4K, UHD, HbbTV: Zorientujte se ve světě chytrých televizí

04.09.2017

Přečteno 2991x

Vybíráte si novou chytrou televizi? Tak se připravte na nekonečné porovnávání parametrů a luštění zkratek. Pokud v tom také máte trochu guláš a chcete se v té přemíře zkratek rychle zorientovat, jste tu správně. Připravili jsme slovníček nejčastějších zkratek a pojmů, které se s pořízením nové smart TV pojí.

Full HD, UHD, 4K… jak je to s tím rozlišením?

Obraz u nejnovějších televizí je dnes tak ostrý, že se někteří obávají, jestli to není tak trochu na škodu. U některých filmů a žánrů prý totiž uvidíte i to, co by vám jejich tvůrci raději zatajili – tu zapomenuté hodinky na ruce středověkého rolníka, jinde zase pupínek na nose sexy hrdinky. A ten Rambo na staré kazetě měl přece něco do sebe i s rozmazaným obrazem…

A právě s rozlišením se pojí velká část pro mnoho lidí nesrozumitelných zkratek. Jak to s nimi tedy je?

Full HD

Pojem HD (High Definition, vysoké rozlišení) označuje rozlišení s poměrem obrazových bodů 1920 × 1080 pixelů. Tedy rozlišení, které už vám zaručuje opravdu dobrý filmový zážitek. Stačí jednou vidět film v „há-déčku“ a stará televize letí do popelnice. Pokud si kupujete novou, v roce 2017 je Full HD nutné minimum.

4K neboli (nesprávně) Ultra HD

Pokud je televize charakterizovaná pojmem UHD (Ultra HD), pak vězte, že vám dokáže nabídnout ještě 4x vyšší rozlišení než televize s Full HD. Obraz se tedy skládá z 3840 x 2160 pixelů. Ultra HD pak někteří výrobci označují jako 4K. Nicméně pozor na to, že z čistě technického hlediska je mezi těmito v marketingu chytrých televizí často zaměňovanými pojmy rozdíl: Rozlišení 4K je 4096 x 2304 pixelů.

Jako běžný uživatel ale samozřejmě tento rozdíl nevnímáte. Vidíte „jen“ ostrý obraz. Schválně se postavte v nejbližším elektru k přímo té největší televizi s tímto rozlišením a budete muset hodně mžourat, abyste zahlédli jednotlivé pixely (body, ze kterých se skládá celý obraz).

Správná vzdálenost od obrazovky

Od rozlišení vašeho televizoru by se měla odvíjet i vzdálenost, ze které budete na televizi koukat. Doporučit by vám ji měl výrobce televize, nicméně pomoci si můžete i výpočty:

  • U Full HD by vzdálenost měla být 1,6násobek šířky displeje.

  • U UHD je ideální vzdálenost 1,5násobek výšky displeje.

Na 4K rozlišení zatím na běžných televizních kanálech moc nenarazíte. Můžete si ale koupit film na fyzickém Blu-ray disku. Anebo si ho stáhnout z internetu, případně rovnou nastreamovat. V takovém případě se připravte na to, že budete potřebovat ten nejrychlejší internet.

Tip: Jak moc rychlý internet potřebujete, abyste mohli bez sekání koukat na streamované 4K filmy? Přečtěte si článek: Jak moc rychlý internet potřebujete, když…

HDR

HDR není rozlišení, je to všemi výrobci uznávaný standard tzv. „dynamický rozsah“. To znamená, že pokud u své televize najdete tuto zkratku, máte záruku kvalitního obrazu s opravdu realistickým a přirozenými barvami – bílá je jasnější a černá zase tmavší.

smart tv

HbbTV – pusťte si, co chcete a kdy chcete

O tajemné funkci HbbTV se někdy říká, že je to takový chytřejší teletext pro 21. století. Ve skutečnosti jsou to doplňkové informace, bonusová videa a upoutávky nebo archiv, které vám zážitek ze sledování posunou o několik světelných let dál. Jasně, mohli byste si to všechno najít normálně na internetu, s HbbTV ale jen prostě přímo během vysílání zmáčknete červené tlačítko na ovladači.

Nejlepší na HbbTV je to, že můžete přestat sledovat televizní program a vždycky se dívat na to, co chcete a ne na to, co zrovna dávají. Tak jako třeba na YouTube. Česká televize a další kanály nabízejí přes tuto službu přístup do svého archivu, kde si najdete konkrétní díl konkrétního pořadu.

Tip: Sestavit si televizní program přesně na míru a podívat se zpětně na pořad, který jste nestihli, můžete i díky interaktivní televizi Vodafone.

Od roku 2021 bude nový televizní signál DVB-T2

V Česku jsme teprve nedávno vypnuli analogové vysílání a přešli na digitální. Brzy ale nastane čas posunout se v prudce se vyvíjejícím světě televize ještě dál. Zatímco nyní využíváme standard DVB-T, od roku 2021 s velkou pravděpodobností přestane fungovat a nahradí ho nový DVB-T2.

Nový standard není v ničem výrazně lepší než ten současný, pokud ale kupujete novou televizi, není od věci si zkontrolovat, jestli tuner DVB-T2 má. Pokud vám má pár let vydržet, alespoň nebudete mít do budoucna starosti navíc (třeba s koupí nového set-top-boxu). Kromě tohoto standardu existují ještě další: DVB-S2 pro satelitní příjem a DVB-C pro příjem kabelové televize.

Chcete zjistit o chytrých televizích ještě víc? Mrkněte na článek Smart TV: Co umí chytré televize? A může je napadnout hacker?

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese