implementace 5G. 

Do roku 2022 bude následovat pokrytí bílých míst, kde dosud není 4G internet. Souběžně s tím budou postupně připojována města, která mají více než 50 tisíc obyvatel. Do roku 2025 je v plánu pokrýt až 95 % takto velkých měst a 70 % všech silničních a železničních koridorů v Česku. Konečným cílem je do roku 2030 pokrýt 99 % plochy České republiky 5G signálem. 

Zdroj úvodní fotky: Freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese