10 tipů, jak si ušetřit práci ve Wordu

10.06.2020

Přečteno 299x
10 tipů, jak si ušetřit práci ve Wordu

Jak si co nejvíce usnadnit práci s Wordem? Poradíme vám, jak vyhledat informace z internetu přímo ve Wordu, diktovat text, porovnávat dva dokumenty a prozradíme vám, které zkratky jsou nejpoužívanější. Zjistíte také, jaké jsou bezplatné alternativy k Wordu.

Microsoft Word patří vedle Excelu a e-mailového klienta mezi nejpoužívanější kancelářské aplikace. Těžko bychom hledali někoho, kdo ve Wordu nikdy nepracoval a nepsal alespoň nějaký text. Základní úkony jako kopírování, vkládání či změnu fontu písma umí téměř každý. Jaké jsou pokročilejší funkce ve Wordu nebo nejužitečnější klávesové zkratky?

1. Inteligentní vyhledávání – Smart Lookup

Díky funkci Inteligentního vyhledávání (v anglické verzi Smart Lookup) si můžete okamžitě vyhledat nějaký výraz z wordovského dokumentu na internetu, aniž byste museli otevřít internetový prohlížeč. Funkce vám dané slovo přeloží, najde definici, popřípadě vás odkáže na článek na Wikipedii. Stačí zadat slovo do vyhledávacího pole v horní části navigace na kartě “Domů”.

2. Naposledy editované části

Pracujete delší dobu na nějakém dokumentu? Díky klávesové zkratce Shift+F5 se vám zobrazí místa, která jste naposledy editovali. Funguje, i když dokument zavřete a později znovu otevřete. Hodí se například u skupinové práce nebo pokud nějaký dokument několikrát přepisujete.

3. Sledování změn v Microsoft Word

Užitečná funkce, pokud například upravujete cizí text. Pomocí tohoto nástroje zobrazí Microsoft Word všechny změny, které uděláte na původním textu. Pokud například smažete slovo a napíšete místo něj jiné, tak v tomto režimu se zobrazí původní slovo jako přeškrtlé. Nově připsané slovo má jinou barvu než původní. Funkce se zapíná na kartě „Revize“ tlačítkem „Sledovat změny”.

Nejrůznější vychytávky najdete i na YouTube: Jak vyrobit GIF nebo stáhnout hudbu?

4. Diktování textu

Pro mnoho uživatelů může být rychlejší text nadiktovat, než ho psát ručně na klávesnici. Navíc pak máte volné ruce. Jak na to? Je to jednoduché. Na kartě „Domů” klikněte na tlačítko “Diktovat”, které je obvykle umístěné v pravé části navigace. 

5. Změna formátu na prostý text

Často se stává, že pokud kopírujete do svého dokumentu nějaké texty z internetu, tak se vloží včetně původního formátování. To bývá zpravidla zcela jiné než ve zbytku dokumentu. Jak se formátování zbavit? Označte část textu a zmáčkněte CTRL+Shift.

6. Změna malých a velkých písmen

Pokud potřebujete najednou změnit všechna písmena z velkých na malé a obráceně, tak to lze udělat automaticky pomocí zkratky. Označte požadovaný text a stiskněte Shift+F3.

7. Porovnání dvou dokumentů

Díky funkci porovnání dvou dokumentů můžete snadno odhalit, v čem se dané texty liší. Na kartě „Revize” klikněte na tlačítko „Porovnat” a poté dejte znovu „Porovnat”. 

Word vás vyzve k vložení původního a revidovaného dokumentu. Srovnání potom ukáže změny podobným způsobem, jako když zvolíte „Sledování změn” (viz výše). Hodí se například, pokud máte různé verze smluvních podmínek.

8. Vkládání vzorců

Do svých dokumentů můžete vložit komplexní matematické rovnice. Lze v nich využívat všechny symboly a struktury, které se využívají v matematických příkladech. U rovnice je pak možné změnit formát textu a vzhled.

9. Nejoblíbenější zkratky

  • CTRL+Enter – začnete psát na další řádku další stránky.
  • CTRL+Shift+V – vloží prostý text bez formátování.
  • CTRL+Delete – smaže celé slovo.
  • CTRL+K – vloží do vašeho textu odkaz na například webovou stránku.
  • CTRL+F – umožní vám najít a nahradit požadovanou frázi v textu.
  • CTRL+Shift+C – zkopíruje formátování textu. Formátování poté vložíte přes CTRL+Shift+V
  • CTRL+Z – vrátí předchozí akci. Lze stisknout vícekrát.
  • Dvojklik a trojklik – dvojklikem označíte celé slovo, trojklikem celý odstavec.

Hodit by se vám mohla i Hitparáda klávesových zkratek: Pracujte díky nim efektivně a rychleji.

10. Word zdarma

Hledáte bezplatnou alternativu k Wordu? Nabízí se celá řada zajímavých produktů. Mezi nejoblíbenější patří Google Docs. Textový editor ovládáte skrze webový prohlížeč, takže je nezbytné internetové připojení. Z aplikací pro počítač lze doporučit Apache OpenOffice Writer a LibreOffice Writer.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese