Hoax: Jak ho poznat a 5 nejznámějších hoaxů v Česku

18.01.2016

Přečteno 12417x

„Pozor, opravdu se to stalo mojí známé před několika týdny! Pošlete všem svým známým!“ Právě tak velmi často začínají takzvané hoaxy – poplašné zprávy, které varují před neexistujícím problémem. Nad některými se člověk pousměje, jiným ale uvěří. Smyšlený příběh pak v době rychlého internetu žije svým vlastním životem a často se i ve vlnách vrací.

Pamatujete na řetězové dopisy, které jsme ještě na základní škole do nekonečna přepisovali a posílali dál, aby se nás sedm let nedrželo neštěstí? Hoaxy, které nám přistávají v mailech, jsou „jen“ jejich modernější elektronickou podobou. Informují nás o domnělém nebezpečí, prosí o pomoc, varují před virem, snaží se ale i vyvolat nenávist…

Podle odborníků jde o nebezpečný jev – hoaxy obtěžují, děsí, mohou obsahovat rady, které ublíží, a odesílatele v neposlední řadě připravují o důvěryhodnost.

Hoaxy nejsou jediným nebezpečím, které na vás na internetu číhá: Co je spyware a jak se ho zbavit?

Jak poznat hoax?

Odborníci radí: Používejte zdravý rozum a buďte podezřívaví a nedůvěřiví. A to i ke zprávám, které vám zasílají vaši přátelé. Velmi často pak hoax od pravdivé informace odlišíte díky tomu, že obsahuje výzvu k šíření a dalšímu posílání. Věta „Nenechávejte si to pro sebe, sdílejte mezi všechny své známé,“ je typickým znakem hoaxu. 

Hoax také neobsahuje žádné konkrétní informace – příhoda se obvykle stala „jednomu známému kamaráda před nějakým časem“.

Je-li součástí hoaxu obrázek, můžete pravdivost zprávy ověřit pomocí takzvaného reverzního vyhledávání obrázků (nejlépe přes Obrázky Google nebo třeba přes službu Tineye.com). Nicméně pozor na to, že zkušení mystifikátoři mohou obrázek zrcadlově otočit, a pak ho ani Google nenajde. Vodítkem mohou být i takzvaná EXIF data fotografie (informace obsažené v souboru fotografie, které mohou obsahovat datum, čas, ale i místo pořízení, nebo typ fotoaparátu) – ta ale nejsou 100%, dají se měnit.

Nejen upravit obrázek, ale i Vytvořit působivou infografiku zvládne každý!

Top 5 nejznámějších hoaxů v Česku

Jak vypadají nejznámější hoaxy, které se českým internetem prohánějí v pravidelných intervalech? Záměrně jsme vynechali ty, jež útočí na menšiny a sociálně slabé, a nabízíme přehled takových, nad kterými se možná i pousmějete.

  • Hoax 1: PIN zadaný v obráceném pořadí

„Když vás násilník přinutí vybrat peníze z bankomatu, zadejte PIN obráceně. Máte-li 1234, zadejte 4321. Bankomat sice peníze vydá, ale zároveň přivolá i policii. Tato zpráva se před nedávnem dokonce objevila i v TV!“

Pokud špatně zadáte PIN, pak je jediným výsledkem po třech pokusech to, že se vám zablokuje karta. Ke každé kartě totiž patří jen jeden jedinečný PIN. Některé banky dokonce po rozšíření tohoto hoaxu vydaly tiskové zprávy, kde informace o opačném PINu dementovaly.

  • Hoax 2: Jehla zabodnutá v sedačce

„Před několika týdny si muž v tramvaji sedl na zapíchnutou jehlu. Když vstal, našel vzkaz: Právě jsi byl nakažen virem HIV! Podobných případů bylo po republice víc a testy ukázaly, že některé jehly byly nakažené virem HIV.“

Jeden z nejznámějších hoaxů Česka se 12. dubna 2007 dokonce dostal do regionálních novin. My vás ale uklidníme – zapíchnout jehlu do sedačky není podle odborníků možné a podobný případ úřady v Česku ani jinde ve světě nezaznamenaly. Občas bývá s tímto hoaxem dokonce spojované jméno lékařky Evy Bendové – ta se ale k podobnému případu nikdy nevyjadřovala.

  • Hoax 3: Citron jako „Ovocná potravina“

„Jedna moje známá si při nákupu v nejmenovaném supermarketu všimla, že podle etikety nekupuje citrony, ale ovocnou potravinu. Oni už se snaží napakovat i na ovoci a pomocí jehliček do něj pumpují éčka, vodu a aspik, aby bylo těžší! Nejvíce tím trpí dražší exotické ovoce, kde každý dekagram váhy navíc představuje i desetikorunové položky na jeho celkové ceně!“

Přidejme k tomu ještě doušku o tom, že právě z tohoto důvodu prý začínají supermarkety vážit ovoce až na pokladnách, protože pak nemusí ukazovat etiketu, a máme ukázkový příklad jednoho z nejnovějších hoaxů. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce se s něčím takovým v ČR ale nesetkali.

  • Hoax 4: Nebezpečné klíčenky s GPS

„Na benzínových pumpách a parkovištích teď kriminálníci rozdávají zadarmo klíčenky, které v sobě mají skrytě zabudované GPS. Přívěsky jsou velice pěkné, kvalitní a lidé si je ochotně berou domů. Zloději tak ale snadno zjistí vaši adresu i váš pohyb a vykradou vás! Sdílejte dál!“

Tenhle hoax se v Česku poprvé objevil v roce 2012 a lidé si ho okamžitě začali přeposílat. A přitom si stačí na internetu zjistit, že cena podobných klíčenek se pohybuje v řádech stokorun až tisíců. A že policie neeviduje jediný, alespoň vzdáleně podobný případ.

  • Hoax 5: Dítě ukradené v IKEA

„Upozorňuji na případ, který se nedávno stal jedné známé v IKEA. Rodiče šli nakupovat s dcerou do IKEA a najednou zjistili, že s nimi dcera není. Chvíli čekali, chvíli hledali a pak ji nechali vyhlásit. Obchodní dům hned uzavřel všechny východy a začal hledat. Holčičku nakonec našli na toaletě, ostříhanou a převlečenou do jiných šatů. A policie se to snaží ututlat!“

Jedna z nejrozšířenějších městských legend se, zejména na maminkovských webech, objevuje ve vlnách. I tady ale platí, že policie o podobném případu nejen v Česku, ale ani ve světě, neví.

Hoax.cz – databáze, kde shromažďují neuvěřitelné příběhy

Chcete si přečíst i další (ne)uvěřitelné příběhy, které se nikdy nestaly, ale lidé si je dál předávají? Mrkněte do databáze hoax.cz, kde je shromažďují. Nebo si přečtěte skvělou knížku Černá sanitka, která se věnuje městským legendám opravdu podrobně.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese