5 milníků, které zatočily s televizním pravěkem

02.08.2018

Přečteno 118x

V roce 2018 můžeme říct, že už je opravdu za dveřmi. Doba televizní nirvány, kdy se konečně opravdu můžeme dívat, na co chceme, kdy chceme a samozřejmě v dokonalé kvalitě. Našli jsme 5 zásadních inovací, které přiblížili sledování televize ke dnešnímu standardu. Pojďme na to.

1953: Černou a bílou nechte šachistům

Zatímco u nás v roce 1953 teprve vznikala Československá televize, v USA se už první pořady začaly pozvolna odívat do barev. V imperialistické zábavě měl zkrátka východ pořád co dohánět, my jsme si museli počkat až do 70. let.

Nyní už je jsou černobílé filmy jen pro umělce a pamětníky, a my u barev řešíme hlavně jejich věrnost realitě. Zároveň se rozplýváme nad čím dál vyšším rozlišením. Přečtěte si více o pojmech jako 4K, UHD, HbbTV v našem článku.

1956: Zmizel poslední důvod proč se zvedat z gauče

Vynález dálkového ovladače připisujeme Nikolu Teslovi, který v roce 1898 řídil bezdrátově loďku na výstavě u Madison Square Garden. Tehdy bohužel ještě nikdo netušil, že v 50. letech 20. století podobné zařízení způsobí revoluci v obývácích po celé planetě. Jinak by srbsko-americkému géniovi bezpochyby neunikla Nobelova cena.

1972: Bůh žehnej placené kabelovce a HBO

Až do 70 letech bylo nepředstavitelné, že by se za televizní programy platilo. Komerční stanice žily z reklam, které zaplnily vysílání až na samou hranici únosnosti. Naštěstí tvůrci HBO přišli s novým konceptem: Zaplať si něco navíc a místo reklam na prací prášek, mazání na klouby a psí žrádlo koukej na kvalitní pořady. A uspěli.

HBO, které má na svědomí mimo jiné klenoty jako Hru o trůny, Bratrstvo neohrožených nebo Hořící keř, je od roku 1997 i v Česku. Pokud ho ještě nemáte, sáhněte po balíčku UPC Komplet i s dalšími 150 programy. A jakmile vyjde nová série vašeho oblíbeného seriálu, budete to vy, kdo ji uvidí jako první.

A díky službě HBO GO už dneska pro sledování tohoto ikonického kanálu nepotřebujete ani televizi. Stovky hodin pořadů z originální produkce HBO můžete sledovat na mobilu nebo počítači. Stačí vám k tomu jen rychlé připojení k internetu od UPC.

1992: Za obrazovkou už nemusí být krabice

Letitá křehká a prostorově náročná „krabicoidní“ technologie CRT začala pomalu mizet v křemíkovém nebi v divokých devadesátkách. Plochou plazmovou obrazovku představilo v roce 1992 Fujitsu, technologie LCD se začala prosazovat až o pár let později. Dnešní OLED panely na první pohled vypadají jako jejich předchůdci z devadesátek, jen jsou mnohem levnější a umějí toho 100× víc.

Na chytrých televizích koukejte klidně i na YouTube. Objevili jsme za vás, jaké všechny vychytávky největší videoportál na světě nabízí.

2018: Mizí hranice mezi internetem a televizí

Kde končí stará dobrá televize a začíná svět internetu? Dnes už je tato hranice nejasná a možná ani neexistuje. Velké televize mají běžně online vlastní zpravodajské portály a prémiový placený obsah. Ještě před pár lety se stávalo, že jste prošvihli třeba oblíbený seriál a museli jste čekat na reprízu. V roce 2018 už tenhle problém neexistuje.

A tak jako televize pronikají čím dál víc na internet, děje se to i naopak. Příkladem je zpravodajská Televize Seznam, která je propojená s největším českým vyhledávačem a videoserverem Stream.cz, odkud si do svého programu vyzobává jednotlivé pořady.

Mimochodem, o oblíbený pořad nepřijdete i díky funkci zpětného zhlédnutí, která je součástí televizních balíčků Horizon Go

 

Zásadní premiéry historie televize

  • 1927 – První televizní vysílání na dálku (Londýn – Glasgow)
  • 1932 – První pravidelné vysílání (BBC)
  • 1936 – První sportovní přenos (olympiáda v Berlíně)
  • 1958 – První „nekonečná“ telenovela (U nás ve Springfieldu, 156 dílů)
  • 1960 – První politická debata (Nixon vs. Kennedy)
  • 1976 – První nahlas vyslovené „f*ck“ (skupina Sex Pistols)
  • 1982 – První prostorový zvuk pro domácnost (Dolby)
  • 1993 – První širokoúhlá televize (RCA)
  • 1994 – V Česku začíná vysílat první komerční stanice (TV Nova)
  • 1997 – Počet televizí na světě poprvé překročil miliardu

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je UPC internet dostupný i na vaší adrese