Instalace internetu: Tři nejčastější chyby, které vás nepustí surfovat

30.11.2015

Přečteno 6324x

Na začátku byla věta: „Prosím tě, to zvládneme. Za pár minut máme hotovo!“ A teď, po několika desítkách minut sedíte nešťastně před monitorem, na kterém svítí: „Tato webová stránka není dostupná!“ A to se instalace internetu vlastními silami zdála jako celkem jednoduchá záležitost…

Předně – nezoufejte, instalace internetu v dnešní době už skutečně není nic složitého. Pokud se rozhodnete pro samoinstalaci, poskytovatel rychlého internetu vás v tom obvykle nenechá a vybaví vás instalačním manuálem. A pak už jen stačí postupovat krok za krokem – podle návodu pro konkrétní verzi operačního systému.

Ďábel se ale skrývá v detailu – stačí jedno špatné ukliknutí a svět internetu se bude muset obejít bez vás.

Jaké jsou tedy nejčastější chyby? Co zkontrolovat, než začnete volat SOS?

1.       Zkontrolujte, zda je dotažený koaxiální kabel

Koaxiální kabel je ten, jež propojuje výstup z vaší datové zásuvky s modemem. Vzhledem k jeho specifickému kulatému profilu ho určitě zapojíte do těch správných zdířek. Po zapojení ho ale dotáhněte klíčem, aby ani na jedné straně nevypadl.

Koaxiální kabel je součástí balíčku, který vám technik doručí před samotnou samoinstalací. Budete-li ho v budoucnu měnit, volte stejně silný, tedy s kvalitním stíněním. Takzvané stínění chrání kabel před vnějšími elektrickými vlivy, které mohou mít negativní vliv na kvalitu signálu.

2.       Zkontrolujte nastavení protokolů IPv4 a IPv6

Protokoly IPv4 (historicky starší) a IPv6 (novější) zajišťují vaši komunikaci v síti, a abyste mohli skutečně komunikovat, musí být správně nastaveny. S trochou nadsázky se dá říci, že čím novější verzi operačního systému máte, tím složitější je se k jejich vlastnostem a nastavení místního připojení, respektive adaptéru, proklikat – ve Windows 7 a Windows Vista hledejte v „Centru sítí“, v novějších Windows 8 pak v „Centru síťových připojení a sdílení“.  

V obou případech pak pro oba protokoly volte možnost „Získat IP adresu automaticky“ a „Získat adresu DNS automaticky“. Zároveň dbejte na to, abyste příslušnou adresu přidělili tomu připojení, pro které je určena (máte-li třeba počítač, který obsahuje více síťových karet).

3.       Nedaří se připojit k WI-FI? Zkontrolujte heslo a TCP/IP protokol

Chcete se připojit k WI-FI, ale notebook se vašemu snažení vzpíná? Zkuste nejdříve to nejjednodušší – zkontrolujte, zda jste správně opsali heslo, které je umístěné na štítku na spodní straně modemu. Pozor na to, že je potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

Jestliže tato základní rada nepomohla, zkontrolujte TCP/IP protokol počítače pro bezdrátovou síť. Ten by měl být nastavený na dynamickou IP adresu, tedy na adresu, jež se přiděluje automaticky, má přiřazený čas platnosti a po jeho vypršení vám může být přidělená jiná IP adresa.

Nechcete internet instalovat sami?

Instalaci internetu na doma můžete zkusit sami. Pokud si ale netroufáte, nechte si ho raději nainstalovat od zkušeného technika. Jeho návštěvu s vámi domluví zaměstnanec Vodafonu, který se vám ozve do 24 hodin od objednání služby.

Technik u vás nejdříve zkontroluje funkčnost datové zásuvky a pokud je v pořádku, zprovozní internet a předá vám zakázkový list. A je hotovo!

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese