3D hologram najdete v cirkuse i na koncertě

13.11.2020

Přečteno 109x
3D hologram najdete v cirkuse i na koncertě

Hologramy se čím dál více začínají používat v představeních pro veřejnost. Například německý Circus Roncalli ve své manéži nemá jediné zvíře, a přesto vám nachystá neskutečnou zvířecí show. Místo zvířat cirkus zaměstnal tým 3D designérů a softwarových inženýrů, kteří vytvořili holografickou show plnou slonů, jízdy koní a dalších zástupců zvířecí říše.

Kromě do cirkusu si můžete zajít třeba na holografický koncert. Hologramy často „přivádí k životu“ už zesnulé umělce, své holo-turné už si vyzkoušel například Michael Jackson a chystá ho prý i Amy Winehouse. Hologramy se ale využívají i pro vystoupení kapel, které už neúčinkují (například ABBA), nebo je umělci používají jako součást své show (slabost pro ně má například netradiční kapela Gorillaz). V Japonsku je dokonce populární zcela hologramová zpěvačka, kterou na koncertech doprovází živá kapela.

Tip: Vítejte v budoucnosti: kromě hologramů přichází i nová rychlá 5G síť.

3D hologram si vyrobíte i doma. Jak na to?

Sledování televize v mobilu už není žádnou novinkou. Co ale pomocí telefonu sledovat vlastní hologram? Pokud bychom chtěli být zcela přesní, nejedná se přímo o hologram, ale o takový malý reflexní trik. Hravě ho ale zvládnete sami sestavit během chvilky.

Co potřebujete k výrobě 3D hologramu:

  • Obrazovku (stačí váš telefon)

  • Holografické video

  • Transparentní pyramidu

Nejprve si připravte pyramidu – právě díky ní se objeví váš hologram. Nachystejte si papír, izolepu, řezací nůž a kousek plastu (například obal od CD). Na papír si načrtněte čtyřúhelník o výšce 5,5 cm se spodní nejdelší hranou dlouhou 9 cm a horní protilehlou hranou o délce 1,5 cm. Výsledek by měl připomínat trojúhelník s „ukousnutou špičkou“.  

Šablonu si vystřihněte, obkreslete na připravený obal od CD a vyřízněte – potřebovat budete celkem 4 kousky. Jakmile máte hotovo, izolepou k sobě slepte všechny čtyři části bočními stěnami tak, aby vám vznikl plastový hranol.

Teď přichází čas na holografické video (mnoho dalších najdete na platformě YouTube). Zatáhněte rolety, zhasněte nebo jděte do zatemněné místnosti, aby byl hologram dobře vidět. Spusťte video a plastový hranol položte jeho kratší stranou do středu displeje svého mobilního telefonu. A je to! Nad vaším displejem by se měl zobrazit váš hologram.

Tip: Opravdoví nadšenci si mohou vytvořit svůj vlastní 3D hologram – například pomocí PowerPointu. Svou fotografii (nebo dokonce video) s vlastním obličejem na černém pozadí jednoduše zkopírujte, pootočte a vložte k původnímu obrázku (podobně jako na hodinových ručičkách budete mít otočený obrázek vždy na 12, 3, 6 a 9 hodinách). Každá fotografie by měla odpovídat jedné stěně vašeho hranolu. Hotovo? Výborně! Zhasněte, umístěte hranol na telefon a hologramová show může začít.

Zdroj titulní fotky: freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese