5 milníků, které zatočily s televizním pravěkem

02.08.2018

Přečteno 1972x

Dnešní dobu bychom mohli nazvat dobou "televizní nirvány", kdy se konečně opravdu můžeme dívat na co chceme, kdy chceme a samozřejmě v dokonalé kvalitě. Nebylo tomu tak ale vždy. Podívejte se na 5 zásadních inovací v historii televize, které přiblížily její sledování ke dnešnímu standardu.

1953: Černou a bílou nechte šachistům

Zatímco u nás v roce 1953 Československá televize teprve vznikala, v USA se už první pořady začaly pozvolna odívat do barev. V imperialistické zábavě měl zkrátka východ pořád co dohánět, my jsme si museli počkat až do 70. let.

Tip: Dnes už jsou černobílé filmy spíše pro umělce a pamětníky a my u barev řešíme především jejich věrnost realitě. Čím větší rozlišení, tím lépe. Přečtěte si více o pojmech jako 4K, UHD, HbbTV v našem článku.

1956: Zmizel poslední důvod proč se zvedat z gauče

Vynález dálkového ovladače připisujeme Nikolu Teslovi, který v roce 1898 bezdrátově řídil loďku na výstavě u Madison Square Garden. Tehdy bohužel ještě nikdo netušil, že v 50. letech 20. století podobné zařízení způsobí revoluci v obývácích po celé planetě. Jinak by srbsko-americkému géniovi bezpochyby neunikla Nobelova cena.

1972: Bůh žehnej placené kabelovce a HBO

Až do 70 let bylo nepředstavitelné, že by se za televizní programy platilo. Komerční stanice žily z reklam, které zaplnily vysílání až na samou hranici únosnosti. Naštěstí tvůrci HBO přišli s novým konceptem: Zaplať si něco navíc a místo reklam na prací prášek, mazání na klouby a psí žrádlo koukej na kvalitní pořady. A uspěli.

HBO, které má na svědomí mimo jiné klenoty jako Hru o trůny, Bratrstvo neohrožených nebo Hořící keř, je od roku 1997 i v Česku. Pokud ho ještě nemáte, sáhněte po balíčku Vodafone Komplet s více než 130 programy a videotékou HBO GO. A jakmile vyjde nová série vašeho oblíbeného seriálu, budete to vy, kdo ji uvidí jako první.

Díky službě HBO GO už dnes pro sledování tohoto ikonického kanálu nepotřebujete ani televizi. Stovky hodin pořadů z originální produkce HBO můžete sledovat klidně na mobilu nebo počítači. Pro pohodlné, plynulé a ničím nerušené sledování televize na mobilu vám stačí rychlé internetové připojení od Vodafonu.

1992: Za obrazovkou už nemusí být krabice

Letitá křehká a prostorově náročná „krabicoidní“ technologie CRT začala pomalu mizet v křemíkovém nebi v divokých devadesátkách. Plochou plazmovou obrazovku představilo v roce 1992 Fujitsu, technologie LCD se začala prosazovat až o pár let později. Dnešní OLED panely na první pohled vypadají jako jejich předchůdci z devadesátek, jen jsou mnohem levnější a umějí toho 100× víc.

Na chytrých televizích koukejte klidně i na YouTube. Objevili jsme za vás, jaké všechny vychytávky největší videoportál na světě nabízí.

2018: Mizí hranice mezi internetem a televizí

Kde končí stará dobrá televize a začíná svět internetu? Dnes už je tato hranice nejasná a možná ani neexistuje. Velké televize mají běžně online vlastní zpravodajské portály a prémiový placený obsah. Ještě před pár lety se stávalo, že jste prošvihli třeba oblíbený seriál a museli jste čekat na jeho reprízu. V roce 2018 už tenhle problém neexistuje.

Tak, jako televize pronikají čím dál víc do světa internetu, děje se to i naopak. Příkladem je zpravodajská Televize Seznam, která je propojená s největším českým vyhledávačem a videoserverem Stream.cz, odkud si do svého programu vyzobává jednotlivé pořady.

Mimochodem, o oblíbený pořad nepřijdete i díky funkci zpětného zhlédnutí, která je součástí všech televizních balíčků VodafoneTV

 

Zásadní premiéry historie televize

  • 1927 – První televizní vysílání na dálku (Londýn – Glasgow)
  • 1932 – První pravidelné vysílání (BBC)
  • 1936 – První sportovní přenos (olympiáda v Berlíně)
  • 1958 – První „nekonečná“ telenovela (U nás ve Springfieldu, 156 dílů)
  • 1960 – První politická debata (Nixon vs. Kennedy)
  • 1976 – První nahlas vyslovené „f*ck“ (skupina Sex Pistols)
  • 1982 – První prostorový zvuk pro domácnost (Dolby)
  • 1993 – První širokoúhlá televize (RCA)
  • 1994 – V Česku začíná vysílat první komerční stanice (TV Nova)
  • 1997 – Počet televizí na světě poprvé překročil miliardu

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese